KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Miłość jest zadomowieniem i „niejedno ma imię”

[VIDEO i FOTO]

KK Dodane przez KK
27/02/2025
w Kalendarz
0
Miłość jest zadomowieniem
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Miłość ma imię kochanego i kochającego. Miłość zawsze jest odniesieniem. Miłość z przynależności czyni wolność, a poznanie przemienia w poszanowanie.

Teologia, filozofia, nauki ścisłe i humanistyczne, proza i poezja, sztuki wokalne i wizualne, nawet modne w naszych czasach digitalne machiny, to nieustanny wyścig narracji o miłości. Ani w przeszłości, ani współcześnie, ani zapewne w przyszłości ludzie nie odnajdą „wzoru na miłość” czy „paragrafu miłości”, bo jej doświadczanie jest każdorazowo inne. Jednocześnie za każdym razem jest to ten sam fenomen, którego istotą jest… zadomowienie.

Miłość jest zadomowieniem się w kimś, kogoś w sobie, siebie gdzieś, siebie w czymś, czegoś w sobie. Jakiekolwiek wziąć pod uwagę wektory miłości, zawsze jest znalezieniem niewidzialnej niekiedy cząsteczki sprawiającej, że człowiek doskonale i częstokroć niewyrażalnie rozpoznaje siebie w kimś i kogoś w sobie. Jest też miłość odkryciem niepowtarzalnego miejsca bycia sobą w spektrum przestrzeni i spraw nadających sens jego życiu. I wreszcie, miłość jest spotkaniem, bez którego wszyscy inni i wszystko inne to zaledwie punkty styczne przybliżające lub oddalające od bliskości tak intensywnej, że staje się jednością.

W jaki sposób o tym wszystkim można opowiedzieć? Można mówić mową ciała wyrażającą niewypowiadalne wewnętrzne przepływy, których ożywiający nas krwiobieg jest echem lub kopią tego, co dzieje się znacznie głębiej i czego nigdy nie obejmiemy niczym więcej, niż świadomością, a nawet jej utratą. Można też miłość napisać, namalować, wyrzeźbić, zatańczyć, zagrać, zaśpiewać, wyrecytować.

Te ostatnie formuły są od jedenastu lat kanwą wieczoru artystycznego pod hasłem „Miłość niejedno ma imię”. Wydarzenie organizowane w Ząbkowicach Śląskich zazwyczaj w okolicy dnia wspomnienia św. Walentego animuje wytrwale Magdalena Halikowska, za co należą się słowa szacunku. Jej werwa i wena przyciągają każdego roku utalentowane muzycznie i wokalnie osoby z obszaru Ziemi Ząbkowickiej i Ziemi Kłodzkiej. Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.


















Z tegorocznego koncertu, który odbył się niespełna tydzień temu (21 lutego 2025 roku) wybrałem 29 sekwencji video, które zapisałem na platformie You Tube, a tutaj dodaję garść zdjęć. Chcę w ten sposób podziękować każdej i każdemu, kto na scenie ząbkowickiej instytucji kultury podzielił się swoimi osobistymi emocjami interpretując mniej kub bardziej znane piosenki czy wiersze. Z tej niezwykłej palety przesłań o miłości można wybrać swoją ulubioną barwę (wątek) lub dostrzec jak się wzajemnie przenikają czyniąc człowieka szczęśliwym lub dając mu na to szczęście nadzieję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: kulturarefleksjerodzina

Podobne Posty

Kalendarz

„Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii

26/05/2026
Tu es Petrus – rok temu wybrany został ojciec Robert Prevost – przyjął imię Leon XIV
Kalendarz

Tu es Petrus – rok temu wybrany został ojciec Robert Prevost – przyjął imię Leon XIV

09/05/2026
Niecodzienność
Kalendarz

Niecodzienność

13/04/2026
Następny artykuł
Nuda permanentnego quasikarnawału

„Nuda permanentnego quasi-karnawału” – kultura jest wymianą darów

Powrót z orbity

Powrót z orbity

Myonizm

Myonizm w natarciu

Social Media

Polecane

Przeszłość jest czasem narodzin

„Przeszłość jest czasem narodzin, nie śmierci”

3 miesiące temu
Przedwiośnie zielone jak skrawek

Przedwiośnie zielone jak skrawek nieba niebieskiego

1 rok temu

Po gminie krąży widmo

8 lat temu
Intermodalne centrum przesiadkowe

Intermodalne centrum przesiadkowe w Ząbkowicach Śląskich

2 lata temu

Instagram

Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jes Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.
Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień». (Mt 6, 8-15)
#przebaczenie #paternoster #ojczenasz #chrześcijanin #pacierz
Są pewne brzmienia w językach obcych, które naw Są pewne brzmienia w językach obcych, które nawet bez tłumaczenia sprawiają wrażenie, że można je rozumieć. Ich charakterystyczna melodyka, brzmienie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, wywoływane przez nie skojarzenia, jakby „tłumaczą” wypowiadane czy śpiewane frazy.
✍️ https://kotowicz.pl/respons/
#jestjedenBóg #wiara #shemayisrael #sygnałmiłosierdzia #znaki
Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienn Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienność jest czymś stałym. Niezachwiana i niezmienna jest miłość! (Iz 54,10) 

#zmęczenie #znużenie #zwątpienie #zranienie #zatrzymanie
„Miłość jest odporna na krytykę” - usłysz „Miłość jest odporna na krytykę” - usłyszałem dzisiaj w kazaniu. Z jednej strony to oczywiste, a z drugiej… Nie ma drugiej strony! 
#miłość #nieodwołalność #objawienie #tradycja #TLM
Yeshua, Yeshua, hey bel livivi al shmay ya Y’ Yeshua, Yeshua, 
hey bel livivi al shmay ya
Y’khanseyn li shlam ka
Khed wah min kul di le he weh
Hosanna Yeshua


Jezu, Jezu,
unieś me serce do nieba!
Niech obejmie mnie pokój święty, 
niech wszyscy go miłują, 
niech wszystko, co żywe się raduje!
Hosanna, Jezu!

#odnalezienie #ostatniepożegnanie #oddanie #ofiarowanie
„Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrze „Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrzeniem mi odpowiada. Pozwala mi wniknąć w swoje wnętrze bądź broni się przede mną. Jest panem swojej duszy: otwiera bądź zamyka jej wrota. Jest w stanie wyjść z siebie i wnikać w rzeczy. Gdy ludzie spoglądają jeden na drugiego, jedno „ja” stoi naprzeciw drugiego „ja” - może to być spotkanie u wrót duszy bądź w jej wnętrzu. Gdy jest to spotkanie we wnętrzu wtedy drugie „ja” jest „ty”. Spojrzenie człowieka mówi” 
(Edyta Stein, 1933)
#człowiek #filozofia #antropologia #fenomenologia #edytastein

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Moralność i polityka zależność, separacja czy konflikt
Polityka

Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt?

Dodane przez KK
23/06/2026
0

Samo słowo „polityka” działa na wielu ludzi jak czerwona płachta na byka. Słowo „moralność” kojarzy się z...

Niewidzialność samotności

Niewidzialność samotności

18/06/2026
Respons

Respons

10/06/2026
Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

01/06/2026
Zaginanie rzeczywistości

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026

Ostatnie wpisy

  • Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt? 23/06/2026
  • Niewidzialność samotności 18/06/2026
  • Respons 10/06/2026

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.