KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Zapiski

Nie ma takiego święta, a mogłoby być obchodzone 2 kwietnia

KK Dodane przez KK
02/04/2024
w Zapiski
0
Nie ma takiego święta
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Nie ma w kalendarzu kościelnym ani świeckim Dnia Teologa. Są oczywiście wspomnienia świętych i błogosławionych, którzy byli teologami i doktorami Kościoła. Jednak daty, która przypominałaby o wadze i wpływom teologii na wiarę i myślenie ludzi brakuje. Może warto byłoby to komuś podpowiedzieć, aby takie święto ustanowić. Data 2 kwietnia jest ku temu idealna, co uzasadnię na końcu.

Niezorientowani mogą mniemać, że teologia to jakiś zbiór religijnych czy nawet pobożnych zapisów. Nie brakuje zapewne i takich, którym teologia kojarzy się negatywnie, bo wiążą tę dziedzinę działalności ze sferą przez nich odrzucaną, kwestionowaną lub obojętną im. Przypisują teologom szerzenie zabobonów, niesprawdzonych teorii i niepotrzebnych wywodów. Trochę lepiej poinformowani wiedzą, że teologia to usystematyzowany zbiór informacji, dzięki któremu można poznać źródła i zasady wiary. Orientują się, że teolog to człowiek wykształcony, umiejący objaśniać prawdy objawione, zdolny do udzielania odpowiedzi na wątpliwości związane z wiarą, potrafiący polemizować z antagonistami religii lub jej bronić przed nieracjonalnymi, fałszywymi czy podstępnymi zarzutami.

Wielu osobom – szczególnie osadzonym w kulturze zachodniej – teologia jawi się jako tylko zajęcie osób duchownych, zakonników czy zakonnic. W rzeczywistości tak nie było nigdy i nie jest, choć z pewnością wśród teologów dominują osoby konsekrowane. Sam jestem teologiem świeckim, znam wielu świeckich teologów, a zatem można łatwo dowieść, iż teologia jest sferą, po której śmiało poruszać się mogą ludzie na co dzień żyjący w świecie (czyli świeccy). Stosunkowo wąska jest wreszcie grupa ludzi upatrujących w teologii dyscypliny naukowej, nie mylących jej z religioznawstwem czy nawet filozofią religii, postrzegających jej usytuowanie wśród nauk oraz cele i metodologię teologii ze wszystkimi jej działami. Znaleźć ludzi fascynujących się teologią jest jeszcze trudniej i tu pewien paradoks, bo bywa tak, że poszukiwania i fascynacje teologiczne nie są już domeną li tylko osób konsekrowanych. Teologia, jak każda nauka ma swoje magnetyzmy i wyzwala niezwykłe prądy, którymi ujęty może być każdy człowiek myślący i… To „i” jest kluczowe, a więc dokończę zdanie: (…) każdy człowiek myślący i wierzący. Tak! Nie można być niewierzącym teologiem. Usłyszałem kilkadziesiąt lat temu, gdy zaczynałem moje spotkanie z teologią, że „teologię uprawia się na kolanach”. Owo obrazowe stwierdzenie zakorzeniło się we mnie bardzo mocno. Do dzisiaj jestem najgłębiej przekonany, że każdym dochodzeniem do prawdy i każdym jej głoszeniem wyznaje wiarę Panu Bogu, a nawet staje się świadkiem Pana Boga.

Świadkiem wiary był święty Jan Paweł II. Dzisiaj przypominamy sobie – ci, którzy mogą to pamiętać – lub opowiadamy – tym, którzy tego nie doświadczyli osobiście, jak niezwykle intensywnie Karol Wojtyła wyznawał miłość Panu Bogu do ostatniego oddechu i ostatniego spojrzenia za życia wśród nas. To właśnie dzisiaj o godzinie 21:37 mija dziewiętnaście lat od dnia, gdy wyszeptał „pozwólcie mi odejść „Pozwólcie mi odejść do domu Ojca”. To zdanie emanuje teologią, bo jest przeniknięte wiarą. Papież wypowiedział je 2 kwietnia 2005 roku.

Ojciec Święty był robotnikiem, aktorem, polonistą, filozofem, teologiem – jeśli spojrzeć na główne rysy biograficzne papieża. Nade wszystko jednak był właśnie teologiem – wyznawcą i świadkiem obecności Boga. Jako członek Kościoła Powszechnego w świętych obcowaniu wskazuje drogę do spotkania z Panem.

Święty Janie Pawle II – módl się za nami!

 

Tagi: wiara

Podobne Posty

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw
Zapiski

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”
Zapiski

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025
Technologi pieniądze sukces
Zapiski

„Technologia, pieniądze, sukces, władza, przyjemności” czy „zniknąć, aby pozostał Chrystus”

09/05/2025
Następny artykuł
Upojny wieczór wyborczy i powyborczy twardy poranek

Upojny wieczór wyborczy i powyborczy twardy poranek

Wolność jest dla miłości

„Wolność jest dla miłości” – a miłość jest początkiem i celem

Budowania nie zaczyna się od dachu

Budowania nie zaczyna się od dachu

Social Media

Polecane

Zapadamy się czy wynurzamy się?

7 lat temu
Budowania nie zaczyna się od dachu

Budowania nie zaczyna się od dachu

1 rok temu

Kosmodrom Ząbkowice Śląskie

8 lat temu
Wartości lęki nadzieje uciechy pójdą na wysypisko

„Wartości, lęki, nadzieje, uciechy… pójdą na wysypisko” – AI może zawładnąć człowiekiem?

5 miesięcy temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.