KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Strzał w dziesiątkę

admin Dodane przez admin
17/11/2017
w Kalendarz, Polityka
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Jeśli ktoś spodziewał się katastrofalnej prognozy, wyjść musiał rozczarowany. Jeśli ktoś spodziewał się huraoptymistycznego tonu, też wyszedł rozczarowany. Było pod każdym względem profesjonalnie, pluralistycznie i inspirująco. Dostaliśmy jeszcze jeden dowód na rosnącą potrzebę uczciwej debaty w naszym mieście.

Inicjatywa spotkania z autorem, budzącego diametralnie różne emocje obserwatorów lokalnej sceny politycznej i samych jej uczestników, raportu Polskiej Akademii Nauk o stanie takich miast jak nasze Ząbkowice Śląskie okazał się strzałem w dziesiątkę. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Maj wykazał się nadzwyczajnym, jak na ząbkowickich rajców, refleksem wobec przetaczającej się przez Polskę, przez Dolny Śląsk i przez środowisko ząbkowickie potyczki wokół rzeczonego raportu. Jedni (jak włodarz naszego miasta) wygłaszali pogląd o nierzetelności i nieaktualności analiz Polskiej Akademii Nauk. Drudzy (jak włodarz Kamiennej Góry – miasta, które obok Ząbkowic Śląskich znalazło się wśród dwóch dolnośląskich miast wskazanych w dokumencie naukowców), dopatrywali się w konkluzjach ekspertów szans na wyprowadzenie swoich miast na ścieżki rozwoju gospodarczego. Radny Wojciech Maj wymyślił „złoty środek” na skrajności opinii, zapraszając profesora Przemysława Śleszyńskiego na otwartą i publiczną debatę. Przyjść mógł każdy, i burmistrz, i radni, i tzw. „zwykli mieszkańcy” i tych ostatnich było najwięcej (nota bene nie tylko z Ząbkowic), zaś tych pierwszych i drugich jak na przysłowiowe lekarstwo. Londyńska pogoda nie zniechęciła pasjonujących się sprawami lokalnej społeczności i reprezentacyjna sala ząbkowickiego ratusza była pełna.

Pan profesor był pod względem stylu i języka klasycznym akademickim wykładowcą. Przystępnym językiem i przy pomocy slajdów wyświetlanych na ekranie objaśnił główne tezy raportu. Wskazywał w trakcie swojego wystąpienia na wszystkie te czynniki, które sprawiają, że dokument PAN – po pierwsze: jest aktualny, po drugie: sporządzony został w oparciu o wiarygodne dane, po trzecie: podpowiada decydentom ze szczebla rządowego i samorządowego co mogą zrobić, aby niekorzystne tendencje dotyczące polskich miast odwrócić.

Ząbkowice Śląskie – w świetle raportu Polskiej Akademii Nauk – są miastem silnie tracącym istotne funkcje społeczno-gospodarcze. Proces ten trwa od kilkunastu lat, ale – jak zauważył profesor – miasto widziane punktowo wykazuje od mniej więcej dziesięciu lat pewną aktywność idącą w kierunku pobudzenia gospodarczego. Jednocześnie jednak nie należy zapominać, że miasto funkcjonuje w szerszym planie i na tle innych porównywalnych miast charakter i tempo owych aktywności nie jest optymalne.

Stawia to Ząbkowice Śląskie w krajowej czołówce miast wymagających pilnej interwencji. Jak wyraźnie powiedział prof. Śleszyński, raport stał się jednym z dokumentów źródłowym dla pisanej przez rząd Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, w ramach której przewiduje się rządową asekurację dla tych gmin, które we własnych zasobach wskażą środki na rzecz lokowania w tych miastach podmiotów biznesowych. Inwestorzy kreujący w tych miastach nowe miejsca pracy mogą liczyć na znaczące wsparcie publiczne właśnie dlatego, by wydobyć te miasta ze stanu zapaści. Fakultatywny charakter deklaracji rządowych zakłada też fakultatywność działań samorządu.

W tym właśnie punkcie trafiamy w samo sedno problemu, z jakim borykają się Ząbkowice Śląskie. Burmistrz i jego zwolennicy kontestują raport PAN. Ani burmistrz, ani nikt ze związanych z nim radnych nie pojawił się na debacie z profesorem. Ciężko zapracowani tego dnia czy po całym tygodniu nie znaleźli czasu, by w piątkowy wieczór przyjść do ratusza? A może nie chcą rozmawiać o niewygodnych dla nich tematach, bo łatwiej jest w południe perorować do wyselekcjonowanych mikrofonów i obiektywów na tle płotu i chwalić się „inwestycją 730-lecia” (chodzi o wygłoszenie mowy na tle ogrodzonego placu budowy krytej pływalni).

Profesor Przemysław Śleszyński, interpretując obszerny i napisany hermetycznym językiem naukowej analizy, stwierdził jasno, że pierwszym krokiem, jaki niezwłocznie należy podjąć to przyciąganie inwestorów tworzących zakłady produkcyjne. Równocześnie wielką wagę należy przykładać do procesów demograficznych, bo to, ile rodzi się dzieci i jak wielu ludzi decyduje się na zamieszkanie w danym mieście, jest obiektywnym miernikiem atrakcyjności danego miasta. Padło sformułowanie o „kilkunastoletnim spóźnieniu” z programem „Rodzina 500+”. Inny rządowy program „Mieszkanie+” to jeszcze jeden instrument, który jest dostępny dla samorządów, i którego realizacja może istotnie pomóc w rozwiązaniu podstawowej bolączki wielu rodzin – także w Ząbkowicach Śląskich. Profesor, wskazując klucze do drzwi rozwoju miast, jako ostatni w kolejności wymienił troskę o komfort życia w mieście. Zastrzegł jednak, że ten obszar zaangażowania musi się mieścić w granicach własnych zasobów budżetowych i odpowiadać na oczekiwania możliwie najszerszego kręgu mieszkańców.

Dyskusja trwała mniej więcej tyle samo czasu, co prelekcja pana profesora i głos mógł zabrać każdy obecny w ratuszu. Gość, który przyjechał do nas ze stolicy, odpowiadał wyczerpująco na każde pytanie. Po zakończeniu był też czas na bezpośrednie rozmowy z panem profesorem. Wszystko można było oglądać na żywo w przekazie internetowym. Wśród uczestników obecni byli przedstawiciele (chyba) wszystkich lokalnych mediów, więc spodziewać się możemy relacji prasowych. Radny Wojciech Maj zapowiedział kolejne tego rodzaju spotkania, więc tworzy się nowy dobry zwyczaj obywatelskiej partycypacji. Za to dziękuję!

Dodam na koniec: sala, w której odbywało się spotkanie jest tą samą, w której odbywała się pierwsza sesja rady miejskiej wybranej w pierwszych wolnych wyborach samorządowych w 1990 roku. Historia kołem się toczy…

Tagi: biznesdialogrozwój

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł

Gadanie pod płotem / Dwa miasta (2)

Rozważania przy wymianie opon

Gdzieś pomiędzy wirtualizacją realu a urealnianiem wirtualu

Social Media

Polecane

Nieoczywistość jest oczywista

8 lat temu

191: 24

7 lat temu

Od przegranej bardziej przeraża upadek

8 lat temu
Człowiek uzyskuje pozornie

„Człowiek uzyskuje pozornie nieograniczone możliwości działania” – wolność jest jednak głębiej i dalej

1 rok temu

Instagram

Wdzięczność jest spoiwem i w każdych okoliczno Wdzięczność jest spoiwem i w każdych okolicznościach przemienia osoby, pomiędzy którymi zachodzi. Jeśli dziękujesz, to zawsze za coś. Jeśli wierzysz, to znaczy, że dziękujesz za wszystko i to nazywamy dziękczynieniem (εὐχαριστία).
✍️ https://kotowicz.pl/tyle-pytan-odnosnie-przyszlosci-i-jest-jedna-odpowiedz/ 
#wyznanie #wybranie #wierność #wdzięczność #eucharystia #adoracjawieczysta #mniszkiklaryski #mariaodkrzyża #ludwikamorawska #dorotakrawczyk #dobraksiązka #bliżejsłowa
Zmienność nastroju jest chyba jakimś rodzajem e Zmienność nastroju jest chyba jakimś rodzajem echa niepewności duchowej (jak ktoś woli to „psychicznej”, chociaż to nie jest tożsame). Wpatrywanie się w niebo może zatrzymać się na czarnych chmurach, ale może także przebić się do bezkresnego błękitu. 
#niebo #chmury #niepokój #niepewność #nadzieja #optymizm #szansa #odnowa #medytacja
Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Czasami człowieczeństwo jest zdradzane
Fakty

„Czasami człowieczeństwo jest zdradzane” – pokój pochodzi od Boga!

Dodane przez KK
05/07/2025
0

Kiedy zaczyna się łańcuch okoliczności doprowadzających człowieka do punktu, w którym wszyscy – czytając jego biografię –...

Święty który przestrzegał

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

03/07/2025
On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „Czasami człowieczeństwo jest zdradzane” – pokój pochodzi od Boga! 05/07/2025
  • Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata 03/07/2025
  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.