KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Polityka

Skazani na komunikacyjne wykluczenie?

KK Dodane przez KK
05/09/2024
w Polityka
0
Skazani na komunikacyjne wykluczenie
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Ząbkowice Śląskie oraz Kamieniec Ząbkowicki, Bardo, Ziębice, Przyłęk, Suszka, Starczów, i Henryków reprezentują Powiat Ząbkowicki na kolejowej mapie Dolnego Śląska i Polski.

Było kiedyś lepiej i oby nie było gorzej. Cenna społeczna akcja pod hasłem „Tak dla pociągu Ząbkowice – Wrocław”, którą popieram od początku, bo z pewnością wyjście z kolejowego wykluczenia Ząbkowic Śląskich jest bardzo potrzebne, może doprowadzi w niedługim czasie do oczekiwanego efektu. Byłby to przełom, bo nasze miasto nigdy dotąd nie miało bezpośredniego połączenia ze stolicą województwa (ani z Wrocławiem, ani z Wałbrzychem, który swego czasu był stolicą województwa, do którego należała nasza gmina). Wsiąść do pociągu w Ząbkowicach Śląskich i wysiąść w samym Wrocławiu – to byłoby piękne. Wyobraźmy sobie jeszcze modernizację stacji kolejowej w naszym mieście i utworzenie tu intermodalnego centrum przesiadkowego, o czym wspominałem tutaj kilka miesięcy temu.

 

Bez linii kolejowych i dróg nie sposób funkcjonować. Dojazd do szkoły, do pracy, do lekarza, na zakupy, na wydarzenie kulturalne lub sportowe, czy turystyka, stają się uciążliwością fizyczną i finansową, a nawet ryzykiem, jeśli korzystać trzeba z własnego środka lokomocji. A co mówić o transporcie surowców, towarów lub o mobilności biznesu?

 

Tymczasem remont linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie uświadamia, że przywracane połączenia kolejowe, które od kilku dobrych lat na Dolnym Śląsku, ale też w całej Polsce, są nieodzownym elementem tego, co nazywa się „infrastrukturą komunikacyjną”. Remont się zakończy i linia (niestety nadal z jedną nitką torów) będzie bezpieczniejsza i szybkobieżne pociągi nawet pojechać nią mają z prędkością do 120 km/h. Aby wsiąść do takiego pociągu mieszkańcy Ząbkowic Śląskich nadal będą musieli dojechać do Ziębic lub Kamieńca Ząbkowickiego. I na tym kończą się względnie dobre wiadomości na niwie kolejowej.

Są też wiadomości bezwzględnie niedobre. To skutek cięć w projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który jeszcze w 2023 r. miał potężny komponent kolejowy. Częścią tego planu były tzw. „szprychy” linii kolejowe, dla których „piastą” miało być łączące trasy drogowe i linie kolejowe lotnisko CPK w Baranowie (pomiędzy Warszawą a Łodzią). Dwie z tych „szprych” przechodzić miały przez województwo dolnośląskie. „Szprycha” nr 9 od CPK, przez Łódź i Wrocław, docierać miała do Świdnicy, Wałbrzycha i Lubawki. „Szprycha” nr 8 od CPK biec miała przez Częstochowę i Opole, do Nysy i Kłodzka. Budowa „szprych” oznaczać miała radykalną modernizację magistral kolejowych (w tym pełną elektryfikację) oraz dworców i stacji, a także skomunikowanie (w skali kraju) setek miejscowości, aby połączenia pomiędzy nimi były szybkie i dostępne. Obie „szprychy” dolnośląskie zmieniłyby (podobnie jak wszystkie pozostałe) architekturę połączeń i przewozów kolejowych na poziomie lokalnym – także w na obszarze powiatu ząbkowickiego.


Od wiosny 2024 r. wiemy, że plan „szprych” wyrzucono do kosza. Dla wszystkich miejscowości na Dolnym Śląsku, częściowo także dla Lubuskiego i Opolskiego, to Wrocław pozostanie wymuszonym hubem przesiadkowym, jeśli będziemy chcieli się dostać koleją czy samochodem gdzieś dalej, w tym na lotniska obsługujące destynacje zagraniczne. Wrzucono poprzez media pomysł (bo nie projekt) pod nazwą „100 minut” według którego pomiędzy siedmioma miastami w Polsce (w tym jest Wrocław) będzie można się przemieszczać pociągiem już za dziesięć lat (?) w sto minut (??). Pozostałe miasta wojewódzkie i cała reszta miast średnich i małych, które dotąd walczą o wyjście z kolejowego wykluczenia lub są na kolejowym marginesie – jak Ząbkowice Śląskie – pozostaną komunikacyjną „kategorią B”. Przypomnę tylko, że jesteśmy jedynym miastem powiatowym w subregionie wałbrzyskim bez bezpośredniego połączenia kolejowego z Wrocławiem.

Na horyzoncie jest „niekolejowa” droga ekspresowa S8, która połączyć ma wreszcie Wrocław z granicą państwa przechodząc przez powiaty dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki. Na odcinku od Magnic do Barda powstanie tej arterii wydaje się być stosunkowo realne, jeśli wziąć pod uwagę aktywność w rozstrzyganiu przetargów przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Od paru miesięcy głośno jest o zawirowaniach wokół tej inwestycji na odcinku Bardo – Kłodzko, a jeszcze bardziej mglista staje się kwestia pociągnięcia ekspresówki od Kłodzka do Boboszowa (ten wariant przed 2023 r. został ogłoszony jako docelowy i moim zdaniem słusznie, ale po 2023 r. stanął pod znakiem zapytania). Presja społeczna – jeśli nie ustanie – w połączeniu z pragmatyzmem polityków może przesądzić o tym, że S8, podobnie jak niedawno S3 (także na Dolnym Śląsku) doprowadzić do granicy z Czechami. Czekanie na ruchy inwestycyjne południowych sąsiadów – jak widzimy na przykładzie S3 – byłoby wielce nonsensowne. Do Ząbkowic Śląskich droga S8 ma dotrzeć około 2028 – 2030 r. Kiedy dotrze do Kłodzka i do Boboszowa? Pytanie retoryczne to jednak nie jest!

 

Brak drogi ekspresowej S8 i S5 oraz brak nowoczesnych magistral kolejowych betonuje komunikacyjne wykluczenie południa Dolnego Śląska. Cenę zapłacimy nie tylko my, ale nasze dzieci, bo budowa dróg czy linii kolejowych to procesy decyzyjne i budowlane nie tylko kosztochłonne, ale i czasochłonne. Tego chcemy?

 

 

Tagi: politykarozwój

Podobne Posty

Niezrozumienie_5
Polityka

Niezrozumienie

02/06/2025
Polskość to wolność Polska to wolność
Polityka

Polskość to wolność. Polska to wolność.

26/05/2025
Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski
Polityka

Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski

19/05/2025
Następny artykuł
Dwa scenariusze

Dwa scenariusze

Sam na sam

Sam na sam…

Nie będzie dobrze panie bobrze

Nie „będzie dobrze, panie bobrze”!

Social Media

Polecane

Teatr w mieście czy miasto w teatrze

8 lat temu
Wielkanoc 2018

Wielkanoc 2018

7 lat temu
Ostatni zgaszą światło

Ostatni zgaszą światło?

8 miesięcy temu
Zabytki jak stare meble

Zabytki jak stare meble?

5 miesięcy temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.