KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Nie wierzę

admin Dodane przez admin
05/01/2018
w Kalendarz, Polityka
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Nie wierzę, że nie można było w tej sprawie zadziałać szybciej i skuteczniej. Szybciej, to znaczy nie po prawie ośmiu latach. Skuteczniej, to znaczy, że nie było możliwości osiągnięcia wielokrotnie większego efektu.

Ząbkowicka prasa drukowana doniosła o sukcesie, jakim – wedle tych enuncjacji – jest nabycie przez działającą od szeregu lat w Ząbkowicach zagraniczną firmę 3,5-hektarowej działki na areale podstrefy ekonomicznej. Przetarg odbył się w grudniu 2017 r., podpisanie aktu notarialnego ma nastąpić w styczniu 2018 r. Rozpoczęcie działalności fabryki to kwestia kolejnego roku.

Nie jeden raz wypowiadałem się w sprawie lokowania w naszym mieście, w naszej gminie, w naszym powiecie firm produkcyjnych, bo przez szereg ostatnich lat (poza zakładem przetwórstwa warzyw i owoców w Przyłęku, wokół którego jest sporo zamieszania) na naszym terenie nie powstał żaden znaczący nowy podmiot, którego charakter działalności wiąże się z produkcją. Cieszymy się wszyscy istniejącymi firmami i ich rzeczywistymi sukcesami (jest o czym mówić!) oraz ambitnymi planami. Słuchając wypowiedzi samych przedsiębiorców w trakcie niedawnych targów pracy zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, byłem pod wrażeniem odwagi lokalnych biznesmenów i skali ich działania.

Przypomnę, że aktywność pod kątem przygotowywania terenów dla potencjalnych inwestorów wykazują burmistrz Barda pozyskujący milionowe dotacje na uzbrojenie terenów pod inwestycje i wójt Stoszowic, na którego terenie jest wyznaczony największy w okolicy obszar inwestycyjny. Swój nieco odmienny i długofalowy, ale realny koncept związany z Pałacem Marianny z powodzeniem realizuje wójt Kamieńca Ząbkowickiego. Nie można tego samego powiedzieć o burmistrzu Ząbkowic Śląskich, który przez minionych już pełnych 7 lat dwóch swoich kadencji, dysponując terenem podstrefy ekonomicznej, nie przyciągnął na jej obszar żadnego inwestora. Co więcej, podmiot, który działał na tym terenie od ponad 7 lat właśnie zamroził aktywność i można się poważnie obawiać o to, czy przywróci ją u nas.

Przemieszczenie siedziby firmy – obecnej od 10 lat w Ząbkowicach Śląskich – z dotychczasowej lokalizacji w pobliżu ul. Ludwika Waryńskiego do lokalizacji przy ul. Kamienieckiej, czy też rozwinięcie drugiego zakładu na korzystnych warunkach związanych z przywilejami podatkowymi, jest oczywiście sukcesem i oznaką rozwoju tej firmy. Gratulować należy jej menedżerom i właścicielom oraz obecnym i przyszłym pracownikom. Życzyć można, aby to był siedmiomilowy krok przedsiębiorstwa.

Traktowanie operacyjnego manewru firmy „Baud” jako sukcesu gminy czy tym bardziej urzędującego włodarza jest jednak na wyrost i ma wszelkie cechy chwytu wizerunkowego. Burmistrz Marcin Orzeszek już ósmy rok dysponuje wszystkimi dostępnymi instrumentami natury formalnej związanej z tym, że jest jednoosobowym organem wykonawczym i zarówno w swojej pierwszej, jak i drugiej kadencji ma wyraźną większość w organie stanowiącym gminy. Ponadto, przez pierwszych pięć lat  Platforma Obywatelska, tj. partia, której burmistrz Ząbkowic Śląskich był i jest aktywnym działaczem, miała przemożny, chwilami wręcz nieograniczone wpływy, poprzez które nawiązywanie kontaktów, promowanie atutów gminy i podejmowanie wszelkich rozstrzygnięć przebiegało w kręgu osób znających się, a przez to w oczywisty sposób łatwiejszy. „Sukcesem” Marcina Orzeszka była wizyta ówczesnego wiceministra gospodarki Rafała Baniaka, który w lipcu 2011 r. będąc w Ząbkowicach, pospacerował po pustej części działki ząbkowickiej podstrefy ekonomicznej, spotkał się z ząbkowickimi przedsiębiorcami, aby porozmawiać o projektach ustaw i już się tu więcej nie pojawił. Kilka dni po tej wizycie, pan burmistrz Marcin Orzeszek wraz z panem przewodniczącym Andrzejem Dominikiem zostali przyjęci w siedzibie wałbrzyskiego „Invest-Parku”, ale efektów tej rozmowy nie znamy. Chyba, że za kolejny „sukces” uznać rewizytę prezesa „Invest-Parku” w ząbkowickim magistracie, do której doszło ponad pół roku później, czyli w lutym 2012 r. Pomiędzy 2012 a 2017 rokiem wokół już nikt nie pamiętał o globalnym kryzysie, jaki dotknął światową, europejską i polską gospodarkę w latach 2008 – 2010; radni potulnie spełniali wolę włodarza; media lokalne praktycznie były bezkrytyczne, a chwilami nawet bałwochwalcze wokół włodarza; panowała faktyczna cisza „w temacie” ząbkowickiej podstrefy ekonomicznej.  Jeszcze w ubiegłym roku burmistrz blokował inicjatywę radnego Wojciecha Maja postulującego wydanie 250 tys. zł na uzbrojenie działki dla inwestora. W tym samym czasie Marcin Orzeszek w rozmaitych wywiadach napomykał o bliskiej już – jak mówił – decyzji o pozyskaniu inwestora. Mamy początek roku 2018 i zapowiedź notarialnego podpisania umowy na sprzedaż działki przy ul. Kamienieckiej dla inwestora z Ząbkowic Śląskich.

Nie wierzę, że nie można było szybciej. I nie wierzę, że przez osiem lat nie można było więcej. Burmistrzowanie zacząłem na początku grudnia 2010 r. i jeszcze w tym samym miesiącu gościłem w Urzędzie Miejskim ówczesnego prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. W siedzibie strefy oraz na rozmaitych wydarzeniach związanych z pozyskiwaniem inwestorów byłem wielokrotnie i nie tylko na początku kadencji. W 2007 i 2008 r., wokół „szalał” kryzys ekonomiczny; politycznymi i administracyjnymi decydentami wokół i wyżej gminy byli reprezentanci negatywnie usposobionego do mnie środowiska Platformy Obywatelskiej; lokalne media były wobec mnie i mojego środowiska wybitnie krytyczne; totalnie opozycyjna większość w radzie miejskiej mnożyła problemy w każdym sektorze funkcjonowania samorządu; jej niektórzy uczestnicy donosili do mnie ile się dało i gdzie się dało…. Mimo tych uwarunkowań doszło do znalezienia i przekonania inwestora – polskiej firmy notowanej na Giełdzie Warszawskiej – do ulokowania nowego zakładu właśnie w Ząbkowicach Śląskich. W 2009 r. podmiot ten wystartował w przetargu, kupił działkę, którą wcześniej gmina przygotowała pod względem infrastruktury, a fabryka peletu energetycznego zaczęła działalność w 2010 r. W tym samym czasie prowadziłem rozmowy i zabiegi dotyczące rozszerzenia ząbkowickiej podstrefy ekonomicznej i pozyskania kolejnego inwestora. Wynik wyborów jesienią 2010 r. przerwał te prace.

Tagi: biznes

Podobne Posty

Zaginanie rzeczywistości
Polityka

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026
Kalendarz

„Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii

26/05/2026
Tu es Petrus – rok temu wybrany został ojciec Robert Prevost – przyjął imię Leon XIV
Kalendarz

Tu es Petrus – rok temu wybrany został ojciec Robert Prevost – przyjął imię Leon XIV

09/05/2026
Następny artykuł

Wolność, wolność, wolność

#konstrukcja

Piękna muzyczna koincydencja

Social Media

Polecane

Epidemia strachu

12 lat temu
Antypolonizm nie jest chwilową modą

Antypolonizm nie jest chwilową modą – „złość na nieugięty naród potęguje skłonność do jego zohydzania”

3 lata temu

Jutro jest w zasięgu już dzisiaj

8 lat temu
Domine non sum dignus

Domine non sum dignus… [BRNO – część 1]

3 lata temu

Instagram

Yeshua, Yeshua, hey bel livivi al shmay ya Y’ Yeshua, Yeshua, 
hey bel livivi al shmay ya
Y’khanseyn li shlam ka
Khed wah min kul di le he weh
Hosanna Yeshua


Jezu, Jezu,
unieś me serce do nieba!
Niech obejmie mnie pokój święty, 
niech wszyscy go miłują, 
niech wszystko, co żywe się raduje!
Hosanna, Jezu!

#odnalezienie #ostatniepożegnanie #oddanie #ofiarowanie
„Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrze „Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrzeniem mi odpowiada. Pozwala mi wniknąć w swoje wnętrze bądź broni się przede mną. Jest panem swojej duszy: otwiera bądź zamyka jej wrota. Jest w stanie wyjść z siebie i wnikać w rzeczy. Gdy ludzie spoglądają jeden na drugiego, jedno „ja” stoi naprzeciw drugiego „ja” - może to być spotkanie u wrót duszy bądź w jej wnętrzu. Gdy jest to spotkanie we wnętrzu wtedy drugie „ja” jest „ty”. Spojrzenie człowieka mówi” 
(Edyta Stein, 1933)
#człowiek #filozofia #antropologia #fenomenologia #edytastein
Praca ludzka, przekazywanie życia i technologie i Praca ludzka, przekazywanie życia i technologie informacyjne na przestrzeni XIX, XX i XXI wieku stały się procesami, które mając w sobie niezmierzony potencjał tworzenia i rozwoju, stały się ogniskami zapalnymi kryzysów cywilizacyjnych. 
✍️ https://kotowicz.pl/magnifica-humanitas-droga-ktora-jezus-chrystus-otwiera-w-historii/
✍️ https://kotowicz.pl/przestrzenie-do-ktorych-tylko-ludzka-inteligencja-ma-wstep/
#ai #artificialintelligence #sztucznainteligencja #prawdziwyczłowiek #wspaniałeczłowieczeństwo
Veni, Sancte Spiritus, Et emitte caelitus Lucis tu Veni, Sancte Spiritus,
Et emitte caelitus
Lucis tuae radium.
Veni, Pater pauperum,
Veni, Dator munerum, 
Veni, Lumen cordium.

Przybądź, Duchu Święty,
Ześlij z niebios wzięty
Światła Twego strumień.
Przyjdź, Ojcze ubogich,
Przyjdź, Dawco darów mnogich,
Światłości sumień. 

#venisanctespiritus #venicreatorspiritus #zesłanieduchaświętego #kościółrzymskokatolicki #credo
Gwałtowność ognia pozwala doświadczyć łagodn Gwałtowność ognia pozwala doświadczyć łagodności wody. Nieuniknione są uświadomione podziały, aby oczywistym stało się to, co łączy. (Łk 12, 49-52) 

Nura etith d'arma b'ar'a, u-saba ana elu min kedu hawath. / Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął.

#Bóg #Ojciec #Syn #Duch #uwielbienie
Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do ni Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły. (Mk 16, 19-20)
#wniebowstąpienie #kerygmat #dogmat #stygmat

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas
Zapiski

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

Dodane przez KK
01/06/2026
0

Zapomnienie o Bogu albo i negacja Boga. Utrata zrozumienia tego, kim jest człowiek. Niezrozumienie i pogarda dla...

Zaginanie rzeczywistości

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026

„Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii

26/05/2026
Przestrzenie do których tylko ludzka inteligencja ma wstęp

Przestrzenie, do których tylko ludzka inteligencja ma wstęp

18/05/2026
Pielgrzymka do miasta położonego na górze

Pielgrzymka do miasta położonego na górze

11/05/2026

Ostatnie wpisy

  • Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum” 01/06/2026
  • Zaginanie rzeczywistości 27/05/2026
  • „Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii 26/05/2026

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.