KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Wokół jest pusto

admin Dodane przez admin
29/04/2014
w Kalendarz, Polityka
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Lepkich marketingowych trików było już pełno w czasie kończącej się kadencji Marcin Orzeszka na stanowisku burmistrza Ząbkowic. Były i są przez jednych głośno komentowane (choć bez echa), przez drugich oceniane krytycznie (należę do tej grupy), a jeszcze przez innych traktowane jako element stylu uprawiania władzy, którego celem bezpośrednim jest ponowny wybór na szefa ząbkowickiego magistratu.

Marcin Orzeszek w ostatnich dniach osiągnął jednak kolejny (ostatni?, najwyższy?) etap w propagandowym zadęciu. Piszę o tym z olbrzymim zażenowaniem i jednocześnie ubolewaniem, bo o ile dotychczasowe sztuczki z podręcznika politycznego biznesu (tylko niektóre opisywałem w tym miejscu) były typową autopromocją, o tyle dwa chwyty tylko z bieżącego miesiąca nie pozwalają przejść obojętnie. Nawet bowiem, jeśli przyjąć szczerość zachowań burmistrza, to finalny efekt sprowadza jego gesty do poziomu nachalnej agitacji. Ktokolwiek doradza Marcinowi Orzeszkowi lub jeśli nikt mu nie doradza, bo słucha samego siebie, to powinien się mocno zastanowić czy można instrumentalizować to, co jest wartością ze sfery sacrum.

W kwietniu br. burmistrz Ząbkowic Śląskich, wykorzystując narzędzie w postaci serwisu internetowego podległego mu Urzędu Miejskiego, dwukrotne nawiązał do postaci Świętego Jana Pawła II. Stawiam zatem kilka retorycznych pytań. „Uczczenie 9. rocznicy śmierci Jana Pawła II” udokumentowano fotografiami z zapalenia zniczy pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę na Placu Jana Pawła II. Szlachetny gest? Być może, ale dlaczego w wąskim gronie, a nie jak to bywało w latach poprzednich z udziałem wcześniej zapraszanych mieszkańców? Dlaczego lampion postawiono pod tablicą z napisem „40-lecie Ludowego Wojska Polskiego”? Następny przykład – widzimy zestawienie zdjęć wykonanych w różnych porach dnia (lub w różnych dniach?) na Placu Jana Pawła II. Pod tytułem „Ząbkowice Śląskie dziękują Janowi Pawłowi II” widzimy samotnego burmistrza Marcina Orzeszka z lampionem w dłoniach i wpatrzonego w ustawione pod pomnikiem obrazki Jana XXIII i Jana Pawła II. Wokół puste ulice i pięknie (co trzeba przyznać) ukwiecony skwer. To, że burmistrz nie był sam, to jasne, bo ktoś przecież musiał wykonać te zdjęcia. To, że wokół jest pusto, oznacza, że fotografowanie odbywało się w porze, w jakiej większość ludzi odpoczywa. Jaki był cel tej „ustawki”? Uroczystość dziękczynienia za kanonizację Świętego Jana Pawła II ma się przecież odbyć w najbliższą sobotę (w powiązaniu z narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja). Burmistrz zapragnął sam (dosłownie: sam!) podziękować jako „Ząbkowice Śląskie”?

Co chciał osiągnąć, zademonstrować, pokazać czy przekazać odbiorcom ktoś, kto wpadł na pomysł obu „reportaży”? Dlaczego burmistrz buduje swój wizerunek takimi metodami? Czy opisane wyżej przypadki są częścią kampanii wyborczej, jaka już toczy się przed jesiennymi wyborami samorządowymi, w których wedle opublikowanego sondażu Marcin Orzeszek nie ma z kim przegrać w biegu po stanowisko burmistrza?

Tagi: dialog

Podobne Posty

Moralność i polityka zależność, separacja czy konflikt
Polityka

Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt?

23/06/2026
Zaginanie rzeczywistości
Polityka

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026
Kalendarz

„Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii

26/05/2026
Następny artykuł

Manipulowanie zbiorową świadomością

Wygrana cwaniaków, dominacja silniejszych i prymat ustawionych

Oddam mój głos na...

Social Media

Polecane

Krwiobieg polskości

8 lat temu
Dawanie jakiejś cząstki siebie samego

„Dawanie jakiejś cząstki siebie samego jest ofiarą i dobrem” – na zawsze jest tylko Miłość

3 lata temu
Zbyt dużo za szybko bez przerwy

Zbyt dużo, za szybko, bez przerwy, więc coraz mniej rozumiemy

7 miesięcy temu
Nie należy lekceważyć tęsknoty

„Nie należy lekceważyć tęsknoty za nieskończonością” – ruch ku życiu

3 lata temu

Instagram

Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jes Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.
Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień». (Mt 6, 8-15)
#przebaczenie #paternoster #ojczenasz #chrześcijanin #pacierz
Są pewne brzmienia w językach obcych, które naw Są pewne brzmienia w językach obcych, które nawet bez tłumaczenia sprawiają wrażenie, że można je rozumieć. Ich charakterystyczna melodyka, brzmienie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, wywoływane przez nie skojarzenia, jakby „tłumaczą” wypowiadane czy śpiewane frazy.
✍️ https://kotowicz.pl/respons/
#jestjedenBóg #wiara #shemayisrael #sygnałmiłosierdzia #znaki
Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienn Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienność jest czymś stałym. Niezachwiana i niezmienna jest miłość! (Iz 54,10) 

#zmęczenie #znużenie #zwątpienie #zranienie #zatrzymanie
„Miłość jest odporna na krytykę” - usłysz „Miłość jest odporna na krytykę” - usłyszałem dzisiaj w kazaniu. Z jednej strony to oczywiste, a z drugiej… Nie ma drugiej strony! 
#miłość #nieodwołalność #objawienie #tradycja #TLM
Yeshua, Yeshua, hey bel livivi al shmay ya Y’ Yeshua, Yeshua, 
hey bel livivi al shmay ya
Y’khanseyn li shlam ka
Khed wah min kul di le he weh
Hosanna Yeshua


Jezu, Jezu,
unieś me serce do nieba!
Niech obejmie mnie pokój święty, 
niech wszyscy go miłują, 
niech wszystko, co żywe się raduje!
Hosanna, Jezu!

#odnalezienie #ostatniepożegnanie #oddanie #ofiarowanie
„Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrze „Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrzeniem mi odpowiada. Pozwala mi wniknąć w swoje wnętrze bądź broni się przede mną. Jest panem swojej duszy: otwiera bądź zamyka jej wrota. Jest w stanie wyjść z siebie i wnikać w rzeczy. Gdy ludzie spoglądają jeden na drugiego, jedno „ja” stoi naprzeciw drugiego „ja” - może to być spotkanie u wrót duszy bądź w jej wnętrzu. Gdy jest to spotkanie we wnętrzu wtedy drugie „ja” jest „ty”. Spojrzenie człowieka mówi” 
(Edyta Stein, 1933)
#człowiek #filozofia #antropologia #fenomenologia #edytastein

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Moralność i polityka zależność, separacja czy konflikt
Polityka

Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt?

Dodane przez KK
23/06/2026
0

Samo słowo „polityka” działa na wielu ludzi jak czerwona płachta na byka. Słowo „moralność” kojarzy się z...

Niewidzialność samotności

Niewidzialność samotności

18/06/2026
Respons

Respons

10/06/2026
Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

01/06/2026
Zaginanie rzeczywistości

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026

Ostatnie wpisy

  • Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt? 23/06/2026
  • Niewidzialność samotności 18/06/2026
  • Respons 10/06/2026

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.