KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Zapiski

Zamykanie czy uwalnianie?

admin Dodane przez admin
09/08/2017
w Zapiski
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Czy to jak wyglądamy, przeglądając się w prawdziwym czy też digitalnym lusterku, jest zgodne z tym, jak wyglądamy w rzeczywistości? Odkąd każdy może fotografować przy pomocy powszechnie dostępnych cyfrowych obiektywów, zdarza się, iż przyglądanie się sobie samemu zajmuje więcej czasu, niż w czasach, gdy służyło ku temu jedynie tradycyjne lustro.

Wszyscy ludzie są fotogeniczni. Nie jest prawdą, że płeć, wiek czy kondycja fizyczna pozbawiają człowieka wizerunku. Owszem, panuje kult młodości, witalności i nieskazitelnej (fotoszopowej) urody. Na szczęście nie wszyscy temu ulegamy i potrafimy dostrzec w sobie i w innych osobach – widzianych, także to, co nie jest widzialne, a co w istocie jest za każdym razem niepowtarzalną opowieścią. „Jestem taka ładna?” – pyta bohaterka serii zdjęć. „Wyglądam fatalnie!” – konstatuje inny sfotografowany człowiek. Znam takie reakcje, bo sam czasem oglądając się na zdjęciach łapię się za głowę lub widząc kogoś, kogo ująłem przez obiektyw zachwycam się tym, co widzę.

Bardzo lubię fotografować ludzi w zbliżeniach. Mam wtedy przeczucie, iż uda mi się utrwalić jakieś emocje, coś przeżywanego przez te osoby tylko w tym, a nie w innym momencie. Nie wszyscy to lubią (szczególnie kobiety), ale jak nie dostrzegam sprzeciwu lub trafia się chwila czyjejś nieuwagi, naciskam „pstryk” w aparacie czy telefonie choćby tylko po to, by zobaczyć tę chwilę raz jeszcze i wyłowić w niej sygnał drugiej osoby. Z racji – rzec można – zawodowych zajęć, wiele zdjęć publikuję, ale wtedy wybieram takie, które nie są dla kogoś kłopotliwe (takie usuwam). Czasem zostawiam (na dysku lub w chmurze) ujęcia nietypowe, bo widziane po jakimś czasie ujawniają cechy widocznej na nich postaci, jakie w gorączce zdarzeń można przeoczyć.

Portale społecznościowe i news’owe, także inne sieciowe nośniki plików fotograficznych, każdego dnia przynoszą miliony nowych zdjęć. Kręcąc się po tym czy innym internetowym bazarku lub salonie, trafić można na coraz bardziej zaskakujące klatki, w jakich posiadacze obiektywów zamykają wizerunki ludzi. Myślę sobie, że sztuka fotografowania ludzi (i nie tylko) polega na czymś innym. Sądzę, że mistrzostwo osiągają ci, którzy zapisanym kompaktowo czy digitalnie obrazem, wypuszczają na wolność ujrzane oblicza, gesty, relacje, doznania czy wrażenia.

Tagi: refleksje

Podobne Posty

Respons
Zapiski

Respons

10/06/2026
Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas
Zapiski

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

01/06/2026
Pielgrzymka do miasta położonego na górze
Zapiski

Pielgrzymka do miasta położonego na górze

11/05/2026
Następny artykuł

Nieznośna ciężkość hałasu

Nie ma dobrego wyjścia?

Orzeszki w karmelu

Social Media

Polecane

Pasterze ząbkowickich dusz kronika 29 lat

Pasterze ząbkowickich dusz – kronika 29 lat

9 lat temu
Będę kierować się lojalnością wobec Polski

„Będę kierować się lojalnością wobec Polski” – kto będzie prezydentem?

1 rok temu

Nie na bruk

13 lat temu
„Face to face” oznacza „twarzą w twarz” [VIDEO]

„Face to face” oznacza „twarzą w twarz” [VIDEO]

3 lata temu

Instagram

Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jes Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.
Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień». (Mt 6, 8-15)
#przebaczenie #paternoster #ojczenasz #chrześcijanin #pacierz
Są pewne brzmienia w językach obcych, które naw Są pewne brzmienia w językach obcych, które nawet bez tłumaczenia sprawiają wrażenie, że można je rozumieć. Ich charakterystyczna melodyka, brzmienie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, wywoływane przez nie skojarzenia, jakby „tłumaczą” wypowiadane czy śpiewane frazy.
✍️ https://kotowicz.pl/respons/
#jestjedenBóg #wiara #shemayisrael #sygnałmiłosierdzia #znaki
Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienn Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienność jest czymś stałym. Niezachwiana i niezmienna jest miłość! (Iz 54,10) 

#zmęczenie #znużenie #zwątpienie #zranienie #zatrzymanie
„Miłość jest odporna na krytykę” - usłysz „Miłość jest odporna na krytykę” - usłyszałem dzisiaj w kazaniu. Z jednej strony to oczywiste, a z drugiej… Nie ma drugiej strony! 
#miłość #nieodwołalność #objawienie #tradycja #TLM
Yeshua, Yeshua, hey bel livivi al shmay ya Y’ Yeshua, Yeshua, 
hey bel livivi al shmay ya
Y’khanseyn li shlam ka
Khed wah min kul di le he weh
Hosanna Yeshua


Jezu, Jezu,
unieś me serce do nieba!
Niech obejmie mnie pokój święty, 
niech wszyscy go miłują, 
niech wszystko, co żywe się raduje!
Hosanna, Jezu!

#odnalezienie #ostatniepożegnanie #oddanie #ofiarowanie
„Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrze „Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrzeniem mi odpowiada. Pozwala mi wniknąć w swoje wnętrze bądź broni się przede mną. Jest panem swojej duszy: otwiera bądź zamyka jej wrota. Jest w stanie wyjść z siebie i wnikać w rzeczy. Gdy ludzie spoglądają jeden na drugiego, jedno „ja” stoi naprzeciw drugiego „ja” - może to być spotkanie u wrót duszy bądź w jej wnętrzu. Gdy jest to spotkanie we wnętrzu wtedy drugie „ja” jest „ty”. Spojrzenie człowieka mówi” 
(Edyta Stein, 1933)
#człowiek #filozofia #antropologia #fenomenologia #edytastein

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Moralność i polityka zależność, separacja czy konflikt
Polityka

Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt?

Dodane przez KK
23/06/2026
0

Samo słowo „polityka” działa na wielu ludzi jak czerwona płachta na byka. Słowo „moralność” kojarzy się z...

Niewidzialność samotności

Niewidzialność samotności

18/06/2026
Respons

Respons

10/06/2026
Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

01/06/2026
Zaginanie rzeczywistości

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026

Ostatnie wpisy

  • Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt? 23/06/2026
  • Niewidzialność samotności 18/06/2026
  • Respons 10/06/2026

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.