KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Zapiski

Pozdrowienie

admin Dodane przez admin
11/11/2017
w Zapiski
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Dwanaście razy powtarzało się koniugowane na różne sposoby słowo „pozdrawiam” w dzisiejszym pierwszym czytaniu mszalnym. Lektor, który udostępnił wiernym przewidziany na dzisiaj passus z 16 rozdziału Listu Świętego Pawła do Rzymian, wykazał się rzadkim darem liturgicznego czytania. Tekst zabrzmiał tak, jakby przemawiał do nas sam Apostoł Paweł godzący porywczość z łagodnością, dzięki czemu jego świętość tak wyraziście wpisała się w dzieje chrześcijaństwa.

7 razy słyszymy „pozdrówcie”, 1 raz „pozdrawiają”, 1 raz „pozdrawiam” i 2 razy „pozdrawia”. Wśród adresatów tych wezwań mowa jest m.in. o: „współpracownikach (…), którzy za moje życie nadstawili karku”, o pewnej kobiecie, jaka „poniosła wiele trudów dla waszego dobra”. Autor listu wymienia także „moich rodaków”, tego, który jest „gospodarzem moim i całego Kościoła”, a nawet „skarbnika miasta”. Święty Paweł wskazuje konkretne osoby z imienia i roli pełnionej przez nich w określonej geograficznie wspólnocie. Nie tworzy jednak na karcie listu obrazu archipelagu odrębnych wysepek chrześcijaństwa, ale maluje mozaikę, z której wyłania się wers po wersie jeden Kościół. Zwrot „pozdrawiam” jest synonimem spoistości nie tylko formalnej, czyli wynikającej z przyjęcia Chrystusa, ale tej niepisanej, bo wynikającej z podobnie przeżywanej wspólnoty wiary. Ów duchowy klimat do dzisiaj fascynuje, bo jest przecież istotą Kościoła – domu ojczystego chrześcijan.

Pozdrawiamy kogoś witając w miejscu wspólnym dla nas. Ślemy pozdrowienie zaczynając klasycznie pisany list. Prosimy o przekazanie pozdrowień poprzez osoby trzecie tym, o których serdecznie myślimy. Radujemy się pozdrowieniami, jakie otrzymujemy od ważnych dla nas ludzi. Kształt, znaczenie…, więcej: waga słowa „pozdrawiam” dzisiaj, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, nabierają szczególnej wartości. Gdybyśmy umieli myśleć w Polsce – także tu, gdzie mieszkamy, żyjemy i pracujemy – pozdrawiać się tak szczerze, jak czynił to Apostoł Paweł i wypowiadać to słowo z taką atencją, jak wspomniany na wstępie lektor, może ostrość wszystkich słów czy dobitność naszych gestów służyłyby bardziej wyrażaniu troski o innych i to, co jest naszym dobrem wspólnym, niż deprymowaniu i stygmatyzowaniu ludzi mówiących, jak my, po polsku. Polska to przecież dom ojczysty Polaków.

Dom, do którego w dziejach Polski tak wielu tęskniło, tak wielu nie zdołało wrócić, w którym jesteśmy u siebie jak nigdzie indziej. Gdy dzisiaj wieczorem, podczas zorganizowanego społecznie spotkania wypełnionego patriotycznym śpiewem (relacja na Ząbkowice4YOU.pl), usłyszałem piosenkę „Powrócisz tu…” w wykonaniu Agaty Woźniczki ze Stoszowic, przeszło mi przez myśl, że ta piosenka wygra konkurs i tak się stało. Jeszcze bardziej jednak poruszające było dla mnie wyśpiewane przez tę uzdolnioną wokalnie nastolatkę przesłanie. Skądkolwiek bowiem wracamy, to zawsze do jednego tylko miejsca. Do domu.

Tagi: patriotyzmrefleksje

Podobne Posty

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

03/07/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw
Zapiski

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”
Zapiski

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025
Następny artykuł

Szafa gra, meble tańczą*

Epicentrum duchowego trzęsienia ziemi

Strzał w dziesiątkę

Social Media

Polecane

Jedyną odpowiedzią na kłamstwo jest prawda

Jedyną odpowiedzią na kłamstwo jest prawda

11 miesięcy temu

Miłość ciał_niebieskich

8 lat temu
Prawda nie znosi kompromisu

Prawda nie znosi kompromisu

1 rok temu

Destrukcja kontra kreacja

12 lat temu

Instagram

Zmienność nastroju jest chyba jakimś rodzajem e Zmienność nastroju jest chyba jakimś rodzajem echa niepewności duchowej (jak ktoś woli to „psychicznej”, chociaż to nie jest tożsame). Wpatrywanie się w niebo może zatrzymać się na czarnych chmurach, ale może także przebić się do bezkresnego błękitu. 
#niebo #chmury #niepokój #niepewność #nadzieja #optymizm #szansa #odnowa #medytacja
Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Czasami człowieczeństwo jest zdradzane
Fakty

„Czasami człowieczeństwo jest zdradzane” – pokój pochodzi od Boga!

Dodane przez KK
05/07/2025
0

Kiedy zaczyna się łańcuch okoliczności doprowadzających człowieka do punktu, w którym wszyscy – czytając jego biografię –...

Święty który przestrzegał

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

03/07/2025
On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „Czasami człowieczeństwo jest zdradzane” – pokój pochodzi od Boga! 05/07/2025
  • Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata 03/07/2025
  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.