KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

„Nie damy miana Polski zgnieść”

z myślą o 106. rocznicy odzyskania niepodległości

KK Dodane przez KK
10/11/2024
w Kalendarz
0
Nie damy miana Polski zgnieść_
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Polska była, jest i będzie ojczyzną Polek i Polaków. Jesteśmy narodem, którego historia sięga ponad 1050 lat. Mamy państwo, którego niepodległości nigdy nie oddaliśmy dobrowolnie. Porozumiewamy się w języku polskim, którego bogactwo pozwala wyrażać myśli i uczucia, a wśród nich jest patriotyzm.

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. „Nie damy pogrześć mowy”. „Polski my naród, polski lud”. „Nie damy, by nas zgnębił wróg”. „Bronić będziemy ducha”. „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, ni dzieci nam germanił”. „Nie damy miana Polski zgnieść”. „Na Polski imię, na jej cześć podnosi czoła dumne”. „Tak nam dopomóż Bóg!”

Maria Konopnicka, pisząc „Rotę” na dziesięć lat przed odzyskaniem niepodległości i powstaniem II Rzeczypospolitej, nie mogła się spodziewać, że słowa te staną się nieśmiertelne i ponadczasowe. Nieśmiertelne, bo – odkąd w Feliks Nowowiejski skomponował melodię i dzieło wykonano 15 lipca 1910 roku w Krakowie podczas odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego –  do dzisiaj jest ono znane, pamiętane i wciąż wykonywane w podniosłych chwilach. W 1926 r., gdy władze II RP ustalały, jaka pieśń patriotyczna stać się ma hymnem narodowym odrodzonego państwa, niewiele brakowało, aby wybrana została „Rota”. „Rota” jest też ponadczasowa, bo chociaż autorka odnosiła się do konkretnych okoliczności czasu przed odzyskaniem polskiej państwowości, to zapewne niesiona poetycką weną, zdołała utrwalić nie tyle ważne, co niezmiennie aktualne przesłania. Maria Konopnicka stworzyła syntezę polskiego patriotyzmu.

Polacy nigdy nie wyrzekli się swojego terytorium i nie oddawali go bez walki. Gdy granice naszego państwa były wymazywane lub zmieniane, to działo się to wbrew woli narodu i jego legalnych przedstawicieli. Polacy nigdy nie odstąpili od polszczyzny, chociaż germanizacja i rusyfikacja wyciskały piętno na życiu osobistym i społecznym Polaków, uparcie broniących prawa do mowy i pisma w swoim języku narodowym. Polacy nigdy nie poddali się przemocy sąsiednich państw, choć wielokrotnie stawali się ofiarą bestialstwa wrogów i zdrady od rzekomych sojuszników. Polacy nigdy nie zapominali o swojej ojczyźnie. Stawiali ją na piedestale swoich celów i czynili dla Polski częstokroć więcej, niż Polska mogła lub chciała im dać. Polacy nigdy nie odwrócili się od wiary chrześcijańskiej, do której zawsze odwoływali się w najważniejszych chwilach. Trwali w Kościele będącym ostoją nadziei i przestrzenią wolności. Wiara w Bożą pomoc nie przestała dodawać ducha i mocy do służby dla Polski.

Przez mroczne i jasne karty historii Polski przewija się przywiązanie do polskości. Inspiruje i podtrzymuje w działaniu na rzecz dobra wspólnego, wyzwala dumę narodową i dodaje mocy w zmaganiach z przeciwnościami. W XXI wieku, w 2024 roku, nie tylko 11 listopada, słowa „Nie damy miana Polski zgnieść” brzmią jak wyzwanie współczesnego patriotyzmu. Wyraża się on najpierw w słowach, bo chodzi o „miano”. Czyich słów o Polsce słuchamy i za czyimi słowami idziemy? Jakich słów my używamy, gdy myślimy, mówimy lub rozmawiamy o Polsce? Które z tych słów przekuwamy w czyny i jakie są ich owoce?

 

Nie damy miana Polski zgnieść. Komu nie damy „zgnieść” Polski? Kto stanie w obronie „miana” Polski? W jaki sposób – być może po raz kolejny w historii – odpowiemy „nie”, aby „tak” powiedzieć Polsce? Kto nam „dopomoże”, jeśli nie Bóg!

 

Tagi: patriotyzm

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł
„Ty to masz szczęście…”

„Ty to masz szczęście…”

Pole do gry jest nierówne

„Pole do gry jest nierówne, kiedy decydujemy się na różnorodność myśli” – winniśmy odpowiedź sobie i następnemu pokoleniu

Pozytyw i negatyw

Pozytyw i negatyw

Social Media

Polecane

Miłość nie ma jednego imienia

Miłość nie ma jednego imienia (5) – inspiruje nieustannie i jest kosmicznie nieskończona [VIDEO]

1 rok temu

Oddam mój głos na…

11 lat temu

Jaźń

8 lat temu

Piękne fabuły „wyświetlane” w sercach

7 lat temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Dodane przez KK
03/07/2025
0

Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać...

On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025

Ostatnie wpisy

  • Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata 03/07/2025
  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.