KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Zapiski

Gdzie rozum spotkał się z wiarą [FOTO]

KK Dodane przez KK
16/05/2023
w Zapiski
0
Gdzie rozum spotkał się z wiarą
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Kilka dni temu znalazłem się – zbiegiem okoliczności – w miejscach, w których około 80-90 lat wcześniej codziennie przebywała inna osoba. Osoba tak niezwykła, że gdy uświadomiłem sobie, że jestem dokładnie tam, poczułem wewnętrzny puls.

Nie pamiętam dokładnie, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z jej osobowością i tekstami pisanymi. W mojej percepcji jest jedną z najgenialniejszych kobiet w historii i jednocześnie absolutnie nadzwyczajną w mistycyzmie chrześcijanką. Pochodząca z żydowskiej rodziny wiernej tradycji narodu wybranego, mieszkanka niemieckiego Breslau, pochłonięta filozofią z jej fenomenologicznym odcieniem, odkryła światło wiary. To ją zaprowadziło do zakonu karmelitanek, z którego została wyrwana z racji swojej narodowości. Przetransportowana wraz z rodzoną siostrą do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, zginęła tam męczeńską śmiercią. Święta Teresa Benedykta od Krzyża pojawia się na mojej drodze, choć niesystematycznie, to wytrwale. I zawsze skłania do pytań stawianych bez przyjętych z góry założeń – taka przecież jest oś fenomenologii, której w wymiarze naukowym Edyta Stein była mistrzynią.

Punktem pierwszym do jakiego trafiłem, będąc ostatnio we Wrocławiu, było obecne I Liceum Ogólnokształcące im. Danuty Siedzikówny „Inki” (jeszcze jedna kobieta, której biografia nie przestaje poruszać myśli i uczuć!). W Breslau była to siedziba „Viktoria Schule”, gdzie w 1911 r. 20-letnia Edyta Stein uzyskała świadectwo dojrzałości. Punktem drugim był rodzinny dom Edyty Stein – współcześnie położony przy ul. Nowowiejskiej 38 (ciekawostką jest fakt, iż w 1924 r. ulica ta miała nazwę „Polnisch Neudorfstrasse”, a parcela, gdzie posadowiony był dom nosiła numer 15). Edyta wraz z rodziną mieszkała tu w latach 1910 – 1933 i stąd docierała na Uniwersytet Wrocławski, gdzie zainicjowała swoją drogę naukową. Zarówno szkoła, w której zdobywała arkana wiedzy, jak i dom, gdzie później prowadziła seminaria filozoficzne, gdzie ujawniła bliskim wolę przyjęcia chrztu w Kościele Katolickim, z którego ostatecznie wyjechała do klasztoru karmelitańskiego w Kolonii – to dwie przestrzenie tchnące obecnością niezwykłej, absolutnie niezwykłej kobiety.








Wpatrywałem się w te mury zamykające w sobie kroki i głos Edyty, patrzyłem na okna, przez które Ona mogła oglądać świat i pytać o jego istotę czy sens, dotknąłem dłońmi schodów, po których wchodziła i schodziła latami, by wciąż iść za pociągającym Ją bezgranicznie światłem prawdy i jej uosobionego Dawcy. Usiłowałem sobie wyobrazić Jej sylwetkę przemieszczającą się po korytarzu szkoły czy przed domem rodzinnym i te chwile, gdy była tu po raz ostatni za życia doczesnego.

Bezdźwięcznie szeptałem w myślach pytania, które odważyłbym się zadać Edycie Stein i intencje, jakie powierzam Świętej Teresie Benedykcie od Krzyża.

 

Gdy się patrzy przez pryzmat Boży, nie widzi się przypadków.
(Edyta Stein – Teresa Benedykta od Krzyża)#zdarzenie #okoliczność #fakt #splotokoliczności #kontekst #świętość #edytastein #teresabenedyktaodkrzyża #opatrzność #opatrznośćboża pic.twitter.com/22rQkT5kgA

— Krzysztof Kotowicz (@KotowiczKrzysz) August 10, 2022

1/3 🔷 Dom, w którym mieszkała Edyta Stein i szkoła, gdzie uzyskała świadectwo dojrzałości – dzieli około 10 minut pieszej drogi. pic.twitter.com/mLq0ZUME2J

— Krzysztof Kotowicz (@KotowiczKrzysz) May 13, 2023

Tagi: refleksjewiara

Podobne Posty

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

03/07/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw
Zapiski

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”
Zapiski

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025
Następny artykuł
Pozytywne epicentrum

Pozytywne epicentrum [FOTO]

Kultura jest naszym naturalnym środowiskiem

„Kultura jest naszym naturalnym środowiskiem” – afirmuje lub kontestuje, ale musi być oryginalna

Pierwsza pomoc przez… śpiewanie [VIDEO]

Pierwsza pomoc przez… śpiewanie [VIDEO]

Social Media

Polecane

Polacy są wolni

Polacy są wolni!

1 rok temu

Pracowitość, cierpliwość, optymizm

7 lat temu

Wydmuszka nigdy nie będzie jajkiem

11 lat temu

Atut sąsiadów i nasz balast

7 lat temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Dodane przez KK
03/07/2025
0

Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać...

On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025

Ostatnie wpisy

  • Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata 03/07/2025
  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.