KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Fakty

Co z 50 kilometrami od AOW do DZA?

admin Dodane przez admin
23/03/2017
w Fakty, Polityka
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Pisanie o przebiegającej przez Ząbkowice Śląskie i Bardo drodze krajowej nr 8 w kontekście podnoszonego od wielu lat postulatu budowy nowej arterii komunikacyjnej na południe od Wrocławia w kierunku Kotliny Kłodzkiej, dalej ku granicy z Republiką Czeską i południem Europy, jest tak samo skomplikowane, jak przeczytanie tego jednego zdania, jakim rozpoczynam dzisiejszy wpis.

Dalej już będzie łatwiej (czytać). „Ósemka” uchodzi za jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków komunikacyjnych w naszym kraju. Przebiega na osi od Białegostoku po Wrocław. W ostatnich latach niektóre odcinki arterii stały się drogą ekspresową. Inne czekają na modernizację lub budowę nowych odcinków tam, gdzie obecnie przebiega przez centra miast lub przecina wsie. Niemal codziennie komunikaty o zdarzeniach drogowych dotyczą kolizji na DK8. Tak jak trudno jest wyjechać z Wrocławia w kierunku na Ząbkowice Śląskie i Kłodzko, tak swego czasu nie sposób było płynnie opuścić Warszawy jadąc na południowy zachód kraju. Jak bardzo samorządy, przedsiębiorcy i mieszkańcy z powiatów: dzierżoniowskiego, ząbkowickiego i kłodzkiego domagają się inwestycji w postaci nowej „ósemki”, wiadomo nie od dzisiaj. Szczególnie gorąco było wokół tej kwestii w latach 2014 i 2015, gdy temperaturę podnosiła kampania wyborcza. Skuteczny lobbing i koniunktura polityczna doprowadziły do trwającej już budowy obwodnicy Kłodzka. Projekt jest realizowany z dużym rozmachem, choć nie bez kontrowersji nad tworzonym wokół tego miasta układem komunikacyjnym. Z drugiej strony autostradowa obwodnica Wrocławia, z której już od paru lat korzystamy i wizja budowy południowej jej nitki (tym samym stolica regionu stałaby się pierwszym w Polsce miastem z tzw. „ringiem”) urywa się na wysokości Magnic. Pozostaje luka o długości ponad 72 km, którą według wskazówek nawigacji można pokonać w 71 minut, ale w rzeczywistości trwa to zazwyczaj dłużej. Od Ząbkowic Śląskich to już tylko (wg nawigacji) 50 minut i niecałe 50 km. Odległość zgadza się, z czasem przejazdu bywa rozmaicie. No i od Magnic do punku „X” w samym Wrocławiu to kolejne kilometry i minuty lub kwadranse. Mówiąc najkrócej, jak można: od Ząbkowic Śląskich do Wrocławia jest wciąż zbyt daleko.

Na jednym z portali balansujących pomiędzy biznesem a polityką (Forsal.pl) zobaczyłem przed paroma chwilami wiadomość o tym, że jeszcze w tym roku przybędzie w Polsce prawie 400 km nowych arterii, a 85% z nich ma być w standardzie drogi ekspresowej. Niestety w odniesieniu do „ósemki” mowa jest zaledwie o niespełna 60 km i żaden z nich nie powstanie w interesującym nas obszarze od Wrocławia na południe. Co więcej nawet cześć z tych 60 km w pełnym zakresie może być otwarta dla kierowców dopiero w 2018 r. Co z „naszym” fragmentem? Co z owymi 50 kilometrami od AOW do DZA? Na mapce udostępnionej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad uwidoczniono fragment DK pomiędzy Magnicami a Kłodzkiem (a więc mowa jest wspomnianych 72 km) jako „odcinek w przygotowaniu” i zaznaczono go kolorem niebieskim.

Tym, co na rzeczonej mapce niepokoi to wyznaczenie tej trasy jako drogi nieekspresowej. Jeśli zatem trwa gdzieś (we Wrocławiu? w Warszawie?) owo „przygotowanie odcinka”, to nasuwa się pytanie o wytyczne przekazane projektantom przez inwestora. Pamiętam jak dziś, że jeszcze przed wyborami w 2015 r. ówczesna ekipa wyraźnie mówiła o tzw. „standardzie 2+1”. Ma to polegać na tym, że na niektórych fragmentach trasy mają być po dwa pasy jazdy w obie strony (poniżej grafika), a na niektórych dwa pasy w jedną plus jeden w drugą stronę (poniżej grafika).


Na dodatek mówiono o przebudowie istniejącej drogi i ewentualnie nowych skrzyżowaniach. Taka „logika” oznaczać może totalnie zakorkowanie obecnej „ósemki” na kilka lat, jeśli prace miałyby być prowadzone „w ruchu” (czyli na używanej drodze). Już niedrożna jedyna arteria łącząca trzy powiaty z centrum regionu stałaby się kulą u nóg kierowców. Jak to wpłynąć może na inne sfery życia (rynek pracy, biznes, turystyka) nie trzeba mówić. Istniejące plany nowego korytarza drogi S8 (były alternatywne jego wersje), jak się zdaje przy okazji okołowyborczego zamieszania, schowano do szuflad. Na pocieszenie tu i ówdzie szepcze się o modernizacji obecnej DK 8 pomiędzy Magnicami a Łagiewnikami, ale w opisanym wyżej standardzie „2+1”. Powiat Ząbkowicki nadal będzie komunikacyjnie wykluczony. Powtarzam to nie po raz pierwszy.

Mamy rok 2017. Nawet gdyby przyjąć, że jutro ktoś zdecydowałby o tej czy innej koncepcji S8, która przybliżyłaby Powiat Ząbkowicki (Kotlinę Kłodzką i Ziemię Dzierżoniowską również) do Wrocławia, to nową drogą nie pojedziemy szybciej, niż za 5 lat. Jeśli decyzja – taka czy inna – nie zapadnie w obecnej kadencji parlamentarnej, to do wspomnianych 5 lat trzeba dodać kolejne 2. Pesymizm? Realizm. Nie ma kto upomnieć się o tę sprawę. Tak samo, jak od 6 lat nikt nie upomina się o budowę II odcinka obwodnicy Ząbkowic Śląskich. Istniejący I odcinek to miał być początek. Jeśli nie ma komu powalczyć o połączenie ulicy Kamienieckiej z ulicą Ziębicką, to co tu „gadać” o 50 kilometrach z Ząbkowic Śląskich do Magnic?

Tagi: rozwój

Podobne Posty

Moralność i polityka zależność, separacja czy konflikt
Polityka

Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt?

23/06/2026
Niewidzialność samotności
Fakty

Niewidzialność samotności

18/06/2026
Zaginanie rzeczywistości
Polityka

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026
Następny artykuł

Od marzeń do innowacji

Zachwycać czy straszyć?

Co widzisz?

Social Media

Polecane

„Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii

1 miesiąc temu

Znaczące było też kto i z kim nie rozmawiał i nie spacerował

12 lat temu
Nowy technologiczny kolektywizm

„Nowy technologiczny kolektywizm” – co udoskonali lub zniweczy postęp?

2 lata temu

Bermudzki trójkąt to nic – mamy ząbkowicki czworokąt

9 lat temu

Instagram

Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jes Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.
Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień». (Mt 6, 8-15)
#przebaczenie #paternoster #ojczenasz #chrześcijanin #pacierz
Są pewne brzmienia w językach obcych, które naw Są pewne brzmienia w językach obcych, które nawet bez tłumaczenia sprawiają wrażenie, że można je rozumieć. Ich charakterystyczna melodyka, brzmienie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, wywoływane przez nie skojarzenia, jakby „tłumaczą” wypowiadane czy śpiewane frazy.
✍️ https://kotowicz.pl/respons/
#jestjedenBóg #wiara #shemayisrael #sygnałmiłosierdzia #znaki
Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienn Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienność jest czymś stałym. Niezachwiana i niezmienna jest miłość! (Iz 54,10) 

#zmęczenie #znużenie #zwątpienie #zranienie #zatrzymanie
„Miłość jest odporna na krytykę” - usłysz „Miłość jest odporna na krytykę” - usłyszałem dzisiaj w kazaniu. Z jednej strony to oczywiste, a z drugiej… Nie ma drugiej strony! 
#miłość #nieodwołalność #objawienie #tradycja #TLM
Yeshua, Yeshua, hey bel livivi al shmay ya Y’ Yeshua, Yeshua, 
hey bel livivi al shmay ya
Y’khanseyn li shlam ka
Khed wah min kul di le he weh
Hosanna Yeshua


Jezu, Jezu,
unieś me serce do nieba!
Niech obejmie mnie pokój święty, 
niech wszyscy go miłują, 
niech wszystko, co żywe się raduje!
Hosanna, Jezu!

#odnalezienie #ostatniepożegnanie #oddanie #ofiarowanie
„Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrze „Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrzeniem mi odpowiada. Pozwala mi wniknąć w swoje wnętrze bądź broni się przede mną. Jest panem swojej duszy: otwiera bądź zamyka jej wrota. Jest w stanie wyjść z siebie i wnikać w rzeczy. Gdy ludzie spoglądają jeden na drugiego, jedno „ja” stoi naprzeciw drugiego „ja” - może to być spotkanie u wrót duszy bądź w jej wnętrzu. Gdy jest to spotkanie we wnętrzu wtedy drugie „ja” jest „ty”. Spojrzenie człowieka mówi” 
(Edyta Stein, 1933)
#człowiek #filozofia #antropologia #fenomenologia #edytastein

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Moralność i polityka zależność, separacja czy konflikt
Polityka

Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt?

Dodane przez KK
23/06/2026
0

Samo słowo „polityka” działa na wielu ludzi jak czerwona płachta na byka. Słowo „moralność” kojarzy się z...

Niewidzialność samotności

Niewidzialność samotności

18/06/2026
Respons

Respons

10/06/2026
Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

01/06/2026
Zaginanie rzeczywistości

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026

Ostatnie wpisy

  • Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt? 23/06/2026
  • Niewidzialność samotności 18/06/2026
  • Respons 10/06/2026

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.