KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

„Orła przytulam do tej rany”

KK Dodane przez KK
11/11/2018
w Kalendarz
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Skromne, nawet bardzo skromne warunki techniczne, minimalne nakłady finansowe, ale za to gorące serca, olbrzymia społeczna energia i nade wszystko pozytywne przesłanie. Organizowany w Stoszowicach przegląd piosenki patriotycznej jest od trzech lat dobrym i wartościowym podsumowaniem świętowania niepodległości Polski.

Tak też było i w tym roku – roku stulecia odzyskania suwerennego i wolnego państwa po 123 latach zaborów. Powszechna aura rocznicy i wyjątkowe nagromadzenie wydarzeń i gestów związanych z tegorocznymi obchodami stawiało imprezę wśród mnóstwa innych wydarzeń. Nie pozbawiło to jednak inicjatywy, jaką z niesamowitym zapałem realizują dwie kobiety: Elżbieta Szopian i Teresa Wawreniuk. Jestem pełen uznania dla ich wytrwałości. Świetlica wiejska wypełniona po brzegi, atmosfera rodzinnej biesiady i prawie dwie godziny występów – to dopiero miara energii, jaką mają w sobie społecznicy i artyści lokalni. Bez wielkiego zadęcia, skromnie i szczerze, spontanicznie i mimo rozmaitych potknięć, patriotyczny wieczór w Stoszowicach w świąteczny wieczór okazał się po raz kolejny udanym przedsięwzięciem. Relację udostępni portal Ząbkowice4YOU.pl

Nie jest łatwo zaśpiewać piosenki, które – po pierwsze: w tych dniach brzmią z każdej możliwej strony, po drugie: są znane z oryginalnych wykonań wybitnych wokalistów czy chórów, po trzecie: wymagają słuchania tekstu, bo opowiadają o wartościach, dla jakich dzisiaj często brakuje miejsca w codzienności. Na przyszły rok proponowałbym organizatorkom, aby wprowadziły kategorię „utwory własne”, bo z całą pewnością są wśród nas – na Ziemi Ząbkowickiej – osoby piszące teksty i komponujące melodie. Niechby od nas popłynęło w Polskę coś nowego. Jednak i to, co usłyszeliśmy dzisiaj, było naprawdę mocną dawką patriotycznych poruszeń. Nie tylko emocji, choć te są nośnikiem patriotycznych uczuć. Tak – „poruszeń”, bo współczesnej Polsce, obok emocji (jakimi niestety łatwo się ostatnio manipuluje) bardzo potrzeba doświadczenia wyobraźni i działania. A właśnie o tym można było usłyszeć w prezentowanych dzisiaj piosenkach.

Bardzo zaskakująco śmiało ujawniła swój wokalny potencjał Małgorzata Osadnik. Ma niewątpliwie po swojej mamie wyrazisty głos, a zapewne po obojgu rodzicach wrażliwość na ambitne i wartościowe teksty. Piosenka z filmu „Miasto 44” jest urzekająca i wstrząsa emocjami do szpiku kości. Po cichu ciągle wierzę, że nadejdzie taki dzień, gdy wrócisz by stąd zabrać mnie. I powiesz mi: „Wciąż kocham cię” Wciąż kocham cię… Bardziej przejmująco nie można mówić o miłości – tej między ludźmi i jednocześnie do wolności. Małgosia poruszyła serce. Mocno!

Ubiegłoroczna laureatka przeglądu Agata Woźniczka (tym razem druga w konkursie) zaryzykowała i wykonała utwór wymagający wielkiego wokalnego wysiłku. „Miejcie nadzieję…” to tekst Adama Asnyka, spopularyzowany przez Jacka Wójcickiego – jednego z bardów krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Głos Agaty zmienia się (jeśli choćby porównać jej ubiegłoroczny popis podczas stoszowickiego przeglądu). Staje się bardziej kobiecy i to chyba sprawiło, że piosenka w jej interpretacji nabrała nowego brzmienia. Słowa piosenki w ustach nastolatki brzmią trochę jak wyrzut: Przestańmy własną pieścić się boleścią,  Przestańmy ciągłym lamentem się poić! Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią. Mężom przystoi w milczeniu się zbroić. Agata ma talent i niech go rozwija.

Największe wrażenie na jurorach i na publiczności wywarł występ scholi parafialnej z Przedborowej. „Światełka Pana” w piosence „Niepodległość – trudne słowo” (utwór nowy na liście patriotycznych szlagierów) dały wybuchowo mocną lekcję o istocie polskiego patriotyzmu. Uwięziony ptak nie śpiewa. A czy wiesz dlaczego? Bo nie spotkasz nigdy w klatce, ptaka szczęśliwego. Czy można lepiej opisać polską duszę, niż takimi właśnie słowami? Pierwsze miejsce w konkursie zespołów absolutnie zasłużone i wielkie brawa dla dziewcząt i chłopców oraz ich opiekunki Pani Agnieszki jeszcze słyszę.

I jest jeszcze jedna pozycja bogatego programu dzisiejszego przeglądu. Dwoje dzieci ze wspomnianego wyżej zespołu z Przedborowej: Magdalena Gnyl i Artur Droś zaśpiewali na sam koniec piosenkę pt. „Cisza – modlitwa katyńska”. Wywołali ciszę dosłownie i wielkie zamyślenie. Widać było w oczach starszych łzy, u młodszych jakby zatrzymanie. Zadaję pytanie – odpowiedz mi na nie, zadaję pytanie, o, Panie… Zadaję pytanie – odpowiedz mi na nie, zadaję pytanie: czy wrócę? Zadaję pytanie – odpowiedz mi na nie, czy bliskich mi serc nie zasmucę? Cisza… Cisza… Cisza… Cisza… Ja cały skonany i mundur zbrukany, i orła przytulam do tej rany. Nikt dzisiaj nie trafił głębiej w serce i myśli, z jakimi mijający dzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości przeżywaliśmy. Tych dwoje małych Polaków dało wielkie świadectwo.

Tagi: kulturapatriotyzm

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł

Damy radę!

Przelewanie z pustego w próżne

Niebo z dwóch stron

Social Media

Polecane

Jestem proludzki bo lubię ludzkość

„Jestem proludzki”, bo lubię ludzkość” – gdy celem jest dobro

6 miesięcy temu
„Ty to masz szczęście…”

„Ty to masz szczęście…”

8 miesięcy temu

Parapolityczny mobbing

8 lat temu
Gdy panują feeling light i fun

„Gdy panują feeling, light i fun, nie istnieją już prawda i kłamstwo” – nadchodzi noc…

1 rok temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.