KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

„Orła przytulam do tej rany”

KK Dodane przez KK
11/11/2018
w Kalendarz
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Skromne, nawet bardzo skromne warunki techniczne, minimalne nakłady finansowe, ale za to gorące serca, olbrzymia społeczna energia i nade wszystko pozytywne przesłanie. Organizowany w Stoszowicach przegląd piosenki patriotycznej jest od trzech lat dobrym i wartościowym podsumowaniem świętowania niepodległości Polski.

Tak też było i w tym roku – roku stulecia odzyskania suwerennego i wolnego państwa po 123 latach zaborów. Powszechna aura rocznicy i wyjątkowe nagromadzenie wydarzeń i gestów związanych z tegorocznymi obchodami stawiało imprezę wśród mnóstwa innych wydarzeń. Nie pozbawiło to jednak inicjatywy, jaką z niesamowitym zapałem realizują dwie kobiety: Elżbieta Szopian i Teresa Wawreniuk. Jestem pełen uznania dla ich wytrwałości. Świetlica wiejska wypełniona po brzegi, atmosfera rodzinnej biesiady i prawie dwie godziny występów – to dopiero miara energii, jaką mają w sobie społecznicy i artyści lokalni. Bez wielkiego zadęcia, skromnie i szczerze, spontanicznie i mimo rozmaitych potknięć, patriotyczny wieczór w Stoszowicach w świąteczny wieczór okazał się po raz kolejny udanym przedsięwzięciem. Relację udostępni portal Ząbkowice4YOU.pl

Nie jest łatwo zaśpiewać piosenki, które – po pierwsze: w tych dniach brzmią z każdej możliwej strony, po drugie: są znane z oryginalnych wykonań wybitnych wokalistów czy chórów, po trzecie: wymagają słuchania tekstu, bo opowiadają o wartościach, dla jakich dzisiaj często brakuje miejsca w codzienności. Na przyszły rok proponowałbym organizatorkom, aby wprowadziły kategorię „utwory własne”, bo z całą pewnością są wśród nas – na Ziemi Ząbkowickiej – osoby piszące teksty i komponujące melodie. Niechby od nas popłynęło w Polskę coś nowego. Jednak i to, co usłyszeliśmy dzisiaj, było naprawdę mocną dawką patriotycznych poruszeń. Nie tylko emocji, choć te są nośnikiem patriotycznych uczuć. Tak – „poruszeń”, bo współczesnej Polsce, obok emocji (jakimi niestety łatwo się ostatnio manipuluje) bardzo potrzeba doświadczenia wyobraźni i działania. A właśnie o tym można było usłyszeć w prezentowanych dzisiaj piosenkach.

Bardzo zaskakująco śmiało ujawniła swój wokalny potencjał Małgorzata Osadnik. Ma niewątpliwie po swojej mamie wyrazisty głos, a zapewne po obojgu rodzicach wrażliwość na ambitne i wartościowe teksty. Piosenka z filmu „Miasto 44” jest urzekająca i wstrząsa emocjami do szpiku kości. Po cichu ciągle wierzę, że nadejdzie taki dzień, gdy wrócisz by stąd zabrać mnie. I powiesz mi: „Wciąż kocham cię” Wciąż kocham cię… Bardziej przejmująco nie można mówić o miłości – tej między ludźmi i jednocześnie do wolności. Małgosia poruszyła serce. Mocno!

Ubiegłoroczna laureatka przeglądu Agata Woźniczka (tym razem druga w konkursie) zaryzykowała i wykonała utwór wymagający wielkiego wokalnego wysiłku. „Miejcie nadzieję…” to tekst Adama Asnyka, spopularyzowany przez Jacka Wójcickiego – jednego z bardów krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Głos Agaty zmienia się (jeśli choćby porównać jej ubiegłoroczny popis podczas stoszowickiego przeglądu). Staje się bardziej kobiecy i to chyba sprawiło, że piosenka w jej interpretacji nabrała nowego brzmienia. Słowa piosenki w ustach nastolatki brzmią trochę jak wyrzut: Przestańmy własną pieścić się boleścią,  Przestańmy ciągłym lamentem się poić! Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią. Mężom przystoi w milczeniu się zbroić. Agata ma talent i niech go rozwija.

Największe wrażenie na jurorach i na publiczności wywarł występ scholi parafialnej z Przedborowej. „Światełka Pana” w piosence „Niepodległość – trudne słowo” (utwór nowy na liście patriotycznych szlagierów) dały wybuchowo mocną lekcję o istocie polskiego patriotyzmu. Uwięziony ptak nie śpiewa. A czy wiesz dlaczego? Bo nie spotkasz nigdy w klatce, ptaka szczęśliwego. Czy można lepiej opisać polską duszę, niż takimi właśnie słowami? Pierwsze miejsce w konkursie zespołów absolutnie zasłużone i wielkie brawa dla dziewcząt i chłopców oraz ich opiekunki Pani Agnieszki jeszcze słyszę.

I jest jeszcze jedna pozycja bogatego programu dzisiejszego przeglądu. Dwoje dzieci ze wspomnianego wyżej zespołu z Przedborowej: Magdalena Gnyl i Artur Droś zaśpiewali na sam koniec piosenkę pt. „Cisza – modlitwa katyńska”. Wywołali ciszę dosłownie i wielkie zamyślenie. Widać było w oczach starszych łzy, u młodszych jakby zatrzymanie. Zadaję pytanie – odpowiedz mi na nie, zadaję pytanie, o, Panie… Zadaję pytanie – odpowiedz mi na nie, zadaję pytanie: czy wrócę? Zadaję pytanie – odpowiedz mi na nie, czy bliskich mi serc nie zasmucę? Cisza… Cisza… Cisza… Cisza… Ja cały skonany i mundur zbrukany, i orła przytulam do tej rany. Nikt dzisiaj nie trafił głębiej w serce i myśli, z jakimi mijający dzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości przeżywaliśmy. Tych dwoje małych Polaków dało wielkie świadectwo.

Tagi: kulturapatriotyzm

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł

Damy radę!

Przelewanie z pustego w próżne

Niebo z dwóch stron

Social Media

Polecane

Nie zabijesz mnie

„Nie zabijesz mnie…” – miłość to życie!

1 rok temu

Stan permanentnego odrzucenia jest jak kropla drążąca skałę

11 lat temu

Puszczanie ideałów z dymem

8 lat temu
Ludzie z plasteliny czerwonej

Ludzie z plasteliny (czerwonej)

2 lata temu

Instagram

To była czystka etniczna. Zbrodnia, która nie do To była czystka etniczna. Zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwości i uczczenia pamięci ich ofiar. Szczątki naszych rodaków leżą tam, gdzie obecnie są pola orane przez rolników. Polsko, nie zapomnij! 
#ludobójstwo #ludobójstwowołyńskie #zbrodnia #zbrodniawołyńska #rzeź #rzeźwołyńska #nacjonalizm #opętanie #zło #sprawcy #banderowcy #ukraińcy
Dobrze jest zadać sobie pytanie, czy skoro człow Dobrze jest zadać sobie pytanie, czy skoro człowiek „nie ma czasu” na miłość, to jest jeszcze wolny? Może nie dość zdajemy sobie sprawę z tego, że to miłość jest warunkiem wolności??
✍️🎥 https://kotowicz.pl/jedyny-problem-polega-na-tym-ze-naprawde-nie-masz-czasu/ 
#miłość #wolność #czas #niemamczasu #katarzynawoźnicka #openvocalartschool #wzruszenie
Wdzięczność jest spoiwem i w każdych okoliczno Wdzięczność jest spoiwem i w każdych okolicznościach przemienia osoby, pomiędzy którymi zachodzi. Jeśli dziękujesz, to zawsze za coś. Jeśli wierzysz, to znaczy, że dziękujesz za wszystko i to nazywamy dziękczynieniem (εὐχαριστία).
✍️ https://kotowicz.pl/tyle-pytan-odnosnie-przyszlosci-i-jest-jedna-odpowiedz/ 
#wyznanie #wybranie #wierność #wdzięczność #eucharystia #adoracjawieczysta #mniszkiklaryski #mariaodkrzyża #ludwikamorawska #dorotakrawczyk #dobraksiązka #bliżejsłowa
Zmienność nastroju jest chyba jakimś rodzajem e Zmienność nastroju jest chyba jakimś rodzajem echa niepewności duchowej (jak ktoś woli to „psychicznej”, chociaż to nie jest tożsame). Wpatrywanie się w niebo może zatrzymać się na czarnych chmurach, ale może także przebić się do bezkresnego błękitu. 
#niebo #chmury #niepokój #niepewność #nadzieja #optymizm #szansa #odnowa #medytacja
Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Ile to jest 2 dodać 2 22
Fakty

Ile to jest: 2 dodać 2? 22!

Dodane przez KK
10/07/2025
0

Konsekwentne zaprzeczanie oczywistym faktom powoduje, że stają się wątpliwe. Fakty, a nie zaprzeczenia. „Skoro fakty przeczą teorii,...

„Jedyny problem polega na tym, że naprawdę nie masz czasu”

„Jedyny problem polega na tym, że naprawdę nie masz czasu”

08/07/2025
Czasami człowieczeństwo jest zdradzane

„Czasami człowieczeństwo jest zdradzane” – pokój pochodzi od Boga!

05/07/2025
Święty który przestrzegał

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

03/07/2025
On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025

Ostatnie wpisy

  • Ile to jest: 2 dodać 2? 22! 10/07/2025
  • „Jedyny problem polega na tym, że naprawdę nie masz czasu” 08/07/2025
  • „Czasami człowieczeństwo jest zdradzane” – pokój pochodzi od Boga! 05/07/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.