KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

1 dzień z 29 lat [FOTO]

KK Dodane przez KK
27/06/2017
w Kalendarz
0
1 dzień z 29 lat
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

„Byliście świadkami Dobrej Nowiny”, „jednoczyliście społeczność Ząbkowic Śląskich”, „ukazywaliście Kościół takim, jakim jest”, „jesteście częścią naszych życiorysów”, „bramy miasta i drzwi naszych domów pozostają dla was otwarte”, pokazaliście nam prawdę o tym, że życie jest piękne”, „dzięki wam mogę tu głośno, wobec wszystkich powiedzieć: Jezus jest Panem!”.

To tylko niektóre zdania, jakie do odchodzących z Ząbkowic Śląskich dwóch kapłanów: ks. Bogdana Wolniewicza i ks. Jana Sroki, skierowali uczestnicy uroczystego pożegnania. Msza św. i długie rozmowy po liturgii miały miejsce w minioną sobotę na Wzgórzu Świętej Jadwigi.

O tym, że zapadła decyzja Biskupa Diecezji Świdnickiej przenosząca obu duchownych w nowe miejsca, wiedziałem ponad tydzień temu. Przez ten czas, gdy rozeszła się wiadomość o tym, że ks. Bogdan i ks. Jan opuszczają Ząbkowice Śląskie, praktycznie codziennie wiele osób i grup przybywało do nich, by podziękować i pożegnać się z bardzo lubianymi duszpasterzami. Po kilku dniach dotarła też wiadomość o nominowaniu dwóch nowych księży, którzy wczoraj objęli parafię. Kolejne dni były zatem czasem podsumowań i porządkowania wszystkiego, co należało przekazać następcom. O tym, jak przebiegała 29-letnia posługa ks. Bogdana i ks. Jana w Ząbkowicach Śląskich napisałem publikując ponad 600 fragmentów wpisów z ponad 1200-stronnicowej kroniki parafialnej z lat 1988 – 2016.

Dzisiaj kościół wypełniony był po brzegi wiernymi, którzy bardzo chcieli osobiście podziękować księżom, którzy posługiwali w Parafii pw. Św. Jadwigi od 27 czerwca 1988 r., za ich służbę i wieloraką pracę. Msza św. rozpoczęła się procesyjnym wejściem do świątyni. Wśród wchodzących obecny był ks. Dariusz Sakaluk – nowy proboszcz Parafii pw. Św. Jadwigi, którego przedstawił wiernym, dotychczasowy proboszcz ks. Bogdan Wolniewicz. Jego następca, w trakcie Liturgii Słowa odczytał Ewangelię i ze względu na obowiązki z swoim dotychczasowym miejscu pracy, chciał opuścić teren parafii. Jako, że jego auto było zastawione, musiał wrócić i dopiero po kilku chwilach udało się mu odjechać. Homilia mszalna była wygłoszona na dwa głosy. Najpierw – nieco żartobliwie – ks. Jan, przypominając różne etapy swojego kapłaństwa, zwracał uwagę słuchaczy na wartość wiary i radosnego dzielenia się nią. Później – bardziej refleksyjnie – ks. Bogdan mówił o potrzebie stałego dialogu z Panem Bogiem i wyznał, że od pewnego czasu miał poczucie niedostatku, jeśli chodzi o kontakt z młodzieżą, na formacji której najbardziej zależy mu. Apelował ponadto do parafian o otwarte przyjęcie nowego proboszcza. „Nie wierzcie mediom, które kłamią, i które są przeciw Kościołowi” – tymi słowami ks. Bogdan odniósł się do relacji niektórych prywatnych stacji telewizyjnych i gazet, które publikowały treści dotyczące ks. Dariusza Sakaluka.

Obaj księża dziękowali wiernym parafii, mieszkańcom Ząbkowic Śląskich oraz wielu osobom i instytucjom za współpracę przez cały miniony, prawie 30-letni okres pracy duszpasterskiej w Parafii pw. Św. Jadwigi. Przypominali niektóre zdarzenia z tego czasu, akcentowali pragnienie budowania Kościoła, jako wspólnoty ludzi wierzących i jednocześnie znaczenie wysiłku na rzecz renowacji świątyni parafialnej. Przepraszali też za swoje wszelkie błędy i przykrości, jakie sprawili spotkanym osobom. Dziękowali też sobie wzajemnie za ducha i praktykę wspólnoty kapłańskiej, jaką realizowali przez czas bytności w Ząbkowicach Śląskich.

Po błogosławieństwie, nadszedł czas oficjalnych podziękowań. Pełne wspomnień podziękowania składali następnie lektorzy i ministranci wspomagający parafię, dla których ks. Jan i ks. Bogdan byli duchowymi ojcami „od zawsze”. Słowa szacunku, uznania, wdzięczności, kierowali do ks. Bogdana i ks. Jana oficjele i przedstawiciele wspólnot działających w parafii. W imieniu wiceministra obrony narodowej i posła Michała Dworczyka przemawiał jego asystent społeczny Tomasz Krzeszowiec, który przekazał obu duchownym osobiste listy od parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości. Wiele serca i ciepła w swoim podziękowaniu zawarli też przedstawiciele rodzin różańcowych, które budowały duchowy skarbiec parafii właśnie z inspiracji i dzięki posłudze księży. O tym, że ks. Bogdan i ks. Jan mają wielki wkład w dobro wspólnoty lokalnej i są tu zawsze mile widziani mówił burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek.

O wspólnym budowaniu i animowaniu życia duchowego, ale też o wymiarze materialnym przejawiającym się w pomocy adresowej osobom znajdującym się w stanie kryzysu, była też mowa w wystąpieniach następnych delegacji, w tym: rady parafialnej, parafialnego zespołu Caritas i stowarzyszenia Dom Prasy Katolickiej. Życzenia imieninowe dla ks. Jana połączyła z podziękowaniem za dar kapłańskiego ojcostwa dziewczynka reprezentująca dzieci.

Szczególnie zabrzmiało świadectwo jednego z młodych małżeństw Magdaleny i Bogdana Tułów. Oboje wraz ze swoimi dziećmi, choć – jak stwierdzili – nie są formalnie parafianami, za sprawą posługi obu kapłanów, najpierw pozytywnie przemienieni, a potem nakierowani na dobro i piękno życia. Nie mniej wzruszająca była wypowiedź delegacji opiekunów i wychowanków świetlicy środowiskowej, jakiej działalność wiele lat temu zainicjowali obaj duszpasterze. „Na odchodne” księża rozdali wszystkim obecnym upominki w postaci książeczek z pozytywnymi myślami i usłyszeli głośny i nieco łamiący się od łez śpiew wiernych „Wszystkiego dobrego życzymy, życzymy, i zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa przez ręce Maryi…”

 

To jednak nie był koniec dnia, gdyż później – już na placu wokół kościoła parafialnego, a nawet tuż po liturgii już w zakrystii, dziesiątki osób podchodziło do księży z osobistymi podziękowaniami. Widać było obustronną serdeczność, widać było łzy wzruszenia, widać było jak obaj księża błogosławią swoich rozmówców. Nie brakowało wspólnych zdjęć pamiątkowych. Wyłożona też była księga parafialna, gdzie można było złożyć podpis pod podziękowaniem. Był też drobny słodki poczęstunek.

Piękna letnia pogoda sprzyjała spotkaniu. Rozmowom nie było końca. Kolejki chcących chwilę porozmawiać z oboma księżmi ustawiały się pod niedawno ustawionym rusztowaniem wskazującym na początek kolejnych prac budowlanych w świątyni parafialnej. Przez ich konstrukcję widoczny był napis „Bóg jest Miłością”. Z kolei na budynku plebanijnym widoczny był billboard z wizerunkiem Chrystusa i wezwaniem modlitewnym „Najświętsze Serce Jezusa zmiłuj się nade mną”. W dniu, kiedy zamieszczam tę relację, mija dokładnie 29 lat od chwili, gdy ks. Bogdan Wolniewicz i ks. Jan Sroka przybyli do Ząbkowic Śląskich. To był 27 czerwca 1988 roku…































































































 

Tekst dedykowany dla portalu SudeckieFakty.pl

Tagi: społecznośćwiara

Podobne Posty

Kalendarz

„Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii

26/05/2026
Tu es Petrus – rok temu wybrany został ojciec Robert Prevost – przyjął imię Leon XIV
Kalendarz

Tu es Petrus – rok temu wybrany został ojciec Robert Prevost – przyjął imię Leon XIV

09/05/2026
Niecodzienność
Kalendarz

Niecodzienność

13/04/2026
Następny artykuł

Leżaki, hamaki i bujane fotele

Marianna

Od przegranej bardziej przeraża upadek

Social Media

Polecane

Bezprecedensowa koncentracja wiedzy

„Bezprecedensowa koncentracja wiedzy skutkuje równie bezprecedensową koncentracją władzy” – słowo należy do nas

1 rok temu

Niewidzialne

9 lat temu

Myśleć i mówić prawdę

8 lat temu

Antypolskość po ząbkowicku

8 lat temu

Instagram

Yeshua, Yeshua, hey bel livivi al shmay ya Y’ Yeshua, Yeshua, 
hey bel livivi al shmay ya
Y’khanseyn li shlam ka
Khed wah min kul di le he weh
Hosanna Yeshua


Jezu, Jezu,
unieś me serce do nieba!
Niech obejmie mnie pokój święty, 
niech wszyscy go miłują, 
niech wszystko, co żywe się raduje!
Hosanna, Jezu!

#odnalezienie #ostatniepożegnanie #oddanie #ofiarowanie
„Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrze „Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrzeniem mi odpowiada. Pozwala mi wniknąć w swoje wnętrze bądź broni się przede mną. Jest panem swojej duszy: otwiera bądź zamyka jej wrota. Jest w stanie wyjść z siebie i wnikać w rzeczy. Gdy ludzie spoglądają jeden na drugiego, jedno „ja” stoi naprzeciw drugiego „ja” - może to być spotkanie u wrót duszy bądź w jej wnętrzu. Gdy jest to spotkanie we wnętrzu wtedy drugie „ja” jest „ty”. Spojrzenie człowieka mówi” 
(Edyta Stein, 1933)
#człowiek #filozofia #antropologia #fenomenologia #edytastein
Praca ludzka, przekazywanie życia i technologie i Praca ludzka, przekazywanie życia i technologie informacyjne na przestrzeni XIX, XX i XXI wieku stały się procesami, które mając w sobie niezmierzony potencjał tworzenia i rozwoju, stały się ogniskami zapalnymi kryzysów cywilizacyjnych. 
✍️ https://kotowicz.pl/magnifica-humanitas-droga-ktora-jezus-chrystus-otwiera-w-historii/
✍️ https://kotowicz.pl/przestrzenie-do-ktorych-tylko-ludzka-inteligencja-ma-wstep/
#ai #artificialintelligence #sztucznainteligencja #prawdziwyczłowiek #wspaniałeczłowieczeństwo
Veni, Sancte Spiritus, Et emitte caelitus Lucis tu Veni, Sancte Spiritus,
Et emitte caelitus
Lucis tuae radium.
Veni, Pater pauperum,
Veni, Dator munerum, 
Veni, Lumen cordium.

Przybądź, Duchu Święty,
Ześlij z niebios wzięty
Światła Twego strumień.
Przyjdź, Ojcze ubogich,
Przyjdź, Dawco darów mnogich,
Światłości sumień. 

#venisanctespiritus #venicreatorspiritus #zesłanieduchaświętego #kościółrzymskokatolicki #credo
Gwałtowność ognia pozwala doświadczyć łagodn Gwałtowność ognia pozwala doświadczyć łagodności wody. Nieuniknione są uświadomione podziały, aby oczywistym stało się to, co łączy. (Łk 12, 49-52) 

Nura etith d'arma b'ar'a, u-saba ana elu min kedu hawath. / Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął.

#Bóg #Ojciec #Syn #Duch #uwielbienie
Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do ni Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły. (Mk 16, 19-20)
#wniebowstąpienie #kerygmat #dogmat #stygmat

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas
Zapiski

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

Dodane przez KK
01/06/2026
0

Zapomnienie o Bogu albo i negacja Boga. Utrata zrozumienia tego, kim jest człowiek. Niezrozumienie i pogarda dla...

Zaginanie rzeczywistości

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026

„Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii

26/05/2026
Przestrzenie do których tylko ludzka inteligencja ma wstęp

Przestrzenie, do których tylko ludzka inteligencja ma wstęp

18/05/2026
Pielgrzymka do miasta położonego na górze

Pielgrzymka do miasta położonego na górze

11/05/2026

Ostatnie wpisy

  • Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum” 01/06/2026
  • Zaginanie rzeczywistości 27/05/2026
  • „Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii 26/05/2026

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.