KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Spadanie czy wznoszenie

admin Dodane przez admin
20/06/2017
w Kalendarz
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

„Nasza cywilizacja znalazła się w stanie określanym jako freewall – swobodne spadanie. Intuicyjnie wydaje się to zrozumiałe, ale od kilku lat zadaję sobie pytanie, ile w tym określeniu jest przesady, na ile jest uzasadnione?”

Dalej Roman Młodkowski (znany telewidzom biznesowym TVN) w specjalnym wydaniu magazynu „Forbes”, jakie ukazało się z okazji tegorocznego Kongresu Regionów, przytacza inne fragmenty książki Stefana Hajkowicza pt. „Globalne megatrendy: siedem schematów przemian kształtujących naszą przyszłość”. Owe tendencje, jakie – zdaniem autora publikacji – są rzeczywiście w stanie wprowadzić nas w stan „swobodnego spadania”, to: braki w zasobach, starzenie się społeczeństw, cyfrowa transformacja, gwałtowny wzrost gospodarczy, oczekiwania konsumenckie i społeczne oraz – co nieco zaskakuje – wszechobecna innowacja przynosząca rozwiązania problemów, ale też tworząca nowe. Dziennikarz TVN nie zgadza się – i słusznie – z tezą nieuchronności katastrofy dziejowej. Stawia jednak warunek, aby podjąć ryzyko innowacyjności. Definiuje ją jako „umiejętność zaprzeczania schematom”. I odnosi to szczególnie do funkcjonowania samorządu terytorialnego. W jednym z artykułów, na jaki trafiłem w okolicznościowym wydaniu magazynu „Forbes” przeczytałem też jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie. „Dziś, jeśli miasto ma się rozwijać, nie może nim zarządzać urzędnik, ale sprawny przedsiębiorca. Prezydenci największych aglomeracji przyciągają inwestorów nie tylko upraszczaniem procedur, ale też dobrą kadrą i jakością życia”.

Dwa minione dni to Kongres Regionów we Wrocławiu – wydarzenie ze swej istoty skierowane do samorządowców, czyli do osób pasjonujących się życiem i rozwojem ludzkich skupisk, głównie miast. O tym, że miastom, polskim miastom również, Ząbkowicom Śląskim tym bardziej, potrzeba innowacyjności, aby nie wpadły (jeśli jeszcze tak nie jest?) we wspomniany wyżej stan „swobodnego spadania”, pisać, mówić i rozmawiać trzeba koniecznie. Komunikacja społeczna, przestrzenie wspólne, mobilność i witalność, magnetyzm lokalnej tożsamości i przejście od wodzostwa do przewodniczenia wspólnocie w przypadku osób sprawujących mandat polityczny. Debaty kończące się konkluzjami nad tym, co nas łączy, jaki mamy cel w perspektywie kilkudziesięciu lat, współdzielenie się procesami decyzyjnymi w oparciu o wiedzę ekspertów i doświadczenia innych miast, to jest istota nowoczesnego samorządu terytorialnego. Pomijając doktrynerskie wtręty niektórych spikerów (Jarosław Kuźniar był najłagodniejszym przypadkiem), żałosną płaczliwość części włodarzy w związku z reformą systemu edukacji oraz lamenty nad przywracaniem państwu jego unitarnego charakteru, wystąpienia ekspertów i dyskusje panelowe (uczestniczyłem siłą rzeczy w wybranych) były naprawdę inspirujące.

Przez minione dwa dni nie spotkałem nikogo z ząbkowickich samorządowców. Oni pewnie wszyscy wszystko wiedzą. A tak przy okazji: ile nowych firm netto na jeden tysiąc mieszkańców powstało w Gminie Ząbkowice Śląskie w 2016 r. czy też w pierwszej (mijającej za kilka dni) połowie 2017 r.? Tak pytam, bo w najnowszym rankingu miast i gmin przyjaznych biznesowi wg cytowanego już „Forbes”-a, w kategorii poniżej 50 tys. mieszkańców, wystarczyło mieć wynik 2,55, aby być w pierwszej dziesiątce. Nieco mniejsza od Ząbkowic Śląskich Gmina Lesznowola ma wynik 15,53 i jest na pozycji pierwszej. Kilka dni temu, w trakcie sesji Rady Miejskiej, burmistrz Ząbkowic Śląskich zżymał się z opublikowanego niedawno przez Ząbkowice4YOU.PL artykułu, w którym eksperci stwierdzili, że nasze miasto cechuje „silna utrata funkcji oraz mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza”. Ząbkowice Śląskie spadają czy wznoszą się?

Tagi: dialogpolityka

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł

Egoizm kontra altruizm

Metamorfoza i metanoia

Leżaki, hamaki i bujane fotele

Social Media

Polecane

Ludzie spod czerwonej gwiazdy

Ludzie spod czerwonej gwiazdy

2 lata temu
Nowy technologiczny kolektywizm

„Nowy technologiczny kolektywizm” – co udoskonali lub zniweczy postęp?

1 rok temu
Pejzaż miasta

Pejzaż miasta [FOTO]

2 lata temu

Pomiędzy pisaniem a czytaniem

8 lat temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Dodane przez KK
03/07/2025
0

Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać...

On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025

Ostatnie wpisy

  • Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata 03/07/2025
  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.