KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Miasto, to nie monolog, lecz dialog ( #miasto2_0 v.14)

KK Dodane przez KK
31/10/2018
w Kalendarz
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Im mniejsza jest wspólnota, tym mniejszy na nią wpływ ma opinia większości, a na znaczeniu zyskuje dobro wspólne, a nawet troska na najsłabszych. Wartości wspólne nie wynikają z arytmetycznej większości. Autorytet nie jest posadowiony na indukcji aplauzu. Wzajemna wymiana wartości i dar admirowania tym procesem stanowią o konkretyzacji idei, jaką jest #miasto2_0

Samorząd terytorialny jest zakotwiczony w demokracji, czyli w cywilizacyjnym wynalazku „najgorszym z możliwych”, tyle, że „nikt nie wymyślił lepszego”. Nie ma więc poważnego sensu reflektowanie innych koncepcji konstruowania tzw. „małych ojczyzn”. Od 2018 roku kadencja ma trwać pięć lat, a więc o rok dłużej, niż miało to miejsce od 1990 roku, gdy po raz pierwszy odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe. W Europie są regionu, gdzie kadencja trwa nawet osiem lat. Włodarze i radni otrzymują więc 5-letni okres, który może być skrócony tylko w wyniku rażących błędów zweryfikowanych w trybie referendum lokalnego lub ze względu na orzeczone prawomocnie orzeczenie sądowe w procesie karnym. Można więc mówić o swoistej nieusuwalności, którą ustawodawca ograniczył limitem 2-krotności kadencji. Suma tych okoliczności formalnych daje radom i włodarzom (szczególnie w gminach, gdzie wójt /  burmistrz /prezydent są jednoosobowym organem administracji) olbrzymi zakres władztwa. Wiedzą o tym doskonale wybrani ponownie na te stanowiska, a nowowybrani szybko odczują ciężar, a zarazem paliwo, jakim jest mandat otrzymany w demokratycznej procedurze. W zasadzie na tym kończy się formalnie próg, jaki cyklicznie pokonuje społeczność miasta.

Jeśli to ma być #miasto2_0 , konieczne jest wspięcie się ponad sformalizowane procedury demokracji, aby w „w granicach i na podstawie prawa” wyznaczać cele strategiczne i planować taktykę ich realizacji. Na tym poziomie już nie demokracja, czyli argument wartości sumy głosów, ale siła argumentu pojedynczego głosu przesądza / przesądzać winna o zasadności i celowości decyzji podejmowanych w imię dobra wspólnego. O ile kampanie wyborcze – niestety! – żywią się frazesami, o tyle czas pomiędzy nimi, spędzany na ich powielaniu, jest czasem straconym. Oznacza cofanie się miasta w stosunku do punktu wyjścia (czyli dnia „przed”). Oznacza brak postępu w odniesieniu do aktualnej pozycji (czyli „tu i teraz”). Oznacza wreszcie odsuwanie lub nawet utratę perspektyw w kontekście oczekiwanej przyszłości (czyli dni „po”).

Roztrząsanie niepowodzenia wyborczego czy też upajanie się elekcyjnym sukcesem jest usprawiedliwione w wieczór wyborczy i może w poranek dnia następnego. Domownicy „małej ojczyzny”, w przeciwieństwie do graczy z wyborczego boiska, wracają z trybun kampanijnego stadionu do prozaicznej rzeczywistości. Mogą trzymać nadal kciuki za „swoich”, mogą być nimi zawiedzeni, ale ich codzienne życie nie toczy na murawie boiska, ani nawet w jej okolicy.

Strumień codzienności społeczności w świetle idei #miasto2_0 jest substancją wartości dodanych tylko wtedy, gdy ich nośnikiem jest dialog. #miasto2_0 czerpie witalną energię z dialogu. Jego animowanie jest zarówno zadaniem włodarza i jego sympatyków, ale też osób pozycjonujących się w roli adwersarzy. Przedmiotem dialogu z całą pewnością muszą być kwestie kluczowe dla dobra wspólnego: bezpieczeństwo fizyczne, stabilność materialna, ryzyka regresu społeczności, wielosektorowe potencjały rozwojowe, sfery wrażliwe społecznie, induktory gospodarki, impulsy kreatywności kulturowej, dziedziny możliwego sukcesu indywidualnego lub zespołowego, pozycjonowanie w otoczeniu jednostek samorządu terytorialnego, etc. Lista tych kwestii jest otwarta, choć jej nadmierne rozszerzanie może rozmywać ewentualną debatę zwłaszcza na etapie konkluzji.

Schemat dialogu powinien wynikać albo z konkretnego wyzwania, przed jakim stoi lokalna społeczność, albo z dochodzenia do wyraźnych zadań na podstawie analizy precedencji spraw poddawanych dyskursowi społecznemu. W odniesieniu do obu wektorów debaty niezbędnym warunkiem jest zdefiniowanie wspólnego słownika pojęć. Ich rozbieżne czy tym bardziej sprzeczne interpretowanie będzie korodować sens dyskusji i sprowadzi je do fasady dialogu społecznego. Przed tym należy się strzec. Nowe zapisy ustaw samorządowych generują przesłanki do zbliżania języka uczestników / stron debaty. Transmisje posiedzeń plenarnych rad oraz obowiązek poddawania sprawozdań budżetowych opiniowaniu przez mieszkańców, wzmocniona ustawowo pozycja mechanizmu budżetu obywatelskiego oraz koncepcja uchwałodawczej inicjatywy obywatelskiej dają światło oddolnie budowanym projektom wzbogacania struktury lokalnej, aby #miasto2_0 z idei przeistaczało się w fakt.

Tagi: #miasto2_0dialog

Podobne Posty

Przypadków nie ma
Kalendarz

Przypadków nie ma, są tylko znaki

01/05/2025
Oścień i opoka
Kalendarz

Oścień i opoka

21/04/2025
Krzyże mojego miasta
Kalendarz

Krzyże (mojego) miasta

12/04/2025
Następny artykuł

Duszność doczesności

Na wojskową nutę

Krwiobieg polskości

Social Media

Polecane

Blasku ma fałszywe złoto aż nadto

„Blasku ma fałszywe złoto aż nadto” – jak chaos zastąpić ładem?

11 miesięcy temu

Duszność doczesności

7 lat temu
Zło przegrywa Dobro zwycięża

„Zło przegrywa. Dobro zwycięża. Ostatecznie decyduje postawa jednostki” – obojętność jest wrogiem wolności

6 miesięcy temu

Duch tego miejsca ma już dach nad głową

6 lat temu

Instagram

Polskę Jan Paweł II zawsze nazywał Ojczyzną. D Polskę Jan Paweł II zawsze nazywał Ojczyzną. Dla Polski w 1979 roku przyzywał Ducha Świętego. „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja” mówił później, gdy jeszcze w okresie stanu wojennego w 1983 roku przyjechał do nas ponownie. W 1991 roku Jan Paweł II był bardzo stanowczy: „To jest moja Matka, ta Ojczyzna (…). Zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć. Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudowywać”. Gdy zaś w 2002 roku był w Polsce po raz ostatni, już na płycie lotniska wyznał: „Polsko kochana, żal odjeżdżać”.
✍️ https://kotowicz.pl/duch-ludzki-zorientowany-na-prawde-jest-sila-niepowstrzymana-polska-to-dar/
#karolwojtyła #janpawełii #jp2 #janpaweł2 #Polska #ojczyzna
Karol Nawrocki jest patriotą. Karol Nawrocki jest Karol Nawrocki jest patriotą. Karol Nawrocki jest wiarygodny. Karol Nawrocki jest pracowity. Karol Nawrocki jest inteligentny. Karol Nawrocki jest wykształcony. Karol Nawrocki jest odporny. Karol Nawrocki jest odważny. Karol Nawrocki odpowiedzialny. Karol Nawrocki jest suwerenny. Karol Nawrocki jest strategiem. Karol Nawrocki jest wierny głoszonym zasadom.
✍️ https://kotowicz.pl/czyja-bedzie-polska/
#polska #rzeczpospolitapolska #patriotyzm #ojczyzna #prezydentrp #wyboryprezydenckie #karolnawrocki #ząbkowiceśląskie
Prezydent musi być patriotą. Prezydent musi być Prezydent musi być patriotą. Prezydent musi być wiarygodny. Prezydent musi być pracowity. Prezydent musi być inteligentny. Prezydent musi być wykształcony. Prezydent musi być odporny. Prezydent musi być odważny. Prezydent musi być odpowiedzialny. Prezydent musi być suwerenny. Prezydent musi być strategiem. Prezydent musi być wierny głoszonym zasadom.
#RzeczpospolitaPolska #prezydent #prezydentRP #wyboryprezydenckie2025 #KarolNawrocki2025 #NawrockiPrezydentem2025 #ZąbkowiceŚląskie #PlanZąbkowiceŚląskie #ZąbkowiceŚląskie2061
Nie ma komunikacji bez dróg. Nie ma zrozumienia b Nie ma komunikacji bez dróg. Nie ma zrozumienia bez dialogu. Nie ma pojmowania bez słuchania. Potrzebna jest cisza, aby doświadczać obecności. Potrzebne jest zatrzymanie, aby świadomie wybierać. 
#cel #inspiracja #paradygmat #imperatyw
„Technologia, pieniądze, sukces, władza, przyj „Technologia, pieniądze, sukces, władza, przyjemności” czy „zniknąć, aby pozostał Chrystus”
✍️ https://kotowicz.pl/technologia-pieniadze-sukces-wladza-przyjemnosci-czy-zniknac-aby-pozostal-chrystus/
#świadek #ojciec #ojciecświęty #papież #LeonXIV
⚪️ Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paw ⚪️ Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek. 
⚪️ Zanim jednak nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się biały dym, zanim dowiemy się, kim jest papież, jakie imię przyjął i ujrzymy go w myśl zakorzenionego w tradycji kościelnej obrzędu – jeśli jesteśmy katolikami – dzięki zmysłowi wiary przeczuwamy prawdziwość obietnicy Jezusa Chrystusa, który powiedział jednoznacznie: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18).
#konklawe #konklawe2025 #conclave #Kościół

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski
Polityka

Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski

Dodane przez KK
19/05/2025
0

Streszczenie: Mamy do czynienia z niespotykaną dotąd w polskich wyborach po 1989 roku indukcją radykalizmów. Jest linia...

Duch ludzki zorientowany na prawdę

„Duch ludzki, zorientowany na prawdę, jest siłą niepowstrzymaną” – Polska to dar

17/05/2025
Czyja będzie Polska_

Czyja będzie Polska?

13/05/2025
Będę kierować się lojalnością wobec Polski

„Będę kierować się lojalnością wobec Polski” – kto będzie prezydentem?

10/05/2025
Technologi pieniądze sukces

„Technologia, pieniądze, sukces, władza, przyjemności” czy „zniknąć, aby pozostał Chrystus”

09/05/2025

Ostatnie wpisy

  • Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski 19/05/2025
  • „Duch ludzki, zorientowany na prawdę, jest siłą niepowstrzymaną” – Polska to dar 17/05/2025
  • Czyja będzie Polska? 13/05/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.