KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Fakty

Kultura czy rozrywka?

admin Dodane przez admin
04/01/2014
w Fakty
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Kulturą jest: czytanie książki, oglądanie filmu, wpatrywanie się w spektakl, wsłuchiwanie w koncert, spacerowanie po wystawie, wertowanie fotografii. Za kulturę należy uznać twórczość podejmowaną przez ludzi, których wyobraźnia pozwala kreować zjawiska niezwykłe, poruszające, piękne i godne podziwu.

W jednogłośnie uchwalonym kilka dni temu budżecie Gminy Ząbkowice Śląskie na 2014 r., w dziale „kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” zapisano zawrotną kwotę prawie 3,5 mln zł. Gdy jednak wczytać się w szczegółowe pozycje, okazuje się, że na „organizację imprez kulturalnych” przewidziano …30 tys. zł. Kolejnych 20 tys. zł łącznie mają otrzymać (w formie dotacji) stowarzyszenia podejmujące działania o profilu kulturalnym. Cała reszta to koszty utrzymania instytucji i obiektów, których charakter związany jest z prowadzeniem działalności kulturalnej lub tych, które są zabytkami. Pewnie i tak tych środków jest zbyt mało w stosunku do potrzeb. Można też zakładać, że jakaś część dotacji kierowanych do instytucji kultury jest również tak ustalona, by finansować realizowane przez nie projekty o charakterze kulturalnym.

Ile było spektakli teatralnych w mijającym roku w zmodernizowanym w ostatnich latach ośrodku kultury? Ile było wydarzeń o profilu wystawienniczym, podczas których moglibyśmy oglądać obrazy, rzeźby, fotogramy czy inne dzieła twórców lokalnych i spoza naszego terenu? Ile było koncertów muzycznych o nieszablonowym charakterze i kto je organizował? Ilu widzów miały seanse filmowe w kinie, które jako jedno z ostatnich w okolicy nie dysponuje nowoczesnym systemem emisji cyfrowej obrazu i dźwięku? Ile albumów, tomików poezji czy prozy lokalnych autorów wydano, aby docenić i utrwalić tworzone przez nich dzieła? Ta wyliczanka nie jest pretensją wobec pracowników obu ząbkowickich instytucji kultury, bo ci robią i tak więcej, niż się wydaje wielu osobom spoza „branży”.

W naszej Gminie niestety kultura zdecydowanie przegrywa z rozrywką. To bezpośredni efekt prowadzonej przez samorząd od trzech lat „polityki kulturalnej”. Dominuje w niej rozrywka. Kultura nie mieści się w marketingowych formatach układanych na biurkach urzędników od promocji. Zdecydowanie łatwiej jest bowiem spreparować „darmową” masową imprezę w plenerze i na jej tle nachalnie się promować, niż podjąć wysiłek i ryzyko organizowania wydarzeń kulturalnych. Wielu osobom odpowiada taka formuła, bo przecież zabawa nie jest czymś złym. Nie jest to jednak kultura! W Świdnicy, Kłodzku, Lądku Zdroju (to tylko niektóre znane mi osobiście przykłady) dzieje się zdecydowanie więcej w sferze kultury niż u nas, a przecież w tych ośrodkach również są inwestycje, obiekty do remontowania,  instytucje do utrzymania i nie brakuje masowych imprez rozrywkowych.

Niedawno usłyszałem opinię, że „Ząbkowice tracą kulturę”. Jest w tym stwierdzeniu cień nadziei, bo nie padło przecież zdanie, że Ząbkowice kulturę straciły.

Tekst opublikowany w Tygodniku „Gazeta Ząbkowicka” – nr 13 / 18 – 24.12 2013
Tagi: kultura

Podobne Posty

Niewidzialność samotności
Fakty

Niewidzialność samotności

18/06/2026
Przestrzenie do których tylko ludzka inteligencja ma wstęp
Fakty

Przestrzenie, do których tylko ludzka inteligencja ma wstęp

18/05/2026
Wystarczy uwierzyć
Fakty

„Wystarczy uwierzyć” – i sięgnąć po miłość bez końca

26/04/2026
Następny artykuł

Ściany i sufity

Znaczące było też kto i z kim nie rozmawiał i nie spacerował

Punkt widzenia

Social Media

Polecane

Szare jest piękne

9 lat temu

Antypolskość po ząbkowicku

8 lat temu
Nie ma miejsca na wiarę kompromisów

Nie ma miejsca na wiarę kompromisów bez ryzyka kompromitacji wiary

11 miesięcy temu
Przypadków nie ma

Przypadków nie ma, są tylko znaki

1 rok temu

Instagram

Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jes Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.
Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień». (Mt 6, 8-15)
#przebaczenie #paternoster #ojczenasz #chrześcijanin #pacierz
Są pewne brzmienia w językach obcych, które naw Są pewne brzmienia w językach obcych, które nawet bez tłumaczenia sprawiają wrażenie, że można je rozumieć. Ich charakterystyczna melodyka, brzmienie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, wywoływane przez nie skojarzenia, jakby „tłumaczą” wypowiadane czy śpiewane frazy.
✍️ https://kotowicz.pl/respons/
#jestjedenBóg #wiara #shemayisrael #sygnałmiłosierdzia #znaki
Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienn Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienność jest czymś stałym. Niezachwiana i niezmienna jest miłość! (Iz 54,10) 

#zmęczenie #znużenie #zwątpienie #zranienie #zatrzymanie
„Miłość jest odporna na krytykę” - usłysz „Miłość jest odporna na krytykę” - usłyszałem dzisiaj w kazaniu. Z jednej strony to oczywiste, a z drugiej… Nie ma drugiej strony! 
#miłość #nieodwołalność #objawienie #tradycja #TLM
Yeshua, Yeshua, hey bel livivi al shmay ya Y’ Yeshua, Yeshua, 
hey bel livivi al shmay ya
Y’khanseyn li shlam ka
Khed wah min kul di le he weh
Hosanna Yeshua


Jezu, Jezu,
unieś me serce do nieba!
Niech obejmie mnie pokój święty, 
niech wszyscy go miłują, 
niech wszystko, co żywe się raduje!
Hosanna, Jezu!

#odnalezienie #ostatniepożegnanie #oddanie #ofiarowanie
„Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrze „Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrzeniem mi odpowiada. Pozwala mi wniknąć w swoje wnętrze bądź broni się przede mną. Jest panem swojej duszy: otwiera bądź zamyka jej wrota. Jest w stanie wyjść z siebie i wnikać w rzeczy. Gdy ludzie spoglądają jeden na drugiego, jedno „ja” stoi naprzeciw drugiego „ja” - może to być spotkanie u wrót duszy bądź w jej wnętrzu. Gdy jest to spotkanie we wnętrzu wtedy drugie „ja” jest „ty”. Spojrzenie człowieka mówi” 
(Edyta Stein, 1933)
#człowiek #filozofia #antropologia #fenomenologia #edytastein

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Moralność i polityka zależność, separacja czy konflikt
Polityka

Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt?

Dodane przez KK
23/06/2026
0

Samo słowo „polityka” działa na wielu ludzi jak czerwona płachta na byka. Słowo „moralność” kojarzy się z...

Niewidzialność samotności

Niewidzialność samotności

18/06/2026
Respons

Respons

10/06/2026
Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

01/06/2026
Zaginanie rzeczywistości

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026

Ostatnie wpisy

  • Moralność i polityka – zależność, separacja czy konflikt? 23/06/2026
  • Niewidzialność samotności 18/06/2026
  • Respons 10/06/2026

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.