KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Biblioterapia

KK Dodane przez KK
03/01/2025
w Kalendarz
0
Biblioterapia
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Czytanie książek jest rodzajem terapii dostępnej dla każdego człowieka i to bez recepty oraz bez skutków ubocznych. Co więcej, nie trzeba do jej stosowania niczego ponad sprawności umysłu, która właśnie dzięki czytaniu książek poprawia się. Zyskać też można spokój ducha, pobudzenie wyobraźni, radość wewnętrzną lub odskocznię od stresu.  

Najpierw wpadłem dzisiaj na ciekawy wpis opublikowany poprzez platformę X. Przeczytałem tam, że:Umberto Eco, który miał 50 000 książek, tak wypowiedział się o domowych bibliotekach: „Głupotą jest myśleć, że musisz przeczytać wszystkie książki, które kupisz, tak samo jak głupotą jest krytykować tych, którzy kupują więcej książek, niż kiedykolwiek będą w stanie przeczytać. To tak, jakby powiedzieć, że powinieneś zużyć wszystkie sztućce, szklanki, śrubokręty lub wiertła, które kupiłeś, zanim kupisz nowe. „Są w życiu rzeczy, co do których zawsze musimy mieć zapas, nawet jeśli zużyjemy tylko niewielką ich część. „Jeśli na przykład uważamy książki za lekarstwo, rozumiemy, że dobrze jest mieć w domu wiele, a nie kilka: gdy chcesz poczuć się lepiej, idziesz do „szafy z lekami” i wybierasz książkę. Nie jakąś przypadkową, ale odpowiednią książkę na dany moment. Dlatego zawsze powinieneś mieć wybór żywieniowy! „Ci, którzy kupują tylko jedną książkę, czytają tylko tę jedną, a potem się jej pozbywają. Po prostu stosują mentalność konsumenta do książek, to znaczy, uważają je za produkt konsumencki, dobro. Ci, którzy kochają książki, wiedzą, że książka jest wszystkim, tylko nie towarem”.

Umberto Eco, who owned 50,000 books, had this to say about home libraries:

“It is foolish to think that you have to read all the books you buy, as it is foolish to criticize those who buy more books than they will ever be able to read. It would be like saying that you should use… pic.twitter.com/s9iTNtcLIR

— Reads with Ravi (@readswithravi) December 19, 2024

Siegnąłem po skromną objętościowo, ale sycącą intelektualnie książeczkę Umberto Eco pod znamiennym tytułem „O Bibliotece”. Jej 48 stron (bardzo starannie sporządzonych pod względem edytorskim) to apologia książek i apologia czytania książek. Jest zapisem przemówienia, które Umberto Eco wygłosił w 1981 roku podczas jubileuszu biblioteki miejskiej w Mediolanie. Serdecznie polecam ten wyśmienity tekst każdej i każdemu, kto choćby skrawkiem myśli przeczuwa wartość czytania słowa drukowanego, a więc wcześniej napisanego, a jeszcze przed tym wymyślonego i uładzonego giętkością i pracowitością umysłów pisarzy czy poetów, naukowców i publicystów.

„Tak więc jeśli biblioteka jest (…) modelem wszechświata, staramy się uczynić z niech wszechświat na miarę człowieka to znaczy także biblioteka radosna, zapewniająca możliwość wypicia kawy ze śmietanką, zapewniająca również to, iż para studentów usiądzie sobie po południu na kanapie i (…) cząstkę flirtu dopełni w bibliotece, biorąc z półki i odstawiając książki naukowe; a zatem biblioteka, do której chodzi się chętnie i która przeobrazi się stopniowo w wielką machinę spędzania wolnego czasu”– powiedział, a wcześniej napisał w końcówce laudacji Umberto Eco. Miał na myśli „bibliotekę idealną”, jak to sam określił.

Być może od czasu oddania powyższych myśli zmysłom i umysłom ludzi, mentalność i potencjał człowieka zanadto nie zbliżył się lub wręcz oddalił od tęsknoty za „takim” ideałem. Przez to jednak książki i biblioteki, ich pisanie i czytanie szczęśliwie nie przestały być wartością uznawaną w świecie cywilizowanym za ważną, a przynajmniej pożyteczną. Na miarę skromnych możliwości staram się temu wyzwaniu podołać także poprzez cykl #BliżejSłowa, którego trzeci sezon jest w toku. Niezależnie jednak od publikowania kolejnych rozważań nad inspirującymi – moim zdaniem – książkami, sięgam do innych tytułów i autorów. Aktualnie jestem w trakcie rozczytywania się w pracach Bronisława Wildsteina, do czego przy tej okazji namawiam poszukujących kultury języka, swady poety, głębi filozofa, wartkości publicysty i misji prześwietlania rzeczywistości. W „Profilach wieku” będących swoistym intelektualnym podsumowaniem XX wieku, gdzie tenże autor zapisał swoje rozmowy z kilkunastoma myślicielami światowej klasy byłem pod wrażeniem umiejętności zadawania pytań. Teraz, dzięki różnym gatunkom pisarstwa Bronisława Wildsteina krążę nad przełomem XX i XXI wieku. To podróż niesamowita, bo przecież dwudzieste pierwsze stulecie dopiero trzy dni temu musnęło swego ćwierćwiecza, a tak wiele procesów toczy się w zawrotnym tempie i częstokroć w nieobliczalnym trybie. Mogę tu i teraz zapowiedzieć, że w #BliżejSłowa książki „wildsteinowe” i nie tylko te będą pojawiać się. Na moim biurku i wokół jest kolejka książek „oczekujących”…

 

Skoro mamy początek roku, to życzę cierpliwym i łaskawym Odbiorcom moich wpisów na blogu czy w mediach społecznościowych roku 2025 obfitego w słowa – piękne, dobre i prawdziwe. I dodam na koniec: nie obawiajcie się braku miejsca na książki w Waszych domach, nie wstydźcie się darowywać je w prezentach, nie wyrzucajcie ich na makulaturę (można zawsze je zanieść do pobliskiej biblioteki lub zostawić w jakimś publicznym miejscu). Miłych lektur, bo od słowa wszystko się zaczęło…

 

Tagi: kulturarozwój

Podobne Posty

Nawa państwa musi mieć sternika
Kalendarz

Nawa państwa musi mieć sternika

23/05/2025
Przypadków nie ma
Kalendarz

Przypadków nie ma, są tylko znaki

01/05/2025
Oścień i opoka
Kalendarz

Oścień i opoka

21/04/2025
Następny artykuł
Kiedy po okresie rozwoju następuje regres

„Kiedy po okresie rozwoju następuje regres” – człowiek pomiędzy geometrią ślepego losu a nieskończonością obdarowania

„Odejdźże mi, wielki świecie…” **

„Odejdźże mi, wielki świecie…” **

Colargol czy Yogi_3

Colargol czy Yogi?

Social Media

Polecane

Jak wygrać wybory wbrew interesom lokalnej kliki?

11 lat temu
Nadzieja jest tylko tam gdzie jest miłość

„Nadzieja jest tylko tam, gdzie jest miłość” – Joseph Ratzinger o Polsce, Europie, chrześcijaństwie i wieczności

2 lata temu
Z kłamstwem wygrywaj prawdą

Z kłamstwem wygrywaj prawdą

2 miesiące temu
Łyżka miodu w beczce dziegciu

Łyżka miodu w beczce dziegciu

12 miesięcy temu

Instagram

Gdy opada medialny kurz debat, gdy już masz czas, Gdy opada medialny kurz debat, gdy już masz czas, aby pomyśleć co z usłyszanych fraz nie jest frazesem, i które ze słów nie są pustosłowiem - rozważ w myślach i prześwietl sercem, gdzie jest dobro wspólne.
✍️ https://kotowicz.pl/nawa-panstwa-musi-miec-sternika/
#państwo #dobrowspólne #naród #wybory #wyboryprezydenckie2025
Coraz częściej orientujesz się, że zawrotność zmian odbiera Tobie orientację w rzeczywistości. Twoje poczucie życiowej stabilizacji zakłócają mnożące się nieznane wcześniej słowa i zasady. Bezpośrednio w Ciebie uderzają konsekwencje procesów społecznych, na które nie masz osobistego wpływu. Usiłujesz zachować autonomię w tym, co leży w Twojej domenie budowanej przez całe dotychczasowe życie.
✍️ https://kotowicz.pl/miriady-ludzkich-uczuc-i-pragnien-tchnienie-zycia-danego-na-zawsze/
#życie #życiewewnętrzne #życioweprzemiany #życiowewybory #pawełlisicki #końcoweodliczanie #dobraksiążka #bliżejsłowa
Polskę Jan Paweł II zawsze nazywał Ojczyzną. D Polskę Jan Paweł II zawsze nazywał Ojczyzną. Dla Polski w 1979 roku przyzywał Ducha Świętego. „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja” mówił później, gdy jeszcze w okresie stanu wojennego w 1983 roku przyjechał do nas ponownie. W 1991 roku Jan Paweł II był bardzo stanowczy: „To jest moja Matka, ta Ojczyzna (…). Zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć. Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudowywać”. Gdy zaś w 2002 roku był w Polsce po raz ostatni, już na płycie lotniska wyznał: „Polsko kochana, żal odjeżdżać”.
✍️ https://kotowicz.pl/duch-ludzki-zorientowany-na-prawde-jest-sila-niepowstrzymana-polska-to-dar/
#karolwojtyła #janpawełii #jp2 #janpaweł2 #Polska #ojczyzna
Karol Nawrocki jest patriotą. Karol Nawrocki jest Karol Nawrocki jest patriotą. Karol Nawrocki jest wiarygodny. Karol Nawrocki jest pracowity. Karol Nawrocki jest inteligentny. Karol Nawrocki jest wykształcony. Karol Nawrocki jest odporny. Karol Nawrocki jest odważny. Karol Nawrocki odpowiedzialny. Karol Nawrocki jest suwerenny. Karol Nawrocki jest strategiem. Karol Nawrocki jest wierny głoszonym zasadom.
✍️ https://kotowicz.pl/czyja-bedzie-polska/
#polska #rzeczpospolitapolska #patriotyzm #ojczyzna #prezydentrp #wyboryprezydenckie #karolnawrocki #ząbkowiceśląskie
Prezydent musi być patriotą. Prezydent musi być Prezydent musi być patriotą. Prezydent musi być wiarygodny. Prezydent musi być pracowity. Prezydent musi być inteligentny. Prezydent musi być wykształcony. Prezydent musi być odporny. Prezydent musi być odważny. Prezydent musi być odpowiedzialny. Prezydent musi być suwerenny. Prezydent musi być strategiem. Prezydent musi być wierny głoszonym zasadom.
#RzeczpospolitaPolska #prezydent #prezydentRP #wyboryprezydenckie2025 #KarolNawrocki2025 #NawrockiPrezydentem2025 #ZąbkowiceŚląskie #PlanZąbkowiceŚląskie #ZąbkowiceŚląskie2061
Nie ma komunikacji bez dróg. Nie ma zrozumienia b Nie ma komunikacji bez dróg. Nie ma zrozumienia bez dialogu. Nie ma pojmowania bez słuchania. Potrzebna jest cisza, aby doświadczać obecności. Potrzebne jest zatrzymanie, aby świadomie wybierać. 
#cel #inspiracja #paradygmat #imperatyw

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Nawa państwa musi mieć sternika
Kalendarz

Nawa państwa musi mieć sternika

Dodane przez KK
23/05/2025
0

W czasie, gdy połowa Polski ma ubaw po pojawieniu się Zorro w Tarnowie, druga połowa niepokoi się,...

Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski

Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski

19/05/2025
Duch ludzki zorientowany na prawdę

„Duch ludzki, zorientowany na prawdę, jest siłą niepowstrzymaną” – Polska to dar

17/05/2025
Czyja będzie Polska_

Czyja będzie Polska?

13/05/2025
Będę kierować się lojalnością wobec Polski

„Będę kierować się lojalnością wobec Polski” – kto będzie prezydentem?

10/05/2025

Ostatnie wpisy

  • Nawa państwa musi mieć sternika 23/05/2025
  • Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski 19/05/2025
  • „Duch ludzki, zorientowany na prawdę, jest siłą niepowstrzymaną” – Polska to dar 17/05/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.