KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Polityka

Co w roku 2024 łączy Nerona z Madame de Pompadour?

KK Dodane przez KK
11/12/2024
w Polityka
0
Co w roku 2024 łączy Nerona z Madame de Pompadour

Grafika wygenerowana z zastosowaniem sztucznej inteligencji

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Destrukcyjne skłonności wielkich tego świata to nie jest zjawisko nowe. Są stare jak świat i jak władza nad światem lub przynajmniej jakąś jego cząstką, szczególnie ta absolutna.

Wielki pożar Rzymu z roku 64 przypisywany jest Neronowi. Cesarz miał rozkazać podpalenie miasta i obserwował ogień trawiący kolejne kwartały zabudowy grając przy tym na lirze i śpiewając. Miał też wówczas powiedzieć: „Z moją śmiercią zgiń, ziemio, w płomieniach”. Historycy do dzisiaj toczą spór o rzeczywiste sprawstwo pożaru, jaki w proch obrócił życie i dorobek Rzymian. W niektórych źródłach pojawia się nawet narracja, według której Neron miał wykreować i cztery lata później, czyli jeszcze przed swoją śmiercią zrealizować ambitny plan budowy nowego miasta.

W 1764 roku zmarła markiza Jeanne Antoinette Le Normant d’Étiolles, którą historia zapamiętała jako Madame de Pompadour. Poza tym, że powołała do istnienia szkołę wojskową i fabrykę porcelany, już w wieku 24 lat zasłynęła jako metresa francuskiego króla Ludwika XV oraz inicjatorka permanentnie aranżowanych balów i rautów w Wersalu. Jej wpływ na władcę opierać się miał na wyjątkowej urodzie, przez co wpływała na decyzje króla, on zaś ulegał jej kaprysom. Gdy urok naturalnie przygasał nadrabiała deficyt urody bogatymi strojami i makijażami oraz bywaniem w światku artystycznym. Pod koniec życia miała powiedzieć: „żyjmy hucznie i wesoło, a po nas choćby potop!”.

Od czasów Nerona (licząc datę pożaru Rzymu) minęło 1960 lat. Od czasów Madame de Pompadour minęło 260 lat (licząc datę jej śmierci). Pomiędzy nimi jest odległość 1700 lat. Ktoś może zapytać w jakim celu przywołuję dwie postaci z tak głębokiej przeszłości. „Ogień” rzymskiego cesarza i „potop” francuskiej markizy to swego rodzaju symboliczne nożyce, pomiędzy jakimi była i nadal jest każda społeczność zdana na łaskę i niełaskę władców lub tych, którzy nimi sterują. Imiona i nazwiska imperatorów, których plejada przetoczyła się z niszczycielską mocą przez dzieje ludzkości można długo wymieniać. Co gorsza, mają swoich naśladowców.

 

Mamy dobiegający końca rok 2024. Dwanaście miesięcy minie za kilka dni, odkąd Polską rządzi… No właśnie – kto rządzi Polską?

 

Ekonomiczny pożar obejmuje wszystkie sektory publiczne, bo jak inaczej nazwać oficjalny deficyt budżetu państwa, który w roku 2025 wynieść ma 289 mld zł i jak wszyscy zgodnie twierdzą będzie rekordowo wysoki w skali całego okresu III RP. Nie ma żadnej sfery (może poza zbrojeniami, co do czego jest stosunkowo wysokie poparcie społeczne i wokół czego jest polityczna większość) niedotkniętej skutkami wyraźnego regresu gospodarki. Wycofanie się z kluczowych inwestycji rozwojowych (symbolami są: CPK, Atom, Kwant, Orlen) oraz wyłączenie programów inwestycyjnych na poziomie samorządów to symptom paraliżu państwa. To także postępująca zapaść na rynku produkcji i usług, jakie miałyby obsługiwać projekty inwestycyjne. Siłą rozpędu są kontynuowane prace wyraźnie zaawansowane czy zakontraktowane przed 13 grudnia 2023 roku (w tym projekty prowadzone przez gminy i powiaty dzięki rządowym programom inwestycji lokalnych), ale już nic nowego na horyzoncie nie ma. Na temat postępującej drożyzny (której od pewnego czasu symbolem stało się masło) widocznej w rachunkach można pisać non stop. Biznes polski i zagraniczny hamują w Polsce coraz gwałtowniej w obawie przed upadkiem. Nieuchronnym skutkiem ekonomicznej pożogi jest stagnacja lub co najmniej uzależnienie kraju od zewnętrznego motoru kapitału czy obcego rynku pracy. Drenaż potencjału kreatywności, przedsiębiorczości i pracowitości to klamra katastrofy. Jej wizualizacją może być montownia i hipermarket, w jaki przetworzona ma być polska gospodarka, o ile nie runie pod wpływem braku konkurencyjności na tle „zielonego bezładu” uderzającego w przemysł i rolnictwo.

Społeczny potop wdziera się coraz brutalniejszą falą do każdej dziedziny życia wspólnotowego, ale i osobistego. Niektóre przykłady (w kolejności losowej): rozbiór mediów publicznych, fragmentacja wymiaru sprawiedliwości i cyniczny autorytaryzm w jego stosowaniu („prawo tak, jak my je rozumiemy”), totalny demontaż systemu edukacji, odwracanie priorytetów w polityce zagranicznej (nowy „reset”), tolerowanie (wręcz inspirowanie) anarchii w polityce wewnętrznej i wdrażanie niesformalizowanego mechanizmu monopartyjnego (w ramach „demokracji walczącej”), odwracanie się od fundamentalnych dla tkanki narodowej kwestii związanych z pamięcią historyczną oraz perspektywą przyszłości, której fundamentem była i jest rodzina, zaprogramowane i wieloaspektowe starcie z Kościołem („opiłowywanie” katolików),  absorbowanie fałszywych ideologicznych prądów do języka, systemu prawnego, instytucji państwowych i przestrzeni publicznej, podmiana debaty czy nawet sporu wokół kwestii ważnych dla ogółu społeczeństwa w ostro spolaryzowany konflikt z frontami dzielącymi „wszystkich ze wszystkimi” na każdym poziomie relacji.

Trwanie w stanie kryzysu zaufania do państwa oraz jego struktur i przedstawicieli (od sołtysa po prezydenta) oraz w atmosferze wszechobecnego podziału motywowanego mniej sympatiami, a bardziej antypatiami partyjnymi i środowiskowymi – to okoliczności, w których na dłuższą metę nikt i nic nie przetrwa. Od nurzania się we frustracji tylko krok dzieli do autodestrukcji, co stwarza kontekst dla emigracji wewnętrznej lub emigracji geograficznej. Z historii wiemy jak taka atomizacja fatalnie odciskały się na kondycji rodzin, narodu i państwa (między innymi w obszarze demografii, co już zresztą widać na wskaźnikach populacyjnych). Coraz trudniej jest wyobrazić sobie rozplątanie tego gordyjskiego węzła w realnej perspektywie bez czegoś, co daje się określić słowem „przesilenie”.

 

Chrześcijanie nazwą to „nawróceniem”, ktoś użyje słowa „metanoia”. Nie ma już czasu ani miejsca w Polsce na cząstkowe czy pozorne zmiany. Jeśli nie mamy spłonąć lub utonąć, potrzebujemy przełomu na miarę epoki. Zacząć trzeba od wspólnego języka…

 

 

Tagi: patriotyzmpolitykarozwój

Podobne Posty

Niezrozumienie_5
Polityka

Niezrozumienie

02/06/2025
Polskość to wolność Polska to wolność
Polityka

Polskość to wolność. Polska to wolność.

26/05/2025
Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski
Polityka

Wynik będzie zerojedynkowy – dla Polski

19/05/2025
Następny artykuł
Wszystko na sprzedaż

Wszystko na sprzedaż? [FOTO]

Nie jesteśmy skazani na pustkostan

Nie jesteśmy skazani na pust(k)ostan

Gdy walą się wieżowce jedna łza przywraca nadzieję

„Gdy walą się wieżowce, jedna łza przywraca nadzieję” – kim jestem dla innych…

Social Media

Polecane

Polska idzie na crash

Polska idzie na crash, czyli o tym, że wszyscy możemy stracić wszystko*

1 rok temu

Jaźń

8 lat temu

Splot fenomenów

7 lat temu
Ruskie gwiazdki

Ruskie gwiazdki

4 miesiące temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Dodane przez KK
03/07/2025
0

Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać...

On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025

Ostatnie wpisy

  • Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata 03/07/2025
  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.