KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Miasto mozaika [BRNO – część 3]

KK Dodane przez KK
23/11/2023
w Kalendarz
0
Miasto mozaika
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Wyobrażacie sobie zbudowanie miasta od podstaw? Nie słychać zbyt często, by ktoś współcześnie kreował nowe miasto w nowej lokalizacji. Zwiedzając, a w zasadzie spacerując po Brnie miałem nawałnicę myśli na temat tego, kto i co miał na myśli, tworząc urbanistyczną konstrukcję tego pięknego miasta na Morawach.

Tym się podzielę w tym odcinku po wcześniejszych relacjach z niedzielnej Mszy świętej oraz rekonesansu po brneńskich traktach. Będzie jeszcze krótkie nawiązanie do… Krzywej Wieży w moich rodzinnych Ząbkowicach Śląskich

Twórcy Brna jako miasta, mieli ambitny pomysł, i spełnili go. Moją uwagę podczas spacerów po staromiejskiej części Brna zwróciły kamienice – zazwyczaj gigantyczne budowle z mnóstwem okien, imponującymi fasadami, gzymsami, zwieńczeniami i zdobieniami. Przy każdej można byłoby zatrzymać się i mając dostęp do jakiegoś wirtualnego czy papierowego przewodnika, odnajdować historię i architektoniczno-artystyczne zamysły fundatorów i budowniczych. Nie miałem możliwości wejść do wnętrz budynków czy spojrzeć na ich wewnętrzne frontony (fasady dają niekiedy mylące wrażenie o rewitalizowanych obszarach miejskich). Zatrzymywałem się więc tylko przed niektórymi z domów i delektowałem się finezją, z jaką ktoś te budowle wymyślił, nakreślił, postawił, a teraz je utrzymuje. To przecież cały łańcuch pokoleń, więc każda z tych kamienic to fascynujące ogniwo na linii czasu. Także ogniwo na linii przestrzeni, bo gdyby nie było tzw. „plomb” mieniących się niekiedy bezzasadnie nowoczesnymi, linie po obu stronach każdej z brneńskich ulic stanowiłyby niejako ścianę wielkiej galerii architektonicznej i artystycznej (głównie rzeźbiarskiej) fantazji i kreatywności.

Przypuszczam, że mieszkańcom Brna, te wymyślne konstrukcje mogły spowszednieć. Dla gości miasta to wizualna uczta, o ile wrażliwi są na ten rodzaj piękna. Przed II wojną światową w Brnie zlokalizowano zakłady zbrojeniowe, co mogło być przyczyną bombardowań miasta w latach 1944 i 1945. Odtworzenie zatem zdewastowanych kwartałów miasta było jednocześnie przywróceniem tego miejskiego pejzażu, jakim teraz można cieszyć wzrok.

Cacka architektury tworzą mozaikę Brna, która – gdy spojrzeć na nią z odległości – odsłania piękną panoramę. Każdy ornament, każdy kolor, każdy kształt to tysiące a może nawet i miliony pikseli kreujących fascynujący obraz miasta.

Miasta rozrastają się (lub obumierają). Miasta tracą swoją pozycję lub ją (od)zyskują. Niekiedy dziczeją, gdy pewne ich strefy stają się dzielnicami wykluczenia. Są też miejscowości, którym się nadaje prawa miejskie – ktoś dzisiaj pamięta, że w 1926 roku Gdynia była… sołectwem? Nie tak dawno pobliski Kamieniec Ząbkowicki uzyskał prawa miejskie. Wymyślenie, zaprojektowanie i zbudowanie nowego miasta to przecież nie lada wyzwanie. Słyszymy, że podejmują się tego bogaci władcy krajów arabskich. W szeroko rozumianym projekcie państwowym, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny jest mowa o utworzeniu AirPort City, które szacunkowo może mieć ok. 50 tysięcy mieszkańców. Stwarzanie miasta to łączenie punktów, ich mnożenie i nasycanie treścią. Wygląda na to, że dawniej i teraz w Brnie to się spełnia. Skwapliwie skorzystam z pierwszej możliwej okazji, by jeszcze pooddychać miejskim klimatem Brna.

I jeszcze zapowiedziany wątek związany z Krzywą Wieżą w Ząbkowicach Śląskich. Jak się bowiem okazało, poza sztandarowym zabytkiem mojego miasta, które rywalizuje ze słynną Krzywą Wieżą we włoskim mieście Piza i toczy odwieczny spór z Krzywym Domem w Toruniu, ma jeszcze jednego konkurenta. Właśnie w Brnie, gdzie też zobaczyłem Krzywą Wieżyczkę 😉  Na zdjęciach można ją znaleźć.
















Tagi: #miasto2_0kultura

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł
Wytwarzamy fałszywą wiedzę

„Wytwarzamy fałszywą wiedzę”

Wszystko co w cywilizacji kochamy

„Wszystko, co w cywilizacji kochamy, jest produktem ludzkiej inteligencji” – „sztuczna inteligencja” to utopia czy dystopia?

W poszukiwaniu serca miasta

W poszukiwaniu serca miasta [BRNO – część 4]

Social Media

Polecane

Gadanie pod płotem / Dwa miasta (2)

8 lat temu
Brak sygnału

Brak sygnału

2 lata temu
Upojny wieczór wyborczy i powyborczy twardy poranek

Upojny wieczór wyborczy i powyborczy twardy poranek

1 rok temu
Od lęku do męstwa

Od lęku do męstwa – zwrot ku nadziei wbrew rozpaczy

2 lata temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.