KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Fakty

Komu (nie) zależy na Ząbkowicach Śląskich?

KK Dodane przez KK
23/05/2024
w Fakty
0
Komu nie zależy na Ząbkowicach Śląskich
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Mówi się, że jeden obraz działa jak tysiąc słów. Nie wiem, jak przeliczyć tych kilka zdjęć na słowa. Ich wymowa przytłacza, ale też zmusza do myślenia.

Przypomnę, że jeszcze w latach 2006 – 2010 wielokrotnie mówiłem, że nasze miasto będzie ulegać przekształceniom wynikającym ze szerszych zmian społecznych i gospodarczych. Jako jedną z konsekwencji tych przemian, (które w ostatniej dekadzie uległy dużemu przyspieszeniu) wskazywałem potrzebę zmiany sposobu funkcjonowania tzw. „starego” centrum Ząbkowic Śląskich.

Przypomnę….

  • Obszar ten obejmuje głównie Rynek i przyległe ulice. Kiedyś koncentrował się tu handel (było więcej aktywnych branż), który z kolei ściągał bardzo duży ruch pojazdów i pieszych.
  • Naturalnym skutkiem takiego stanu rzeczy było obciążenie tej strefy miasta problemem parkowania i spalin pojazdów, zgiełku oraz awaryjności infrastruktury komunalnej i wzmożonych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa, utrzymania czystości, etc.
  • Na to wszystko nakłada się topografia miasta, w ramach której Rynek jest swego rodzaju „rondem” całego układu komunikacyjnego Ząbkowic Śląskich. Ominięcie Rynku jest niemal niemożliwe lub wydłuża drogę, gdy ktoś porusza się w na osiach północ – południe lub wschód – zachód.

Foto: Franciszek Gawęda / Facebook

Jak jest teraz?

  • Rynek i okoliczne ulice przestają być skupiskiem placówek handlowych, bo przegrywają one nierówną walką z handlowymi gigantami zagranicznych sieci. Mieszkańcy miasta czy ościennych miejscowości preferują zakupy w „swoich ulubionych” marketach i trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten trend dominuje.
  • Nie zmieniła się z oczywistych względów topografia miasta, zatem Rynek i okoliczne ulice nadal są nieproporcjonalnie wysoko obciążone ruchem pojazdów (w tym komunikacji miejskiej) przemieszczających się pomiędzy brzegami gminy. Rynek jest też wielkim parkingiem.
  • Zmienia się natomiast struktura użytkowa centrum miasta. Część lokali przestawia się na usługi. Te, które kontynuują działalność handlową, walczą o przetrwanie między innymi dzięki sile przyzwyczajeń kupujących i ich zaufaniu do znanych sobie handlowców. Specyfiką naszego Rynku są liczne apteki potrzebne niemal całą dobę.
  • Problemem są „pustostany”, które przecież mają swoich właścicieli, ale nie znajdują najemców. Szacowane koszty utrzymania działalności – jak da się z dużym prawdopodobieństwem ocenić – są wyższe od spodziewanych dochodów.
  • Lokale, które pamiętamy jako tętniące sklepy, zieją pustką. Dla przechodniów czy przejeżdżających przez centrum są objawem, jeśli nie upadku, to zapaści lokalnej gospodarki. Puste witryny mogą też oznaczać wygórowane czynsze, nadmierne koszty ogrzewania, oświetlenia, ubezpieczenia i ochrony. Mogą też wskazywać na to zbyt wysokie podatki i opłaty lokalne. Te ostatnie zależą od woli samorządu, w który wiodącą rolę ma burmistrz, a decyzje powinni podejmować radni.

Nasze zwyczaje „zakupowe” są podporządkowane cenom i asortymentowi oferowanych towarów. W tej kwestii sieci handlowe są uprzywilejowane ze względu na tzw. „efekt skali”. Jest jeszcze parametr jakości. Ząbkowiczanie szukają lokalnych producentów i dostawców, świeżych produktów ze znanego źródła, czego dowodem jest oblężenie targowiska miejskiego w piątki i wtorki (choć i tutaj opłaty targowe są bardzo wysokie). Nie inaczej jest z korzystaniem z gastronomii, czyli restauracji, barów i kawiarni.

Franciszek Gawęda – do niedawna jeszcze radny Rady Miejskiej – opublikował na portalu społecznościowym zdjęcia ilustrujące mały wycinek gospodarczej kondycji naszego miasta / naszej gminy. Ujęcia te niepokoją, a przynajmniej powinni niepokoić każdego, komu zależy na Ząbkowicach Śląskich. Samorząd – w osobach burmistrza, radnych i urzędników – nie mogą być w tej sprawie bierni. Gmina traci przez pasywność i udawanie, że to „nie nasz problem”. Jeśli nikt nie zyskuje, to znaczy, że coś tracą wszyscy.

 

Co można zrobić natychmiast?

  • Jeśli plaga pustoszejących powierzchni użytkowych w starej zabudowie miejskiej nie ma się rozlać jeszcze bardziej, należy doprowadzić do spotkania reprezentantów gminy ze środowiskiem właścicieli lokali. Trzeba poznać przyczyny, dla których właściciele lokali godzą się z utratą wpływów z czynszu i zidentyfikować powody, dla których potencjalni przedsiębiorcy lokalni nie chcą wynajmować lokali. Teoria, w myśl której pusty lokal jest przyszłościową inwestycją w nieruchomość nie przekonuje mnie, bo przecież lokale dekapitalizują się przez to, że nie są użytkowane.
  • Z pewnością część problemów jest wspólna. Można byłoby je rozwiązać „grupowo” i przez to obniżyć koszty koniecznych modernizacji. Ciepło systemowe, infrastruktura wodno-kanalizacyjna, termomodernizacja, instalacje energetyczne, telekomunikacyjne i monitoring bezpieczeństwa to tylko niektóre sfery, w których zbiorowe działanie obniża jednostkowy wysiłek finansowy i organizacyjny.
  • Zapewne samorząd musiałby w tym pomóc także przez system preferencji w zakresie podatków i opłat lokalnych. Być może trzeba i warto znajdować płaszczyzny wspólne także ze wspólnotami mieszkańców poszczególnych budynków. Ustalenie „obszaru rewitalizacji przedsiębiorczości” i zasad jego funkcjonowania mogłoby być podstawą do zabiegania o wsparcie ze strony administracji rządowej (w tym urzędu pracy).

 

„Ząbkowicka strefa przedsiębiorczości” – gdyby stała się wspólnym celem trzech stron, czyli przedsiębiorców, właścicieli i samorządu – jest szansą na przywrócenie życia gospodarczego i społecznego w centrum naszego miasta.

 

 

Tagi: #miasto2_0

Podobne Posty

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Duch ludzki zorientowany na prawdę
Fakty

„Duch ludzki, zorientowany na prawdę, jest siłą niepowstrzymaną” – Polska to dar

17/05/2025
Będę kierować się lojalnością wobec Polski
Fakty

„Będę kierować się lojalnością wobec Polski” – kto będzie prezydentem?

10/05/2025
Następny artykuł
Mieć oznacza być

„Mieć oznacza być?” – odpowiedź jest tylko jedna!

Ślad

Ślad…

Dramatyczny i nierówny bój z absolutnym złem

„Dramatyczny i nierówny bój z absolutnym złem” – aby nie utracić przyszłości!

Social Media

Polecane

Betonowe koleiny życia publicznego

11 lat temu

Sami_swoi_zm

8 lat temu

Piękna muzyczna koincydencja

7 lat temu
Co w roku 2024 łączy Nerona z Madame de Pompadour

Co w roku 2024 łączy Nerona z Madame de Pompadour?

7 miesięcy temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.