KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Miasto na grani(cy)

KK Dodane przez KK
23/03/2019
w Kalendarz
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Entuzjastów historii nie przybywa. Nie było większości nauczycieli historii, nie było znamienitego grona przewodników turystycznych, nie było prawie w ogóle samorządowców. Historia toczy się bez nich wszystkich i jest ciekawa z nimi i bez nich. Mam na myśli historię Ząbkowic Śląskich.

Do kroniki wydarzeń przeszła dzisiaj trzecia już konferencja z cyklu „Wokół dziejów miasta” zainicjowanego przy okazji 730-lecia Ząbkowic Śląskich i podtrzymanego 160. rocznicą wielkiego pożaru. Po trzech latach wiosenny rekonesans po przeszłości naszego miasta bardzo dobrze robi i wszedł już w kalendarzowy krwiobieg. Detale konferencji organizowanej wytrwale przez Kamila Pawłowskiego, wspieranego przez sprzyjające mu osoby czy instytucje, znajdą zapis w Ząbkowice4YOU.pl , za kilka miesięcy zostaną też drobiazgowo utrwalone na wydaniu książkowym, jakie co roku ukazuje się w formie papierowego podsumowania sympozjum.

Tym, co mnie dzisiaj frapuje – oczywiście poza samą historią, której meandry są niezmiennie intrygujące i nieodkryte do końca – to obraz małego prowincjonalnego w gruncie miasta. Miasta położonego tak, że omijały go fale obracające w niwecz inne skupiska, ale przez które przechodziły odgłosy wojennych burz, a wichry nawiewały rozmaite niepożądane odpryski. Same Ząbkowice – jeśli dobrze zrozumiałem dzisiejsze prelekcje – przetrwały kolejne dziejowe wstrząsy, polityczne wiraże i społeczne metamorfozy. „Miasto a wojny” brzmiał temat, a nie „miasto wojny” czy „miasto na wojnie”. Wojny przetaczały się z południa na północ, ze wschodu na zachód i odwrotnie, następowały jeden po drugim konflikty polityczne przybierające postać militarną, rozpadały się księstwa, królestwa i państwa, granice przez ponad siedemset lat przesuwały się jak w timelapse.

A miasto jest tam, gdzie było od samego początku. I nadal tu jest. Było i jest – historycznie rzecz ujmując – miastem na granicy mnóstwa zmian opisywanych kronikami i wieloma materialnymi śladami. I jednocześnie – przyjmując tonację filozoficzną – miastem na grani. Nie jeden raz było na krawędzi zapaści funkcjonalnej (jak choćby po wielkim pożarze), nie jeden raz groziła Ząbkowicom atrofia demograficzna i gospodarcza (teraz też zresztą w tych dwóch obszarach obraz nie jest nadmiernie optymistyczny, żeby nie powiedzieć wprost o jego katastroficznych interpretacjach), a miasto pnie się ku jakiemuś celowi. „Jakiemuś”, bo z analiz historycznych dotąd nie wyłuskano – jak na moje subiektywne postrzeganie – motywu (prze)trwania miasta wbrew naturalnym dla bycia na grani niepokojom i porywom.

To jest zadanie dla tych, którzy po wysłuchaniu historyków winni podejmować konkluzje. Dobrze zatem, iż historycy robią swoje, nawet jeśli czasem niepotrzebnie (wg mnie) dosypują do atramentu, jakim pisze się kroniki i podręczniki, barwniki subiektywizmu (tak było i tym razem, gdy mowa była o ruinach ząbkowickiego zamku). Szacunek należy się wytrwałym piewcom dziejów Ząbkowic Śląskich. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie. Warto i trzeba systematycznie dokonywać obchodu tego, co jest naszym wspólnym dobrem, tym bardziej, że okoliczności nie zawsze działają na korzyść tego, co minęło (jak choćby stało się z nieistniejącymi już zabudowaniami „Elsinu”) …

Tagi: rozwójspołeczność

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł

Podróże kształcą

U nas nie da się to

U nas nie da się to, co udało się u sąsiadów?

Nawigacja Ząbkowice Śląskie

Nawigacja Ząbkowice Śląskie

Social Media

Polecane

Nuda permanentnego quasikarnawału

„Nuda permanentnego quasi-karnawału” – kultura jest wymianą darów

4 miesiące temu
Przylgnąć

Przylgnąć…

11 miesięcy temu

1961 / 09 / 06

8 lat temu

#piękno_istnieje

8 lat temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.