KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Atut sąsiadów i nasz balast

KK Dodane przez KK
07/05/2018
w Kalendarz
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Można się nabawić kompleksów lub wpaść w zazdrość, widząc postępy w odnowie pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Dwa minione dni schodziłem pałac i okolicę wszerz, wzdłuż, wyżej i niżej. Jestem pod przemożnym wrażeniem tego, jak od 2012 r. to miejsce zmienia się i to w astronomicznym tempie, jak na tego typu przedsięwzięcia i tak złożone warunki.

Autorem głównym całego, zaplanowanego na kilkanaście lat, projektu rewitalizacji założenia pałacowo-parkowego w Kamieńcu jest prof. Jerzy Jasieńko. Metr po metrze – pałac i park od sześciu lat wracają do stanu wymarzonego onegdaj i spełnionego poniekąd przez dzielną kobietę, jaką była księżna Marianna. Skoro udało się tak wielkie dzieło jednej kobiecie i to prawie 180 lat temu, to dlaczego nie miałoby się udać teraz, gdy w XXI wieku dysponujemy środkami technicznymi, jakimi nie mogli rozporządzać projektanci, architekci, budowniczy i gospodarze tego niezwykłego miejsca dwa wieki temu.

Widziałem ulegający dewastacji pałac wraz z otaczającymi go hektarami zieleni w 2010 r. To był obraz nędzy i rozpaczy – dosłownie! Gdy w 2012 roku wójt Marcin Czerniec przełamał bariery prawne, które przez szereg wcześniejszych lat konserwowały upadek kamienieckiego pałacu, i gdy wtedy zobaczyłem ogrom prac, jakie trzeba było podjąć, złapałem się za głowę. Dzisiaj, w 2018 roku, trzymam kciuki za powodzenie tego arcyambitnego planu. I życzę włodarzowi ościennej gminy, by zdołał pokonywać kolejne progi, a aby nie przejmował się kłodami, jakie mu pod nogi wrzucają lokalni oponenci. Jest młody, ma energię, jest estetą, ma serce do dzieła, jakie podjął i na szczęście nie jest osamotniony w tym działaniu. Ma też sukcesy, bo przecież odnowa pałacu i parku pochłania grube miliony złotych, które trzeba zdobywać dzień i noc. Jeśli się komuś wydaje, że to jest proste, jest w poważnym błędzie. Pałac przynosi już teraz przychody liczone w setkach tysięcy złotych w skali roku. Zabytki w Polsce, szczególnie na Dolnym Śląski, gzie jest ich wiele, są jak gąbka i nie ma kwot, jakimi można byłoby sfinansować wszystkie niezbędne prace zabezpieczające i konserwatorskie. Kamieniec Ząbkowicki jest jedną z setek gmin i instytucji w Polsce, które każdego dnia zabiegają o pomoc zewnętrzną na restaurowanie zabytków. Nie ma takiej gminy czy instytucji, która byłaby zdolna udźwignąć ten ciężar samodzielnie. Mecenat państwa, donacje unijne lub od majętnych osób są nieodzowne.

Kamieniec Ząbkowicki ma w ręku atut.

https://www.facebook.com/zabkowice4you/videos/1044668015685859/

 

Wracam z Kamieńca Ząbkowickiego do Ząbkowic Śląskich. I widzę ruiny pięknego renesansowego zamku. Jeszcze w 2010 r. był na biurku burmistrza (dopóki pełniłem tę zaszczytną funkcję) kompleksowy projekt autorstwa prof. Jerzego Jasieńki. Tego samego, którego dziełem koncepcyjnie jest odnowa pałacu w Kamieńcu. Plan dla ząbkowickiego zamczyska był nie mniej ambitny, a może nawet bardziej? Był bowiem realną – w sensie konserwatorskim i w sensie finansowym – ideą wyjścia ze statusu tzw. „stałych ruin” do obiektu użytecznego na co dzień. Eklektyczne połączenie sekwencji renesansowego zamku książęcego z innowacyjnymi sekwencjami budowanymi z użyciem nowoczesnych struktur architektonicznych, stawiałoby ząbkowicki zamek w europejskiej klasie innowacyjności. Nakłady byłyby porównywalne do projektu realizowanego obecnie w Kamieńcu Ząbkowickim, choć zakres i kierunek prac nie byłby identyczny i można było zakładać nieco krótszy okres realizacji. Minęło osiem lat i co? I „nico”… Sukcesy burmistrza Marcina Orzeszka to: baszta z suporeksu, plastikowe okna, zabezpieczone zwieńczenia i parę innych niewidocznych na co dzień detali. Cztery lata temu publicznie apelowałem, aby wrócić do ambitnego kierunku. Ruiny nadal są ruinami, na co dzień są zamknięte, nie dzieje się w nich (poza sporadycznymi imprezami) nic, co stanowiłoby stały magnes dla zwiedzających. Całość generuje koszty, od których gminna finansjera uchyla się jak może. Pasjonaci historii i turystyki napawają się co pewien czas obrazkami zamku z czasów jego świetności, niektóry udaje się tam raz na jakiś czas wejść, ale to nie zmienia postaci rzeczy. Mamy piękną katastrofę, bo zamiast podjąć ryzyko i przywrócić zamek wraz z parkowym otoczeniem do poziomu atutu miasta, mamy kamieni kupę (za przeproszeniem).

Ząbkowice Śląskie mają na plecach balast.

https://www.facebook.com/1149282618512859/videos/1337962676311518/

Tagi: dialog

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł

Antidotum

Pieniądze nigdy nie są niczyje i nie są znikąd ( #miasto2_0 v.6)

Jakich słów używasz?

Social Media

Polecane

Pozytyw i negatyw

Pozytyw i negatyw

7 miesięcy temu
W niebezpieczeństwie jest nie tylko istnienie narodowe Polski

„W niebezpieczeństwie jest nie tylko istnienie narodowe Polski, lecz całej Europie grożą okropności nowej wojny” – nadszedł czas bitwy!

2 lata temu

Zmruż oczy i zobacz…

8 lat temu

W grudniu po południu

8 lat temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.