Jednego dnia sukces pozorny, następnego dnia faktyczny. Ząbkowice Śląskie są na huśtawce rozwojowej. W zależności od tego, kto napędza kołysanie, jest źle lub dobrze. Dobrze byłoby jednak tę niestabilność zniwelować, ale to odrębny temat na następną wiosnę…
Gdy przeczytałem wiadomość o niemal jednogłośnym absolutorium i wotum zaufania dla urzędującego burmistrza Ząbkowic Śląskich – nie byłem zdziwiony. Mam szacunek dla trojga radnych (Magdalena Halikowska, Franciszek Gawęda i Bolesław Chmielowiec), którzy wyrazili sprzeciw i nie za bardzo rozumiem tych, którzy się wstrzymali. Aparatura organizacyjna włodarza działa niezawodnie, co doceniam. Wynik głosowania był przewidywalny nawet wbrew merytorycznym faktom, o jakich tu czasem wspominam, Nie czynię tego systematycznie czy nawet często, ale tylko, gdy uważam za stosowne zabrać głos w sprawie. A sprawa nie jest błaha.
A więc do rzeczy… Wynoszące znacznie ponad 68 000 000 złotych zadłużenie gminy na koniec 2022 roku plus wynoszący ponad 23 000 000 złotych deficyt budżetu za miniony rok – to nie są powody do fajerwerków, gratulacji czy satysfakcji. Nie przyjmuję z góry argumentu, że „mogło być gorzej” lub „wszędzie jest źle”. I nie przekonuje mnie szeptany argument, jakoby samorządy miały się źle w ostatnich latach ze względu na rzekome ubytki w udziałach z PIT czy CIT lub rzekomo malejących subwencjach. Gmina Ząbkowice Śląskie ma się źle, choć na scenie trwa przednie widowisko, to w kuluarach i na zapleczu rzeczywistość skrzeczy. Proszę zresztą zerknąć na wybrane detale oficjalnych dokumentów sprawozdawczych gminy oraz ocen wydanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Starałem się zaznaczeniami wskazać na punkty krytyczne, ale zapewniam, że lektura całych dokumentów daje znacznie więcej niepokojących komunikatów.
Jak na wstępie zaznaczyłem – Ząbkowice Śląskie są na huśtawce. Jednego dnia odtrąbiono pozorny „sukces” (dlaczego pozorny, to już przybliżyłem wyżej), a następnego sukces faktyczny został zmarginalizowany. Mam na uwadze ogłoszenie przetargu na „sporządzenie dokumentacji technicznej i wykonanie robót budowlanych obejmujących modernizację oczyszczalni ścieków przy ul. Rzecznej, rozbudowę i przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej, modernizację ujęć wody w Olbrachcicach Wielkich, budowę sieci wodociągowej przesyłowej od ujęć w Olbrachcicach Wielkich do strefy, budowę infrastruktury drogowej w obszarze Euro-Parku Ząbkowice”. Co to obwieszczenie oznacza? Oznacza to, że zacznie się projektowanie i budowa liczącego ponad 120 hektarów obszaru dla biznesu. To, że ten pomysł ma już 16 lat, że był z nieracjonalnych względów zamrożony po 2010 r. i wreszcie po 2015 r. skutecznie przywrócono mu bieg, już wielokrotnie pisałem i mówiłem.
To, że ta inwestycja plus ożywienie obecności Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” w Ząbkowicach Śląskich, to coraz bliższa perspektywa nowych, dobrze płatnych, a nade wszystko stabilnych miejsc pracy – warto powtarzać. Niedocenianie faktu, że wreszcie uruchomiono postępowanie przetargowe, dzięki któremu powstanie Euro-Park Ząbkowice jest niedocenianiem znaczenia projektu dla naszej lokalnej społeczności, ale też dla Dolnego Śląska. Proszę tylko zauważyć, że koszt jego realizacji to przyznana gminie w ramach rządowego programu Polski Ład kwota 113 286 400 złotych, do której należy dodać kwotę 60 000 000 złotych, czyli wartość nieruchomości, jaką spółka skarbu państwa – Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wniosła aportem w to wielkie przedsięwzięcie. W zestawieniu z rocznymi dochodami gminy (wg szacunków budżetowych na rok 2023) wynoszącymi ok. 132 000 000 złotych, kontrast jest jak „niebo i ziemia”! Tylko ślepy i głuchy na twarde dane może udawać, że nie widzi tego!
Jedni się bawią, inni mają zabawę, jedni się cieszą, inni mają ubaw. Z dzieciństwa się wyrasta, choć z dziecinady nie wychodzi się łatwo. Pod tym względem nie zmienia się wiele w naszym małym świecie. Za nami dzień dziecka, przed nami zapiątkowa przerwa (jak to mówią: „piątek, piąteczek, piątunio”), więc życzmy sobie dobrze. W poniedziałek rano trzeba się podnieść do pracy.