KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Zapiski

Zielona fala

KK Dodane przez KK
23/03/2026
w Zapiski
0
Zielona fala
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Gdy wszystko układa się dobrze, warto rozglądnąć się wokół, aby nie popaść w samozadowolenie.

„Życie to jest dobrze i źle. I tak jest dobrze. Bo jak jest tylko dobrze, to jest źle”. Autorem tej maksymy jest Jan Twardowski, ksiądz piszący wiersze – jak zwykł mówić o sobie – bo nie uważał się za poetę. Większość z nas zna księdza Twardowskiego właśnie jako twórcę poezji, a przecież był przede wszystkim kapłanem katolickim. Pan Bóg obdarzył go szczególnym darem widzenia rzeczywistości poprzez pogodę ducha, darem dostrzegania detali na ogół niezauważanych w pędzie życia (także duchowego). Miał dar widzenia świata, jako stworzonego przez Pana Boga.

Było mi dane raz jeden osobiście rozmawiać z księdzem Janem Twardowskim (to było ponad czterdzieści lat temu) i to w jego mieszkanku w pobliżu kościoła sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Był tam kapelanem, ale też wygłaszał niedzielne kazania dla dzieci. Byłem tam z kolegą Markiem (teraz księdzem pracującym we Francji), który przeprowadzał wywiad z ks. Janem Twardowskim. Pamiętam, że byłem zaskoczony skromnością miejsca, w którym już wtedy bardzo znany i powszechnie lubiany ksiądz spędzał swoje życie. Miał na sobie sutannę bardzo znoszoną… Jeszcze teraz widzę klęcznik w pokoju, gdzie przyjmował gości i gdzie stało biurko otoczone półkami pełnymi książek, a niewielki stoliczek służył jako punkt, w którym można było poczęstować kogoś herbatą. Mimo serdecznej rozmowy – ksiądz Jan był ciepłym i przenikliwym rozmówcą – jakoś nie stałem się wtedy czy potem admiratorem jego twórczości. Przyznać jednak winienem, że są takie wypowiedziane czy napisane przez niego zdania, które utrwaliły się w języku polskim. Najczęściej powtarzana jest fraza „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”…

Dzisiaj przypomniało mi się jednak wspomniane wyżej zdanie, że „Życie to jest dobrze i źle. I tak jest dobrze. Bo jak jest tylko dobrze, to jest źle.” Nie wiem czy to efekt mojej skłonności do doszukiwania się w każdym pomyślnie toczącym się procesie momentu, w którym wszystko może się nagle i radykalnie odmienić na niekorzyść czy też w konsekwencji doświadczeń życiowych pigułka optymizmu włączyła we mnie niepewność. Tak czy inaczej, choć w drodze na jej dzisiejszym etapie sprzyjało coś, co można określić jako zieloną falę, nie czułem się pewnie.

Fachowcy od organizacji ruchu „zieloną falą” nazywają „system skoordynowanej sygnalizacji świetlnej (zazwyczaj 3+ skrzyżowania) ustawiony tak, aby kierowca poruszający się z określoną, stałą prędkością (np. 50 km/h) przejeżdżał przez kolejne światła bez zatrzymywania się”. Niewykluczone, że ten mechanizm regulujący strumienie pojazdów i ułatwiający przebijanie się szczególnie przez większe miasta, jest swego rodzaju metaforą.

Zbyt często mamy skłonność do nerwowego czekania, aż zgaśnie światło czerwone lub irytujemy się tym, że akurat się włączyło. Ten skrót myślowy może lepiej pojmują kierujący pojazdami. Ponosi człowieka – mnie ponosi – widzącego coś, z czym się nie zgadza, czego nie rozumie lub nie chce, co mu przeszkadza, wywołuje w nim sprzeciw, a co jednocześnie wykazuje jego – moją – bezsilność. Nie na wszystko mamy – mam – wpływ, choćby bardzo tego chcieć. W takich to okolicznościach złapanie „zielonej fali” ujawnia inną logikę zdarzeń czy zjawisk, pozwalając przy tym zauważyć więcej szczegółów, więcej pomiędzy nimi powiązań. I przynajmniej wyczuć, że ktoś nad wszystkim czuwa.

Gdybyśmy tak umieli – gdybym tak umiał – przez życie, przez absorbujące nas sprawy, przez problemy, ale też i radości – przemieszczać się w uporządkowany wewnętrznie sposób, w tempie pozwalającym nie tylko ślizgać się, muskać czy w jakikolwiek inny sposób powierzchownie doświadczać życia i spotkań, mogłoby ono być głębsze… Bardziej naznaczone sensem, czyli zakotwiczeniem w tym, co autentyczne, co nadaje egzystencji barw i wartości… Pozwalałoby wznieść wzrok wyżej niż sięga nie tylko umysł i wyobraźnia… Byłoby bardziej świadomym i wybranym początkiem drogi bez końca…

 

Tagi: społecznośćw drodzewiara

Podobne Posty

Respons
Zapiski

Respons

10/06/2026
Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas
Zapiski

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

01/06/2026
Pielgrzymka do miasta położonego na górze
Zapiski

Pielgrzymka do miasta położonego na górze

11/05/2026
Następny artykuł
Wytrychem w rodzinę

Wytrychem w rodzinę, czyli uchylone okno Overtona / AKTUALIZACJA

Dotknąć krawędzi bytu

Dotknąć krawędzi bytu

Eutanazja pomoc czy zdrada

Eutanazja: pomoc czy zdrada? [studium siedmiu przypadków]

Social Media

Polecane

Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną

Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną…

7 miesięcy temu
Linia zdrady

Linia zdrady

3 lata temu
Dwie dłonie

Dwie dłonie

2 lata temu
Szmery i bajery

Szmery i bajery

3 lata temu

Instagram

Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jes Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.
Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień». (Mt 6, 8-15)
#przebaczenie #paternoster #ojczenasz #chrześcijanin #pacierz
Są pewne brzmienia w językach obcych, które naw Są pewne brzmienia w językach obcych, które nawet bez tłumaczenia sprawiają wrażenie, że można je rozumieć. Ich charakterystyczna melodyka, brzmienie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, wywoływane przez nie skojarzenia, jakby „tłumaczą” wypowiadane czy śpiewane frazy.
✍️ https://kotowicz.pl/respons/
#jestjedenBóg #wiara #shemayisrael #sygnałmiłosierdzia #znaki
Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienn Zmienność potwierdza stałość, bo nawet zmienność jest czymś stałym. Niezachwiana i niezmienna jest miłość! (Iz 54,10) 

#zmęczenie #znużenie #zwątpienie #zranienie #zatrzymanie
„Miłość jest odporna na krytykę” - usłysz „Miłość jest odporna na krytykę” - usłyszałem dzisiaj w kazaniu. Z jednej strony to oczywiste, a z drugiej… Nie ma drugiej strony! 
#miłość #nieodwołalność #objawienie #tradycja #TLM
Yeshua, Yeshua, hey bel livivi al shmay ya Y’ Yeshua, Yeshua, 
hey bel livivi al shmay ya
Y’khanseyn li shlam ka
Khed wah min kul di le he weh
Hosanna Yeshua


Jezu, Jezu,
unieś me serce do nieba!
Niech obejmie mnie pokój święty, 
niech wszyscy go miłują, 
niech wszystko, co żywe się raduje!
Hosanna, Jezu!

#odnalezienie #ostatniepożegnanie #oddanie #ofiarowanie
„Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrze „Patrzę w oczy człowieka - który swym spojrzeniem mi odpowiada. Pozwala mi wniknąć w swoje wnętrze bądź broni się przede mną. Jest panem swojej duszy: otwiera bądź zamyka jej wrota. Jest w stanie wyjść z siebie i wnikać w rzeczy. Gdy ludzie spoglądają jeden na drugiego, jedno „ja” stoi naprzeciw drugiego „ja” - może to być spotkanie u wrót duszy bądź w jej wnętrzu. Gdy jest to spotkanie we wnętrzu wtedy drugie „ja” jest „ty”. Spojrzenie człowieka mówi” 
(Edyta Stein, 1933)
#człowiek #filozofia #antropologia #fenomenologia #edytastein

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Niewidzialność samotności
Fakty

Niewidzialność samotności

Dodane przez KK
18/06/2026
0

Samotność – mimo że jesteśmy nieustannie wśród ludzi – jawi się jako jeden z najgroźniejszych syndromów społecznych...

Respons

Respons

10/06/2026
Biskup Marek Mendyk Jezus Chrystus niech będzie dla nas

Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum”

01/06/2026
Zaginanie rzeczywistości

Zaginanie rzeczywistości

27/05/2026

„Magnifica humanitas” – droga, którą Jezus Chrystus otwiera w historii

26/05/2026

Ostatnie wpisy

  • Niewidzialność samotności 18/06/2026
  • Respons 10/06/2026
  • Biskup Marek Mendyk: „Jezus Chrystus niech będzie dla nas jednoczącym centrum” 01/06/2026

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.