KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Zasłuchanie

admin Dodane przez admin
01/02/2018
w Kalendarz
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Wczorajsze spotkanie promujące książkę Dziewczęta z Auschwitz pióra (klawiatury?) Sylwii Winnik – autorki, dla której Ząbkowice Śląskie są miastem rodzinnym, choć utrzymane w konwencji „wieczoru autorskiego”, miało – poza zewnętrzną warstwą – jeszcze jeden plan. Może mniej widoczny, może nawet niezamierzony, lecz nie mniej istotny, niż zaproszenie do przeczytania książki.

Wspomnienia dwunastu kobiet, jakie znalazły się w Auschwitz-Birkenau – wymyślonym, wybudowanym i bezwzględnie eksploatowanym przez Niemców obozie masowej zagłady – poza bezdyskusyjnym walorem napomnienia i ostrzeżenia przez nieobliczalnością nienawiści i jej niepoliczalnymi pod jakimkolwiek względem skutkami, są ikonicznym wyrazem wartości słów: wypowiedzianych, zapisanych i zapamiętanych. Książki jeszcze nie przeczytałem, zatem nie silę się tu na jej recenzję, a tym bardziej na powielanie treści w niej zawartych.

Mogę natomiast i chcę utrwalić chwile, w których Autorka książki, mówiąca o: swoich spotkaniach z kobietami, które przeżyły obozowe piekło, swoich uczuciach wywołanych wysłuchanymi opowieściami, swoich – nieudanych, jak zaznaczyła – próbach objęcia rozumem potworności, o jakich dowiadywała się w trakcie rozmów, swoim nieśmiałym wyobrażaniu siebie samej w tak nieludzkich okolicznościach, niewerbalnie: tembrem głosu, wzrokiem, gestami, ale i słowami: wypowiadanymi z niezwykłą erudycją, wyważonymi i zarazem tchnącymi szczerością – wprowadziła grono obecnych na spotkaniu w stan zasłuchania.

Przepraszam, cały powyższy akapit to jedno zdanie, jakby jednym tchem wypowiedziane. To jedno zdanie było potrzebne, aby żaden ze środków wyrazu, jakim posłużyła się Sylwia Winnik, nie znalazł się w drugim czy trzecim zdaniu. Autorka książki nadała bowiem swojej kilkudziesięciominutowej wypowiedzi charakter perfekcyjnej narracji. Być może autorzy audiobooków nie zawsze tak radzą sobie z rejestrowaniem czytanych tekstów. Mniemam, ze sporą dozą pewności, że Sylwia Winnik mogła tak właśnie mówić, bo dzieliła się tym, co znalazło miejsce w jej umyśle i jej sercu. A wtedy słowa same stoją w szeregu, gotowe do wyjścia.

Temat kaźni, jaką Niemcy zadali w obozach koncentracyjnych wywołuje reakcje, gdy słyszymy lub czytamy o tysiącach, setkach tysięcy czy milionach ofiar śmiertelnych. Machina zabijania najpierw dążyła do pozbawienia ludzi ich tożsamości, by ich ostatecznie unicestwić. Dziewczęta z Auschwitz – z tego, co wczoraj mogłem usłyszeć, to postaci z imieniem i nazwiskiem, które przeżyły obóz. Konkretność, niepowtarzalność, wyjątkowość owych kobiet ogniskować musi uwagę na indywidualnym koszmarze, przez jakie przeszły, a mimo to uratowały życie. Liczby uwięzionych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych, ale także w trakcie okupacji w innych miejscach i okolicznościach, sięgają milionów osób. To – niestety nieuchronnie – wielu z tych ludzi anonimizuje. Książka Sylwii Winnik zapowiada się jako próba oddania im imion, nazwisk, biografii. Jeśli to wyzwanie zostanie spełnione, może postawić książkę w kategorii bestsellerów. Przede wszystkim może być krokiem do odwrócenia zła wyrządzonego każdej skrzywdzonej osobie. Imię, bowiem, nadaje się raz…

Już czekam na czas, w którym plan na jutro nie będzie mi dzisiaj wyznaczał przerwy w lekturze. Czy przejdę przez nią bez przerwy – tego jeszcze nie wiem.

Tagi: kultura

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł

Podłączeni

191: 24

Kolejna czerwona kartka

Social Media

Polecane

Nie ma dobrego wyjścia?

8 lat temu
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

3 tygodnie temu

Jutro jest w zasięgu już dzisiaj

7 lat temu

W prawo

7 lat temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Dodane przez KK
03/07/2025
0

Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać...

On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025

Ostatnie wpisy

  • Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata 03/07/2025
  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.