KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

Witalna energia śpiewu

admin Dodane przez admin
11/03/2018
w Kalendarz
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Jak to dobrze, że świat nie składa się tylko z tego, co odziera go z piękna. Co więcej, świat opiera się na tym, co piękne. Sprawia mi radość, ale też swego rodzaju wewnętrzną ulgę, każde doświadczenie piękna – na przykład w kulturze. W zasadzie to kultura jest proklamacją piękna, co nie oznacza wykluczenia z pola widzenia tego, co pięknem nie jest lub stanowi jego zaprzeczenie.

O rodzimych przejawach piękna w dziedzinie kultury piszę kiedy tylko jest mi dane obserwować twórczość czy występy osób, które znamy z naszego lokalnego środowiska. Pisałem więc o fantastycznie brzmiących wokalach, o darze spisywania bolesnej historii, o cieple uczuć rozsiewanym strofami czy też o afirmacji rodziny i przyjaźni poprzez widowisko sceniczne. To tylko kilka ostatnich faktów najbliższych nam. Mam jednak „farta”, bo stykam się z pięknem kreowanym gdzieś poza naszym lokalnym środowiskiem lub przez osoby nieznane mi bezpośrednio, a które poprzez fenomen swojego talentu i pracowitości (niewykluczone, że i pierwiastek szczęścia im sprzyjał) wręcz urzekają. Zapisałem tu refleksję o śpiewaniu, plastyce, tańcu i grze na instrumencie – to również tylko kilka ostatnich notatek. Dzisiaj bardzo, ale to bardzo chcę zapisać jak urzekła mnie tym co i jak śpiewa pewna dziewczyna. Roksana Węgiel wygrała pod koniec lutego tego roku pierwszą w Polsce edycję talent show „The Voice Kids” emitowaną przez TVP. Uczciwie przyznam, że nie oglądałem tego programu, a na występ 14-latki z Jasła trafiłem (rzeczonym już „fartem”) w sieci. Już nie jeden raz widziałem i słyszałem popisy utalentowanych i pełnych entuzjazmu dzieci czy młodzieży, więc mogę mieć nieco stępioną wrażliwość. Internet zresztą obfituje w tysiące zarejestrowanych nagrań tego typu, więc marketingowa zasada „wyróżniaj się albo nikt cię nie zauważy” ma moc samospełniającego się mechanizmu także w odniesieniu do dziewcząt i chłopców noszących w sobie zarodek talentu. Przesłuchałem najpierw zwycięski utwór Roksany, potem piosenki, które zaśpiewała w trakcie kolejnych eliminacji, następnie znalazłem w sieci inne, jeszcze wcześniejsze nagrania z jej występami. Gdy obejrzałem ponowny występ, już po głoszeniu wyników telewizyjnego konkursu, oniemiałem.

Roksana śpiewa od ósmego roku życia. Z tego, co można dowiedzieć się z mediów, ma wielkie wsparcie rodziny, jest pod opieką Ewy Grzebień – profesjonalnej instruktorki śpiewu w jasielskim domu kultury, a w finale zaśpiewała utwór napisany i skomponowany przez Juliusza Kamila – wznoszącą gwiazdę polskiej sceny muzycznej. Poza śpiewaniem pasjonuje się grą na fortepianie (uczęszcza do szkoły muzycznej I stopnia), doskonali się w tańcu towarzyskim, należy do grupy hip-hopowej, trenuje judo i uprawiała gimnastykę artystyczną i akrobatykę, nie wspominając o jeździe na rowerze i pływaniu. Oczywiście chodzi do szkoły i stara się cieszyć prawami swojego wieku, co relacjonuje na Instagramie. Rezultat „The Voice Kids” to miedzy innymi kontrakt płytowy z firmą Universal Music Polska.

Od pierwszej do ostatniej zaśpiewanej frazy, Roksana każdą nutę oddaje słuchaczom całą sobą. Od dorosłej osoby trudno wymagać perfekcji podczas plebiscytowego występu, ale gdy w takich okolicznościach nastolatka waży tembr głosu i maluje nim przesłanie z kluczowym słowem „Żyj!”, to stawia na baczność nie tylko zmysł słuchu, ale też otwiera – jakże często pozamykane – przestrzenie serca. Nie przypuszczam, aby Roksana osiągnęła apogeum swoich możliwości – jest przecież w wieku, gdy można śmiało planować rozkwitanie talentu. Bez wątpienia jednak, tą piosenką wspięła się bardzo wysoko. Bardzo! Sama zresztą o tym śpiewa: Goń, odnajdź i chroń, co w życiu najpiękniejsze, najcenniejsze. To, co chwytasz w dłoń, co w sercu jak najskrytsze jeszcze silniej. Głos Roksany śmiało szybuje wysoko, jakby do nieba miał dolecieć i tą energią pociągnąć za sobą każdego, kto słysząc „Żyj!” jeszcze nie wie, że to jest możliwe naprawdę.

W powszechnie znanej bajce piękną śpiącą królewną budzi, przychodzący z ratunkiem i przywracający ją do życia królewicz. Odważę się nawet dostrzec jeszcze inny kontekst, w którym do nieżyjącej dziewczynki kierowane są słowa „mówię ci, wstań!” Wokalny popis, o jakim wyżej piszę, odwraca symboliczną bajkową narrację, a na tle ewangelicznego zapisu wskrzeszenia dziewczynki nabiera jak najbardziej rzeczywistej wymowy. Śpiewając z tak nieposkromioną energią, Roksana jakby chciała mentalnie przywracać do życia swoich słuchaczy. „Żyj!” – słane w fenomenalnie wykonywanej przez nią piosence – brzmi jak osobiste przesłanie.

FOT: voicekids.tvp.pl
Tagi: kultura

Podobne Posty

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom
Kalendarz

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen
Kalendarz

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
Ekosystem piękna
Kalendarz

Ekosystem piękna

10/06/2025
Następny artykuł

W prawo

Nowe osiedle to nie nowa sypialnia!

Uwaga! Napad!

Social Media

Polecane

Mieszkaniówka, ekologia i drogi ( #miasto2_0 v.1)

7 lat temu

Jak pogodzić ogień z wodą?

8 lat temu
Osoby niegodne zaufania

„Osoby niegodne zaufania” – o kim mowa?

1 rok temu
Idź i ty czyń

„Idź, i ty czyń podobnie” (Łk 10,37) – TAK!

2 lata temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.