KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Zapiski

Piękna muzyczna koincydencja

admin Dodane przez admin
11/01/2018
w Zapiski
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Naprawdę niespodziewanie dotknęła mnie fala muzyki. Nieznana mi dotąd kompozycja wybrzmiała w zupełnie zaskakujących okolicznościach i jedynie zbiegiem okoliczności umiem sobie wytłumaczyć to doznanie.

„Canzona di barocco” – jako kompozycja Henryka Czyża również jest sui generis muzyczną koincydencją. Wedle kompozytora to „pastisz dostojnego barokowego stylu”, ale nawet moje nieumuzykalnione zmysły wyczuwały przełamywanie służącego pogłębieniu brzmień linearnego strumienia brzmień. Ponadto autor dzieła winkrustował w jego finał akcent niejako pobrany z nowoczesnej stylistyki filharmonicznej. Pojawia się bowiem – jakby w poprzek szeregu fraz całej kompozycji – tuż pod koniec niczym ogon komety – odmienny nutowy tekst. I chociaż po tym przemknięciu utwór wraca do stabilnego i naturalnie cichnącego wątku, jeszcze słyszeć można ów kontrapunkt wibrujący w pamięci – jakby znak zapytania, a może zwiastun ogniwa w łańcuchu wirtuozyjnie zaplanowanych wibracji.

Koncertem Orkiestry Wrocławskich Solistów „Ricordanza” i sopranistki Hanny Błachuty wszyscy byli urzeczeni zaprezentowanym repertuarem. Pozwoliłem sobie na to, by uczestniczyć w tym wydarzeniu nie w roli dziennikarza, jaką zazwyczaj wykonuję przy tego rodzaju okazjach, ale postanowiłem zasiąść na widowni i po prostu posłuchać dobrej muzyki. Nie mam więc żadnego własnego zdjęcia czy nagrania (teraz żałuję!). O zespole „Ricordanza” przeczytałem wcześniej, więc usposobiłem się pozytywnie. Program muzyczny był wpisany w plan spotkania noworocznego, na jakie zaprosił ząbkowiczan pan burmistrz. Występ (wprawdzie z miłej muzycznej aury wytrącały „wierszyki” konferansjera wrocławskiego satyryka Jerzego Skoczylasa i słyszalne chwilami dzwonki niewyciszonych telefonów) był przedniej klasy! Spotkanie z muzyką wysokich lotów w Ząbkowicach Śląskich to niecodzienność.

Po zakończeniu koncertu miałem przyjemność rozmawiać chwilę z Panią Dagmarą Swystun. W 2012 r. ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu pod kierunkiem dr. hab. Viktora Kuznetsova, który jest założycielem i kierownikiem „Ricordanzy”, i który animował dzisiejszy występ. Zapytałem tę skrzypaczkę czy czuła tremę przed występem, a jeśli tak, czy to uczucie jest takie samo przed każdym wyjściem na scenę. Przede wszystkim oczywiście podziękowałem za interesujący repertuar i jego piękną prezentację. Powiedziałem też Pani Dagmarze, że w naszym mieście odczuwamy deficyt kontaktu z muzyką klasyczną. Interlokutorka uśmiechnęła się i zapewniła, iż każda zagrana nuta to chęć pozostawienia słuchaczom odrobiny piękna. Nie omieszkałem zauważyć, że dobór granych kompozycji był dla mnie miłym rozczarowaniem, bo mamy akurat sezon karnawałowy, w którym na scenach dominują rytmy operetkowe. Tymczasem niespodziewanie pojawiło się kilka dzieł z kategorii klasyki muzyki poważnej, a wśród nich rzeczona już „Canzona di barocco” Henryka Czyża. Za to dzieło podziękowałem najbardziej…

Biografia Henryka Czyża (przeczytana kilka chwil temu) to jeden z wielu typowych polskich życiorysów czasów dwóch epok. Urodzony w II Rzeczypospolitej, grał mając zaledwie kilkanaście lat, był żołnierzem Armii Krajowej, po udziale w akcji „Burza” został aresztowany i wraz z tysiącami innych wywieziony do obozu sowieckiego w Kałudze. Po wojnie studiował filozofię i prawo, a potem dyrygenturę i kompozycję. Muzyka stała się treścią jego życia – dyrygował orkiestrami filharmonicznymi w całej Europie. W 1974 r. został nawet nagrodzony za kwadrofoniczne nagranie utworów Schumanna, w latach 60. współpracował z Krzysztofem Pendereckim. „Canzona Di Barocco” na orkiestrę smyczkową powstała w 1983 r.

Jak już wspomniałem, nie mając nagrania z dzisiejszego występu „Ricordanzy” w Ząbkowicach Śląskich, dołączam zapis audio tej kompozycji w wykonaniu innego zespołu (najczystszy ze znalezionych w sieci). Jestem zasłuchany… I dziękuję za to, że mogłem to dzieło usłyszeć dzisiaj w moim rodzinnym mieście i porozmawiać o nim…

FOT: diversoquartet.eu
Tagi: kultura

Podobne Posty

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw
Zapiski

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”
Zapiski

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025
Technologi pieniądze sukces
Zapiski

„Technologia, pieniądze, sukces, władza, przyjemności” czy „zniknąć, aby pozostał Chrystus”

09/05/2025
Następny artykuł

Naczynia połączone

Mieszkaniówka, ekologia i drogi ( #miasto2_0 v.1)

Trzymaj się miłości

Social Media

Polecane

Nie na bruk

12 lat temu

Odnaleźli się wzajemnie

10 lat temu

Punkt widzenia

11 lat temu
Przerwijmy syndrom planu minimum

Przerwijmy syndrom „planu minimum”

9 miesięcy temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.