KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Zapiski

Nieporozumienia

admin Dodane przez admin
04/10/2017
w Zapiski
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Jeśli nie rozumieją się osoby używające różnych języków, to oczywiste. Jeśli pomiędzy osobami mówiącymi w tym samym języku dochodzi do nieporozumień, to można domniemać, że jednak mówią dwoma językami. Dzieje się tak, bo nadawanie innych, niż dotąd, znaczeń słowom, zwrotom, związkom frazeologicznym i cytatom, zdaje się być charakterystyczną cechą obecnych czasów.

W czasach, gdy formowano we mnie znajomość języka polskiego, opierano się o zasadę „słownika”. Jeśli jakieś pojęcie budziło wątpliwość, można było sięgnąć do książki zwanej słownikiem i odnaleźć w niej słowo i jego znaczenie. Słowniki nie były kwestionowane. Z encyklopediami bywało już różnie (ze względu na zastrzeżenie co do obiektywizmu ich autorów), jednak słowniki traktowane były jako wyrocznia, bo było w nich czarno na białym napisane co dane słowo czy związek słów oznacza i jak poprawnie je pisać czy wymawiać. Autorytet słownika był tak silny, że nikomu nie przyszło do głowy zarzucać jego autorom lingwistycznego autorytaryzmu.

Czasy jednak zmieniły się. Piszący i mówiący coraz częściej wychodzą z założenia, że reguły słownikowe nie są nienaruszalne, mnożą wyjątki i poszerzają zakres tolerancji dla odstępstw od zasad. Walnie przyczynia się do tego technologia komunikacji, która obok kultu miniaturyzacji urządzeń wprowadziła rygor zwięzłości i szybkości przekazu. Zaczęło się od niewinnej sms-oidalnej rezygnacji ze znaków diakrytycznych i interpunkcyjnych, praktykowania przeróżnych skrótowców lub zbitek słownych. Równolegle do języka mediów i kultury wtargnęła fala potocznej mowy, a z nią szumowina wulgaryzmów i prostactwa. O tendencji do obcojęzyczności nie będę się rozpisywał. Werbalna rewolucja tymi i wieloma innymi mechanizmami zaburzyła nie tylko klarowność zapisu tekstu czy artykulacji mowy, ale nade wszystko sferę znaczeniową. Semantyka stała się areną, na której nierówny spór toczą wierni istocie słów z sektą werbalnych oportunistów.

Bezbłędnie tę wojnę opisał Witold Gadowski w napotkanym dzisiaj przeze mnie felietonie / wpisie blogowym. Zacytuję tylko jeden akapit: „Najbardziej lukratywne posady zdobywają dziś chytrzy złodzieje słów, którzy specjalizują się w stosowaniu zdradzieckiego symulakrum – nieujawnionej podmianie tradycyjnych znaczeń konkretnych pojęć. Powstaje cały arsenał słów ukradzionych, które używane są do ściśle zaprogramowanych akcji bojowych.”

Mimo, iż używamy na  co dzień języka polskiego. nie porozumiewamy się na wielu płaszczyznach właśnie dlatego, że albo słowa nam skradziono, albo posługujemy się słowami skradzionymi. Dlaczego tak się dzieje? „Prawda ma być sprostytuowana do tego stopnia, aby utraciła swój walor, aby już nikomu nie przyszło do głowy by bić się o prawdę. Przecież o dziewkę spod latarni nikt się nie pojedynkuje.” – to jeszcze jeden, jakże obrazowy i trafny opis zjawiska skutkującego brakiem porozumienia. Nawet tam, gdzie – jak się nam zdaje – mówimy tym samym językiem i mamy na względzie te same cele. Są tacy pomiędzy nami, którzy chcieliby, abyśmy nie mieli wspólnego celu, aby nasza mowa nie łączyła, lecz dzieliła. Nie jesteśmy jednak skazańcami, by się poddać…

Tagi: dialog

Podobne Posty

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw
Zapiski

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”
Zapiski

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025
Technologi pieniądze sukces
Zapiski

„Technologia, pieniądze, sukces, władza, przyjemności” czy „zniknąć, aby pozostał Chrystus”

09/05/2025
Następny artykuł

Drzewo

Trampolina czy zjeżdżalnia

List z 2032 roku

Social Media

Polecane

Niezabawnie o zabawie

7 lat temu

Odkryć zakryte

12 lat temu

Nadchodzi czas przedwyborczego chocholenia

7 lat temu
Polska nie jest ich miłością

Polska nie jest ich miłością!

1 rok temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.