KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Polityka

NIEzainteresowani zmianą stanu rzeczy

admin Dodane przez admin
04/02/2014
w Polityka, Zapiski
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Pytany odpowiadam, a jeśli mnie ktoś nie pyta, to mam milczeć? Ponoć nieobecni nie mają głosu, a zatem trzeba być obecnym. Niekoniecznie jednak trzeba wyrażać poglądy czy proponować swoje idee pod czyjeś dyktando czy też w ramach schematu, jaki jest nam narzucany nieznośnym zjawiskiem tzw. politycznej poprawności.

Wspomniane wyżej reguły nie dotyczą tylko pojęcia określanego mianem debaty. Zresztą od „gadających głów” w mediach wielu z nas odwraca głowę lub chwyta za pilota w poszukiwaniu innych i atrakcyjniejszych (choćby subiektywnie) propozycji programowych. Jedną z dróg, po których można dojść do mównicy (w sensie dosłownym i przenośnym) jest polityka. Jednak i ta dziedzina w ostatnich latach bardzo zdewaluowała się. W istocie mamy obecnie do czynienia z postpolityką i wynikającą z niej politechnologią. Gwiazdy politycznego firmamentu błyszczą, ale nie sobą, lecz w świetle jupiterów i fleszy, a ich wypowiedzi nie dotarłyby do szerokiej opinii publicznej (jeśli taka w ogóle jeszcze funkcjonuje), gdyby nie tuby prasy konwencjonalnej i elektronicznej. Znam opinie, że tak już jest i tak już będzie. Nie zgadzam się z tym poglądem skazującym zwykłych obywateli na rolę wyborczej maszynki, a zatem kwestionującym sens demokracji. W gruncie rzeczy przyjmując tak deterministyczne stanowisko godziłbym się z pozbawieniem mnie i innych osób (nawet jeśli się z nimi zasadniczo nie zgadzam), wspólnego dla każdego człowieka, prawa do samostanowienia o sobie i prawa do wpływania na bieg spraw wspólnoty, w jakiej razem żyjemy. Przyjmuję jednocześnie, choć ze sporym rozgoryczeniem, że jestem ze swoimi przekonaniami w swoistej mniejszości. Dlaczego swoistej? Z dość nieskomplikowanej analizy frekwencji wyborczej w ostatnich kilkunastu latach (choćby na poziomie samorządowym, ale także np. na poziomie elekcji europejskich) można stwierdzić, że przebiegiem i wynikiem wyborów, czyli jednego z filarów demokracji, interesuje się mniej więcej połowa obywateli = uczestników wspólnoty. Wspomniana przed chwilą „swoistość” owej mniejszości, do której należę, polega na tym, że nie znam(y) rzeczywistego spectrum opinii milczącej drugiej połowy. Jeśli jednak (nawet) przyjąć, iż nieobecni nie mają głosu, to możliwość zmiany status quo jest co najmniej ograniczona. O ile myślący podobnie do mnie, chcieliby poznać opinie milczącego segmentu społeczeństwa, o tyle ci, którzy w tym segmencie, jaki wykazuje aktywność, mają większość (nota bene – też „swoistą”), są żywotnie NIEzainteresowani zmianą stanu rzeczy. Dzięki niemu bowiem utrzymują swoje wpływy, stanowiska i uzyskują profity. Oni, ich zwolennicy i niekiedy także inne osoby. Jest też całkiem spory krąg zaspokajanych klientów takiego systemu, którzy w obawie przed utratą kromki chleba czy okruszków „z pańskiego stołu” zachowują konsumpcyjną pasywność pomiędzy kolejnymi aktami wyborczymi. Jak już wyżej napisałem, będąc w tej „swoistej” mniejszości, nie zamierzam i nie chcę pozbawiać siebie oraz czujących podobnie jak ja, możliwości uczestniczenia w kształtowaniu dobra wspólnego. Skoro nie ma na to miejsca w formule nazywanej polityką, warto i trzeba znajdować inną pozycję umożliwiającą udział w tym, co wspólne.

Cały wywód prowadzi do wniosku, że skoro nie możemy głosić i realizować tego, do czego jesteśmy przekonani, jako politycy, to nie musimy nimi być. Gdy będzie nas więcej, gdy będziemy lepiej zorganizowani, jeśli przekonamy do naszych wartości i metod ich realizowania więcej osób, niż dotąd, wtedy powrót do polityki będzie miał sens.

Tagi: dialog

Podobne Posty

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw
Zapiski

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”
Zapiski

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025
Niezrozumienie_5
Polityka

Niezrozumienie

02/06/2025
Następny artykuł

Ten stan jest (samo)bójczy

Monolit wokół monologu

„Później może i czas na mój kraj"

Social Media

Polecane

Gdybym ogłuchł, gdybym oślepł

8 lat temu
Idź i ty czyń

„Idź, i ty czyń podobnie” (Łk 10,37) – TAK!

2 lata temu

Antypolskość po ząbkowicku

7 lat temu

Pieskie życie

12 lat temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

On się bał
Fakty

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

Dodane przez KK
28/06/2025
0

Na naszych oczach i wbrew bezzasadnej wierze o „końcu historii” wynikającej z fetyszyzacji demokracji liberalnej, rozgrywa się...

Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025

Ostatnie wpisy

  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025
  • Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025 21/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.