KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Zapiski

Jeden, święty, powszechny i apostolski

KK Dodane przez KK
29/06/2024
w Zapiski
0
Jeden święty powszechny i apostolski
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Sednem chrześcijaństwa jest ofiara.

Większość słowników języka polskiego definiuje pojęcie „ofiara” jako wyrzeczenie się czegoś cennego dla kogoś lub ze względu na coś. Nie może to zatem być akt wymuszony, bo wówczas o kimś, kto poddaje się przemocy mówimy, że jest ofiarą. Wspomniałem parę dni temu o św. Maksymilianie Kolbe, bł. Rodzinie Ulmów czy rotmistrzu Witoldzie Pileckim przypominałem sobie jak wielką ofiarę z siebie złożyli ci Polacy. I jak niegodne jest kwestionowanie ich heroizmu poprzez usuwanie z ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogniw symbolizujących sylwetki bohaterów historii Polski. W chwili, gdy piszę te słowa media donoszą nieoficjalnie, że możliwy jest powrót do ekspozycji, ale nie ma jasności na jakich warunkach i czy wszyscy ocenzurowani będą znów widoczni dla zwiedzających.

„Jeden mieczem, drugi krzyżem, oba triumfują nad śmiercią!” – maksyma odnosząca się do patronów dzisiejszej liturgii św. Piotra i św. Pawła. Zdolność do złożenia ofiary jest zarazem łaską i wyborem. Ofiarność to cnota i jednocześnie powołanie. Obaj Apostołowie ponieśli ofiarę za wierność Jezusowi Chrystusowi i obaj w Tradycji Kościoła są uznawani za największych głosicieli Dobrej Nowiny. Są duchową opoką Kościoła, choć zwrot „opoka” częściej kojarzymy ze św. Piotrem (por. Mt 16,18). Św. Paweł jest moim patronem sakramentu bierzmowania i ilekroć czytam jego Listy, usiłuję odnaleźć się w okolicznościach, które przeprowadziły człowieka nieprzychylnego, żeby nie powiedzieć wrogiego, Kościołowi do misji głoszenia wiary i budowania Kościoła. I wracam wtedy do pewnego incydentu…

… Do upadku. „Gdy upadł na ziemię, usłyszał głos…” (por. Dz. 9,4) – ta okoliczność wzbudza we mnie ten rodzaj wiary, który każe potraktować upadek, jako wyzwolenie z okowów pewności siebie. To był początek jeden z pierwszych dni pracy jako katechety, wracałem o wieczornej porze do domu (wtedy dzieci i młodzież miała katechezy w salkach parafialnych po zajęciach w szkole), byłem zadowolony z siebie, z relacji z uczniami, wyglądało na to, że wszystko jest na swoim miejscu. Potknąłem się na przysłowiowej „gładkiej drodze”, z rąk wyleciały mi konspekty lekcji z tego dnia i rozsypały się po chodniku, przedarły się spodnie na kolanie, bo usiłowałem nie upaść, zdarłem naskórek na dłoni. Już na obu kolanach pozbierałem rozrzucone papiery i rozglądałem się czy ktoś mnie widzi. W sekundzie zdałem sobie sprawę, że widzi mnie Pan! Słyszałem raczej bicie własnego serca, niż cokolwiek innego, ale zapamiętałem tamto zdarzenie jako pouczające doświadczenie, ale też coś więcej.

Gdy mówi się, słyszy się lub czyta się o upadku Kościoła, zawsze mam świadomość, że ogłasza się to od samego początku istnienia Kościoła, a ten trwa. Gdy stykam się z obwieszczaniem rychłego albo już następującego upadku Kościoła (teraz to jest modne nawet wśród katolików) – abstrahując od rzeczywistych i wydumanych upadków ludzi Kościoła – nie tracę ani na chwilę wiary w Kościół. Kościół bowiem nie jest tylko wspólnotą ludzi (żeby nie powiedzieć organizacją), ale nade wszystko ofiarą! Stąd bierze się wiara w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Kościół jest ofiarą Jezusa Chrystusa składaną nieustannie.

Jezus Chrystus, składając w zbawczej ofierze siebie samego, upadał na Drodze Krzyżowej. Teraz my… „Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui” („Przed tak wielkim Sakramentem upadajmy wszyscy wraz”). Nigdzie bowiem poza Kościołem upadek nie ma sensu, a na pewno nie ma sensu wyzwalającego. Kościół jest rękoma Jezusa Chrystusa wyciągniętymi ku tym, którzy upadli. Tylko przez Kościół upadek może nabrać znaczenia ofiary.

✝️ IV i VI – dwie stacje Drogi Krzyżowej – obie rzucają mnie na kolana. Obie „jakbym pamiętał”… ✝️ https://t.co/jcWMim12il

— Krzysztof Kotowicz (@KotowiczKrzysz) June 24, 2024

Tagi: wiara

Podobne Posty

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

03/07/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw
Zapiski

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025
„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”
Zapiski

„Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas?”

16/06/2025
Następny artykuł
Polska porywana na naszych oczach

Polska porywana na naszych oczach [pisane z niepokojem]

„Przestaniesz się bać…”

„Przestaniesz się bać…”

Oddajcie Księdza

Oddajcie Księdza! [FOTO i VIDEO]

Social Media

Polecane

Anatomia marionetek

Anatomia marionetek

2 lata temu
Wyginanie paragrafów

Wyginanie paragrafów

6 miesięcy temu

Po drodze!

12 lat temu

Zachwycać czy straszyć?

8 lat temu

Instagram

Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe Czerwone krople słodyczy. Mają gorzkie brązowe pestki i cierpkie zielone ogonki. Niosą w sobie smak dzieciństwa i nierozłącznie kojarzą się z wakacjami. Można je zjeść i można się nimi bawić, co szczególnie lubią dzieci. Są z nami krótko i w jednym sezonie. W upał najlepiej, gdy są umyte w lodowatej wodzie. Da się z nich zrobić pyszny kompot nawet na zimę, ale nie nadają się do mrożenia. 
#owoce #polskieowoce #drzewaowocowe #sad #przydrożneowocobranie #zrywanieowoców #czereśnie
Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. L Nowy rozdział w historii lotów kosmicznych…. Lećcie z Bogiem! 
🇺🇸 🇵🇱 🇭🇺 🇮🇳 
#kosmos #bezkres #nieskończoność #wieczność #sławoszuznański #polakwkosmosie
Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłoś Ostatnim bastionem wolnego człowieka jest miłość, a jeśli miłość, to i wiara. Chrześcijaństwo przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec. Tylko chrześcijaństwo wiarygodnie obiecuje wieczność.
✍️ https://kotowicz.pl/jezeli-cofniesz-reke-swa-zapadne-sie-w-nicosc-zupelna-koniec-jest-coraz-blizej/
#chrześcijanin #chrzescijaństwo #katolik #katolicyzm #człowiek #wolność #wieczność #dobraksiążka #bliżejsłowa #roberthughbenson #władcaświata
Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiq Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui: et antiquum documentum novo cedat ritui: praestet fides supplementum sensuum defectui.
Genitori, Genitoque laus et iubilatio, salus, honor, virtus quoque sit et benedictio: procedenti ab utroque compar sit laudatio. 
Amen.
#BożeCiało #Santcissimum #Eucharystia #UroczystośćNajświętszegoCiałaiKrwiChrystusa
W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” c W pewnym wieku – czy ma się lat „naście” czy „dziesiąt” – nachodzi człowieka myśl, aby przyjrzeć się temu, co przed nim. Dzieje się tak, bo w każdym wieku dobrze jest sięgać myślą, wyobraźnią, uczuciami, wiarą dalej niż niż „teraz”, i niż „tutaj”. 
✍️ https://kotowicz.pl/co-mi-panie-dasz-w-ten-niepewny-czas/
#sens #sensżycia #życie #aspiracje #nadzieje #myślenie #uczucia #wiara #laurawodejko #openvocalartschool
Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawd Dobrze jest widzieć to, co naturalne, więc prawdziwe. Bez filtrów, sztucznej inteligencji, politycznej poprawności i limitu czasu. Harmonia tego, co stworzone jest przedsmakiem tego, co wieczne. Bogu niech będą dzięki!
#deogratias #przyroda #przyrodajestpiękna #przyrodajeststworzona #wytchnienie

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Święty który przestrzegał
Zapiski

Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Dodane przez KK
03/07/2025
0

Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać...

On się bał

„On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą

28/06/2025
Edukacja i wychowanie ku gwiazdom

Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”

27/06/2025
Ewangelizacyjny fenomen

Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

21/06/2025
„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

„Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

19/06/2025

Ostatnie wpisy

  • Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata 03/07/2025
  • „On się bał” – gdy suwerenność staje się naszą siłą 28/06/2025
  • Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom” 27/06/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.