KOTOWICZ.pl
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
KOTOWICZ.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Home Kalendarz

🇵🇱 Polskość to wolność 🇵🇱

KK Dodane przez KK
04/05/2023
w Kalendarz
0
Polskość to wolność
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Pojęcie „naród” wywodzi się od miejsca „narodzin” danej osoby i jej rodziców. Narodowość to element identyfikacji obywatela każdego kraju. Jest odnotowywana w aktach stanu cywilnego i spisach ludności. Skąd zatem jakaś upiorna niechęć do akcentowania tego, co narodowe albo wyśmiewanie się z symboliki narodowej?

Narodowość jest przecież niepodlegającym zatarciu rodowodem, zakorzenieniem, opisem pochodzenia, źródłem dla każdego człowieka i w pewnym znaczeniu horyzontem (być może nie jedynym, nawet nie najważniejszym) ludzkiego życia. Wypowiadanie się przeciw Polsce i polskości przez Polaka jest wypieraniem się rodowodu, rzec można, że nawet zaprzaństwem. Czynienie tego z pobudek materialnych jest zdradą narodową!  Dlatego zaciskam zęby, nawet czasem nimi zgrzytam, a z pewnością ciężko wzdycham do nieba, gdy słyszę, widzę lub czytam polskojęzyczne przekazy, których sednem jest… antypolskość. Więcej na ten temat znajdziesz klikając TUTAJ.

Jesteśmy od ponad tysiąca lat – jako Polki i Polacy – zanurzeni w polskości. Przez kolejne wieki oddychamy i karmimy się polskością, chronimy Polskę jako cenny skarb i powierzamy przyszłym pokoleniom. Bez owej elementarnej wspólnoty pojęć grozi nam postępująca erozja społeczna aż do utraty cech wspólnotowości i kompletnej atomizacji nie tylko w skali społecznej, ale nawet i rodzinnej. Kto z nas nie słyszał o rzekomej anachroniczności instytucji rodziny czy dezaktualizacji pojęcia „naród”? Jedni twierdzą, że przeszłość się nie liczy i nie ma znaczenia, skąd ktoś przychodzi. Inni głoszą, że historia już się skończyła i to, co dzieje się wokół, jest jedynie wypadkową sił w grze bieżących interesów. Czyżbyśmy byli skazańcami doraźności? Więcej na ten temat znajdziesz klikając TUTAJ.

Utożsamianie się z Polską, uznawanie polskości za wartość, przyjmowanie tego, co polskie jako daru i zadania, wnoszenie własnego wkładu w dobro Polski oraz wola przekazania tego dziedzictwa następnym pokoleniom – to brzmiące wzniośle, ale bardzo praktyczne kwestie. Poza rocznicowymi datami tematy te jednak jakby schodzą na plan dalszy, choć powinny być busolą. Więcej! Mogą być światłem, które jednak w trakcie bieżącego zabiegania zbyt często bywa rozpraszane. Jak zatem myśleć o Polsce i polskości? Jeśli Polska i polskość mają mieć przyszłość, to przyjmijmy, że „przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” – jak mawiał św. Jan Paweł II. Uznajmy dany nam czas za nasz udział w polskości. Nie jest sztuką go roztrwonić, sprzedać czy tanio oddać. Dziełem będzie jego pomnożenie, wzmocnienie wartości i w takiej postaci przekazanie następnemu pokoleniu. Więcej na ten temat znajdziesz klikając TUTAJ.

Jeśli się mówi o polskości, to od święta. Jak się o Polsce rozmawia, to w emocjach. A Polska jest na co dzień. Nigdzie indziej nie jesteśmy u siebie, choćbyśmy byli najgościnniej przyjmowani, lepiej wynagradzani i mieli więcej pól do życiowej kariery. Jedyna i wspólna, a bez niej nie mamy – my, Polacy – swojego domu.

Tagi: refleksje

Podobne Posty

Przypadków nie ma
Kalendarz

Przypadków nie ma, są tylko znaki

01/05/2025
Oścień i opoka
Kalendarz

Oścień i opoka

21/04/2025
Krzyże mojego miasta
Kalendarz

Krzyże (mojego) miasta

12/04/2025
Następny artykuł
Najpiękniejszym momentem życia

„Najpiękniejszym momentem życia jest ujrzeć nagle ten błysk” – trzeba jednak zaryzykować…

Pejzaż miasta

Pejzaż miasta [FOTO]

Gdyby wszystko było niczym

Gdyby „wszystko” było „niczym”… – czy od rozumu można dojść do wiary?

Social Media

Polecane

Idąc tą Drogą

8 lat temu

Łzy i krew. Nadzieja i odrodzenie. Cierpienie i ból. Samotność.

7 lat temu
Skrawek przeszłości jeszcze do uratowania

Skrawek przeszłości jeszcze do uratowania

2 lata temu

Miasto na grani(cy)

6 lat temu

Instagram

⚪️ Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paw ⚪️ Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek. 
⚪️ Zanim jednak nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się biały dym, zanim dowiemy się, kim jest papież, jakie imię przyjął i ujrzymy go w myśl zakorzenionego w tradycji kościelnej obrzędu – jeśli jesteśmy katolikami – dzięki zmysłowi wiary przeczuwamy prawdziwość obietnicy Jezusa Chrystusa, który powiedział jednoznacznie: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18).
#konklawe #konklawe2025 #conclave #Kościół
Przełom w dziejach czy uwspółcześnienie tradyc Przełom w dziejach czy uwspółcześnienie tradycji? Epokowa zmiana, a może zmiana epoki? Nowe wektory ze starymi paradygmatami? Ciąg dalszy tej samej historii pisany inaczej niż dotąd?
✍️ https://kotowicz.pl/zacmienie-boga-nie-oznacza-ze-boga-juz-nie-ma-niepowtarzalna-i-niezniszczalna-identyfikacja-czlowieka/
#chrzescijaństwo #katolicyzm #kościół #papież #konklawe #georggänswein #narozdrożu #dobraksiążka #bliżejsłowa
Witaj dniu trzeciego maja, który wolność nam zw Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja,
Polsko dzisiaj tryumfujesz!
#Polska #RzeczpospolitaPolska #republika #wolność #suwerenność #polskość
Nieść nadzieję, dawać nadzieję, nadziei nie z Nieść nadzieję, dawać nadzieję, nadziei nie zawodzić. Nadzieja to znak, bez którego nie sposób wypatrywać przyszłości.
✍️ https://kotowicz.pl/przypadkow-nie-ma-sa-tylko-znaki/
#nadzieja #znaknadziei #znak #beznadzieja #bezsilność #powódź2024 #caritas #diecezjaświdnicka #lądekzdrój
O Krwi i Wodo, któraś wypłynęła z Najświęts O Krwi i Wodo, któraś wypłynęła z Najświętszego Serca Jezusowego, jako zdrój miłosierdzia dla nas, ufamy Tobie!
#miłosierdzieboże #jezuufamtobie #niedzielamiłosierdziabożego
Ty i ja jesteśmy niekiedy niemal o krok od tego, Ty i ja jesteśmy niekiedy niemal o krok od tego, by widzieć tak głęboko i wyraźnie, aby wiedzieć. Wiesz, że stawiając sobie pytanie „dokąd idę”, już jesteś na drodze ku odpowiedzi? Nie jest prosta i gładka, i to dobrze wiemy, lecz aby ją wybrać, potrzebujemy wiary.
✍️ https://kotowicz.pl/prawie-przezroczysty-kawalek-chleba-na-drodze-do-prawdy/
#wiara #sceptycyzm #poszukiwanie #chrześcijanin #katolik #martinabram #quovadis #dobraksiązka #bliżejsłowa

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

Tematy

#miasto2_0 2061 ANEKS biznes Bliżej Słowa dialog kobieta kultura media patriotyzm polityka refleksje rodzina rozwój społeczność synod w drodze wiara wieś
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Popularne

Mewa nad kominem
Zapiski

Mewa nad kominem

Dodane przez KK
08/05/2025
0

Pierwsze głosowanie podczas konklawe nie przyniosło rezultatu. Do wyboru papieża potrzebnych jest 89 głosów, a elektorów jest...

Zaćmienie Boga nie oznacza że Boga już nie ma

„Zaćmienie Boga nie oznacza, że Boga już nie ma” – niepowtarzalna i niezniszczalna identyfikacja człowieka

03/05/2025
Przypadków nie ma

Przypadków nie ma, są tylko znaki

01/05/2025
Oścień i opoka

Oścień i opoka

21/04/2025
Czas na znak znak sprzeciwu

Czas na znak – znak sprzeciwu!

15/04/2025

Ostatnie wpisy

  • Mewa nad kominem 08/05/2025
  • „Zaćmienie Boga nie oznacza, że Boga już nie ma” – niepowtarzalna i niezniszczalna identyfikacja człowieka 03/05/2025
  • Przypadków nie ma, są tylko znaki 01/05/2025

Kategorie

  • Fakty
  • Kalendarz
  • Polityka
  • Zapiski

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Zapiski
  • Fakty
  • Polityka
  • Kalendarz

© 2004 - 2023 Kotowicz.pl - myśl | kultura | polityka | patriotyzm | wiara.